W sierpniu 2022 r. Amazon planuje zakończyć wsparcie swojego sklepu z e-bookami Kindle Store w starszych czytnikach Kindle. Co to w praktyce oznacza i czy mamy się czego obawiać?
Czytniki, które stracą dostęp do Kindle Store
Od 17 sierpnia użytkownicy Kindle 2, Kindle Keyboard, Kindle DX, Kindle 4, Kindle 5 stracą dostęp do sklepu z poziomu czytnika. By kupić e-booki użytkownicy tych czytników będą musieli siegnąć do sklepu, wykorzystując przeglądarkę internetowej na komputerze. By ułatwić użytkownikom rozpoznanie, jaki mają model Amazon uruchomił specjalną stronę ze zdjęciami i opisami wszystkich Kindle.
Niestety zakupów nie dokonamy w aplikacji na Androida z Google Play z uwagi na spór z Google w sprawie metod płatności. Teraz Kindle Store zniknie ze starszych, bezdotykowych czytników Amazonu, z których najmłodszy – Kindle 5 miał premierę w 2012 r. Nadal będzie można na nich czytać książki, pobierać zakupione książki lub dokumenty wysyłane do chmury.
Temat mnie osobiście dotyczy, bo od 2019 r., kiedy zniszczyłem ekran w Kindle 4 (tzw. Classic), jestem zadowolonym użytkownikiem Kindle 5. Przez 10 lat użytkowania tych bezdotykowych Kindli nie przypominam, bym choć raz skorzystał z Kindle Store na czytniku. Owszem zdarzyło mi się dokonać kilka „zakupów” za 0 $ przez przeglądarkę na komputerze, jak np. pięciotomową biografię Churchilla, „Króla” Szczepana Twardocha w angielskim przekładzie.
Kindle Store na Kindle 5
Perpsektywa utraty dostępu do Kindle Store sprawiła, żedecydowałem się zajrzeć i zobaczyć, jak działa sklep z e-bookami Amazonu na bezdotykowym czytniku Kindle 5, który trafił na rynek przed 10 laty. Nie znajdziemy w zasadzie e-booków w języku polskim, ale za jest tam bogata oferta publikacji anglojęzycznych.
Strona główna Kindle Store zawiera odnośniki do kategorii i rekomendacje.
Wybierając „books” przejdziemy do kategorii e-booków. Przy ich nawach podana jest liczba dostępnych e-booków.. Podkategorie sięgają nawet trzech poziomów, np. History → Americas → Caribbean → West Indies → Cuba.
Karta e-booka składa się miniatury okładki, tytułu, autora, krótkiego opisu, ceny wersji papierowej, ceny wersji na Kindle, przycisku „Buy”. Aplikacja umożliwia zakupy jednym kliknięciem. Dodatkowo możemy pobrać fragmenty e-booka za darmo (Try a Sample), dodać go do listy życzeń lub pobrać go, wykorzystując kod.
Aplikacja umożliwia również wyszukiwanie. Wpisanie przy pomocy D-Pada może szybie nie jest, ale działa to stabilnie i sprawnie. Wyniki wyszukiwania i listy e-booków w poszczególnych kategoriach możemy filtrować według podkategorii i dostępności w ramach Kindle Unlimited. Sprawnie działa również wyszukiwanie. Jedynym brakiem jest możliwość zmiany kryteriów sortowania. Domyślnie książki sortowane są według w kolejności od najczęściej do najrzadziej kupowanych.
Remament w chmurze Kindle
Samo wycofanie wsparcia dla sklepu na starszych czytnikach nie dziwi mnie bardziej niż fakt, że aplikacja pomimo upływu 10 lat od premiery czytnika działa sprawnie, stabilnie, przewidywalnie i nadal jest użytecznym narzędziem do dokonywania zakupów w Kindle Store. Jej wyłączenie w starszych Kindle to kolejna istotna zmiana w funkcjonowaniu e-bookowego ekosystemu Amazonu po zapowiedzianym wycofanie możliwości wysyłki przez Send-to-Kindle starego formatu MOBI i wprowadzeniu wysyłki plików EPUB.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz