wtorek, 20 października 2015

Nowe czytniki Tolino Shine 2 i Tolino Vision 3 HD

Minęło ponad dwa i pół roku kiedy sojusz niemieckich księgarzy i wydawców we współpracy z Deutsche Telekom wypuścił na rynek swój czytnik Tolino Shine i rzucił wyzwanie Amazonowi. Projekt okazał się sukcesem i przyhamował ekspansję amerykańskiego giganta na niemieckim rynku książki elektronicznej. Wkrótce do sprzedaży trafią kolejne czytniki pod pod marką Tolino: Tolino Vision 3 HD, i Tolino Shine. Oba urządzenia łączy ekran E-Ink Carta z wysoką rozdzielczością 1448 x 1072 pikseli (300 ppi).

nowe czytniki Tolino Shine 2 HD i Tolino Vision 3 HD

Tolino Shine 2 HD

Z obu czytników w porównaniu z poprzednim modelem największe zmiany przeszedł Tolino Shine. Nie chodzi tu tylko o przejście na wyższą rozdzielczość ekranu (z 212 na 300 ppi). Radykalnej zmianie uległ projekt obudowy. Poprzedni Tolino Shine był posądzany o "enerdowską" estetykę, mi przypominał ekran zanurzony w pierniku a przez to miał też pewien urok.

Uwaga: w 2018 r. na rynek trafił Tolino Shine 3.
czytnik Tolino Shine
Tolino Shine ze specyficznym kształtem obudowy

Tolino Shine 2 HD różni się od poprzednika rozmiarami - jest krótszy o ok 1 cm, cieńszy o 1,2 mm (8,1 mm) i jego obudowa jest czarnego koloru. Tolino Shine 2 HD waży 184 g

W porównaniu z poprzednim modelem ubył slot na kartę MicroSD.

czytnik ebooków Tolino Shine 2 HD

Podobnie jak poprzednik Tolino Shine 2 HD posiada ekran dotykowy oparty na podczerwieni. W praktyce oznacza to, że można go obsłużyć w rękawiczkach, podejrzewam również, że będzie bardziej przyjazny w obsłudze osobom  z dłuższymi paznokciami niż ekran pojemnościowy. Ekran za to jest nieco głębiej osadzony w obudowie.

Czytnik jest wyposażony w procesor 1 Ghz i 512 MB RAM, 4 Gb pamięci wewnętrznej. Lepsza rozdzielczość i wydajniejsze podzespoły mają sprawiać, że czytnik lepiej sobie radzi z "cięższymi" pdfami od poprzednika. Podobnie jak poprzednim modelu w Tolino Shine nie mogło zabraknąć również wbudowanego podświetlenia ekranu. Ma ono bardziej neutralną barwę niż w przypadku starszego Tolino Shine. Cena czytnika w przedsprzedaży w weltibild.de wynosi 119 euro.

Pod względem jakości ekranu Tolino Shine 2 HD stoi w jednym szeregu z Kindle Paperwhite 3 i Kobo Glo HD.

 Poniżej krótki przegląd Tolino Shine 2 HD dokonany przez autora bloga lesen.net

Tolino Vision 3 HD

Różnica między Tolino Vision 2 a Tolino Vision 3 HD sprowadza się do rozdzielczości ekranu. Mamy tu skok z 212 na 300 ppi. Na pierwszy rzut oka ekran w nowym modelu wydaje się bielszy. Tolino Vision 3 HD podobnie jak poprzednik jest odporny na wodę i kurz. Posiada ekran dotykowy pojemnościowy zrównany z obudową ekranu, podobnie jak ma to miejsce w tabletach. Przycisk "home" w czytniku jest sensoryczny. Tolino Vision 3 HD jest stosunkowo lekki, bo waży zaledwie 174 g (Kindle Paperwhite 3 - 204 g). Podobnie jak Tolino Shine jest wyposażony w procesor 1 Ghz, 512 MB RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej. Brak jest wejścia na kartę MicroSD.

Podświetlenie ekranu ma w odróżnieniu od poprzedniego modelu odcień lekko niebieskawy. Podobnie jak poprzedni model Tolino Vision 3 HD jest wyposażone w funkcję "tap2flip", czyli zmianę strony przez "puknięcie" w tylną część obudowy.

Poniżej krótka prezentacja czytnika przez autora bloga lesen.net

Czytniki Tolino mają preinstalowaną aplikację eksięgarni, w której się go nabyło. Tolino obsługuje również zabezpieczenia Adobe DRM. Do dyspozycji użytkownika pozostaje również 25 Gb przestrzeni dyskowej w chmurze utrzymywanej przez Deutsche Telekom.

Z punktu widzenia polskiego użytkownika integracja z niemieckimi e-księgarniami nie ma wielkiego znaczenia. Jest co prawda możliwość przesyłania plików za pośrednictwem chmury również własnych książek, ale nie jest to tak proste i wygodne jak wysyłka na mejla w czytnikach Amazonu.. Nie zmienia to faktu, że na niemieckim rynku Tolino stanowi skuteczny oręż w walce z "inwazją" amerykańskiego giganta.

Czytniki Tolino znajdziemy również w polskich sklepach internetowych, np. morele.net. W 2019 r. Tolino Shine 2 HD kosztował ok. 425 zł.

Wpis został przeniesiony ze starej stronu bloga eczytanie.blox.pl

Aktualizacja: 22.03.2019

(zmodyfikowałem fragment wspomniany w dyskusji przez Cyfranka)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz