środa, 5 lutego 2014

PocketBook Touch Lux 2 już w lutym...

Pocketbook Touch Lux 2 - nowy czytnik firmy Pocketbook z mocniejszym procesorem i baterią
Kiedy we wrześniu 2013 r. Pocketbook wprowadził do oferty czytniki Pocketbook Mini iPocketbook Basic Touch, paradoksalnie mimo mniejszej rozdzielczości ekranu i skromniejszej liczby funkcji otrzymały procesor 1 Ghz, czyli wydajniejszy o 25 % niż ten zamontowany w Pocketbook Touch Lux, który ukazał się zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Od tego momentu właściwie pewne było, że następca czytnika Pocketbook 623 Touch Lux będzie miał nie gorszy procesor, niż czytniki, które zadebiutowały jesienią.

Czytnik Pocketbook Touch Lux 2 będzie wyposażony w ekran EInk Pearl HD o rozdzielczości 758 x 1024 pikseli z podświetleniem. Producent nic nie wspomina o wykorzystaniu w nim redukującej ghosting technologii Regal, którą zastosowano min. w czytnikach Kindle Paperwhite 2, Kobo Aura czy Sony PRS-T3. Jak już wspomniano, Pocketbook Touch Lux 2 będzie dysponował procesorem 1 Ghz i pamięcią RAM 256 MB (Pocketbook Touch Lux - 800 Mhz, 128 MB RAM). Atutem urządzenia ma być również bateria litowo-jonowa o pojemności 1500 mAh. Dla porównania w poprzednim modelu znajdowała się bateria litowo-polimerowa 1000 mAh. Pamięć wewnętrzna pozostawiono na poziomie 4 GB, zachowując jednocześnie wejście na kartę microSD. Ekran obsługiwany jest dotykiem. Do dyspozycji użytkownika pozostają dodatkowo cztery przyciski poniżej ekranu.

W porównaniu do poprzednika Pocketbook Touch Lux 2 waży 208 g., paradoksalnie o 10 g więcej niż poprzednik, a jednocześnie jest o 1,2 mm cieńszy.

We flagowym czytniku ukraińskiego producenta nie mogło zabraknąć modułu wifi, przeglądarki internetowej, integracji ze serwisem ReadRate, czytnika kanałów RSS, Send-to-Pocketbook (wysyłka na czytnik za pośrednictwem mejla), przeglądarki zdjęć, kalkulatora, kilku prostych gier (szachy, pasjans, Sudoku, węże, scribble), obsługi słowników. Niezmienną zaletą czytnika pozostaje szeroka gama obsługiwanych formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, JPEG, BMP, PNG, TIFF.

Kolejną dość istotną modyfikacją jest rezygnacja z obsługi formatów dźwiękowych oraz TTS (czytania tekstu na głos). Wydaje się, że nie są one priorytetowymi funkcjami dla czytelników. Krok Pocketbooka wpisuje się w tu pewien trend na rynku czytników. Amazon zrezygnował z dźwięku już w pierwszej wersji Kindle Paperwhite, która się ukazała w 2012 r.

Czytnik będzie dostępny w dwóch kolorach: białym i ciemnoszarym. Sugerowana cena urządzenia to 600 zł. Liczę, że jednak cena rynkowa będzie niższa, by mógł on konkurować z czytnikiem Onyx C65 Afterglow - urządzeniem o zbliżonych parametrach, ale z zachowaną obsługą dźwięku, pracującym na Androidzie. Warto przypomnieć, że Pocketbook 623 Touch Lux pod zmienioną nazwą i ze zmodyfikowanym softem, kosztował przez pewien czas w Empiku 499 zł.

W mojej ocenie w porównaniu z poprzednim modelem rachunek zysków i strat jest dodatni. Bez większego żalu mógłbym rozstać się z obsługą dźwięku, a doceniłbym płynniejszą pracę mającego spory wianuszek aplikacji urządzenia i wydajniejszą baterię.

W 2015 pojawił się następca PocketBook Touch Lux 3, a rok później wyszła jego nieco zmodyfikowana wersja w kolorze bordowym - PocketBook Touch Lux 3 Ruby Red.

aktualizacja:2017.05.14

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz