środa, 8 sierpnia 2012

Przejęcia małe i duże...

E Ink przymierza się pożarcia Sipix... a Ruch S.A. połyka Nexto.pl

Przejęcia to chleb powszedni świata biznesu. W poprzednim tygodniu pojawiła się informacja o przejęciu na rynku producentów e-papieru. E Ink Holding przymierza się do wykupu Sipix. Dla mniej zorientowanych: Eink Holding , ci co robią ekrany większości czytników e-booków w tym Kindle, Onyx Boox, Sony etc. przymierzają się do wykupienia tych co robią ekrany do mniejszości czytników e-booków, jak np. okryte nie najlepszą sławą Oyo. Ekrany Sipix były wykorzystywane w niektórych modelach czytnikow Prestigio i Pandigital.

Od pewnego czasu mówiło się o możliwości przejęcia spółki NetPress Digital sp. z o.o. prowadzącego e-księgarnię Nexto.pl, ale bez wskazana konkretnego inwestora. Teraz okazało się, że jest nim... Ruch S.A., niegdyś część koncernu stanowiącego zaplecze finansowe PZPR, później spółkę Skarbu Państwa, a od dwóch lat firmę prywatną. Właścicielem Ruch S.A. jest zarejestrowana w Holandii spółka Lurena Investments B.V., która z kolei należy do funduszy zarządzanych przez Eton Park Capital Management.

Taki los małego żuczka - zostać połkniętym przez większego gada. O ile dla Sipixa będzie to przeżucie przez dominujący na rynku eInk, o tyle połączenie sił potężnego dystrybutora prasy w formie papierowej z dystrybutorem publikacji elektronicznych może przynieść korzyści i szansę rozwoju dla obu stron.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz