Nic nie może wiecznie trwać! Amazon zamyka Kindle Store na bezdotykowych czytnikach Kindle

W sierpniu 2022 r. Amazon planuje zakończyć wsparcie swojego sklepu z e-bookami Kindle Store w starszych czytnikach Kindle. Co to w praktyce oznacza i czy mamy się czego obawiać?

Koniec Kindle Store na bezdotykowych czytnika Kindle

Czytniki, które stracą dostęp do Kindle Store

Od 17 sierpnia użytkownicy Kindle 2, Kindle Keyboard, Kindle DX, Kindle 4, Kindle 5 stracą dostęp do sklepu z poziomu czytnika. By kupić e-booki użytkownicy tych czytników będą musieli siegnąć do sklepu, wykorzystując przeglądarkę internetowej na komputerze. By ułatwić użytkownikom rozpoznanie, jaki mają model Amazon uruchomił specjalną stronę ze zdjęciami i opisami wszystkich Kindle.

Niestety zakupów nie dokonamy w aplikacji na Androida z Google Play z uwagi na spór z Google w sprawie metod płatności. Teraz Kindle Store zniknie ze starszych, bezdotykowych czytników Amazonu, z których najmłodszy – Kindle 5 miał premierę w 2012 r. Nadal będzie można na nich czytać książki, pobierać zakupione książki lub dokumenty wysyłane do chmury.

Temat mnie osobiście dotyczy, bo od 2019 r., kiedy zniszczyłem ekran w Kindle 4 (tzw. Classic), jestem zadowolonym użytkownikiem Kindle 5. Przez 10 lat użytkowania tych bezdotykowych Kindli nie przypominam, bym choć raz skorzystał z Kindle Store na czytniku. Owszem zdarzyło mi się dokonać kilka „zakupów” za 0 $ przez przeglądarkę na komputerze, jak np. pięciotomową biografię Churchilla, „Króla” Szczepana Twardocha w angielskim przekładzie.

Kindle Store na Kindle 5

Perpsektywa utraty dostępu do Kindle Store sprawiła, żedecydowałem się zajrzeć i zobaczyć, jak działa sklep z e-bookami Amazonu na bezdotykowym czytniku Kindle 5, który trafił na rynek przed 10 laty. Nie znajdziemy w zasadzie e-booków w języku polskim, ale za jest tam bogata oferta publikacji anglojęzycznych.

Strona główna Kindle Store na czytniku Kindle 5

Strona główna Kindle Store zawiera odnośniki do kategorii i rekomendacje.

Wybierając „books” przejdziemy do kategorii e-booków. Przy ich nawach podana jest liczba dostępnych e-booków.. Podkategorie sięgają nawet trzech poziomów, np. History → Americas → Caribbean → West Indies → Cuba.

Podział na kategorie w Kindle Store – zrzut ekranu z Kindle 5

Karta e-booka składa się miniatury okładki, tytułu, autora, krótkiego opisu, ceny wersji papierowej, ceny wersji na Kindle, przycisku „Buy”. Aplikacja umożliwia zakupy jednym kliknięciem. Dodatkowo możemy pobrać fragmenty e-booka za darmo (Try a Sample), dodać go do listy życzeń lub pobrać go, wykorzystując kod.

Widok opisu e-booka w Kindle Store na Kindle 5

Aplikacja umożliwia również wyszukiwanie. Wpisanie przy pomocy D-Pada może szybie nie jest, ale działa to stabilnie i sprawnie. Wyniki wyszukiwania i listy e-booków w poszczególnych kategoriach możemy filtrować według podkategorii i dostępności w ramach Kindle Unlimited. Sprawnie działa również wyszukiwanie. Jedynym brakiem jest możliwość zmiany kryteriów sortowania. Domyślnie książki sortowane są według w kolejności od najczęściej do najrzadziej kupowanych.

Remament w chmurze Kindle

Samo wycofanie wsparcia dla sklepu na starszych czytnikach nie dziwi mnie bardziej niż fakt, że aplikacja pomimo upływu 10 lat od premiery czytnika działa sprawnie, stabilnie, przewidywalnie i nadal jest użytecznym narzędziem do dokonywania zakupów w Kindle Store. Jej wyłączenie w starszych Kindle to kolejna istotna zmiana w funkcjonowaniu e-bookowego ekosystemu Amazonu po zapowiedzianym wycofanie możliwości wysyłki przez Send-to-Kindle starego formatu MOBI i wprowadzeniu wysyłki plików EPUB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz