czwartek, 6 kwietnia 2017

GVIDO 13.3 – dwuekranowy czytnik dla muzyków

Okazuje się, że książki elektronicznej to nie jedyne zastosowanie czytników ebooków. Urządzenia te mogą znaleźć zastosowanie w muzyce zastępując karty czy zeszyty z zapisami nut.

Dwuekranowy czytnik nut GVIDO 13.3

Odpowiedzią na ma potrzeby muzyków ma być czytnik GVIDO 13.3, którego producentem jest Terrada Music Score Co. Ltd. – firma z siedzibą w Japonii. Urządzenie nazwano na cześć żyjącego w XI włoskiego benedyktyna i teoretyka muzyki Gwidona z Arezzo.

Gvido 13.3 to czytnik do nut, o nietypowej formie. Składa się z dwóch złączonych ze sobą paneli z ekranami E Ink o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1200 x 1600 pikseli, połączonych zawiasem. Dzięki temu ekrany złożyć do siebie, by zajmowały mniej miejsca. Przypomina to zamknięcie zwykłego zeszytu lub książki.

Poniżej krótki film promocyjny czytnika GVIDO.

GVIDO 13.3 według opisu producenta ma być wyposażony w ekran “Mobius”13.3 inch flexible electronic paper display “Carta e-paper technology”(E Ink Corporation)." Jest to połączenie technologii:

  • E Ink Carta, która zapewnia lepszy kontrast i szybszą zmianę stron
  • E Ink Mobius, w której szklaną powłokę ekranu zastąpiona plastikiem, uzyskując większą odporność i mniejszy ciężar

GVIDO jak na urządzenie z dwoma ekranami o przekątnej 13,3 cala waży stosunkowo niewiele, bo tylko ok. 660 g, przy wymiarach 482 x 310 x 6.05 mm.

Czytnik jest wyposażony wejście na kartę microSD oraz moduł Bluetooth. To drugie rozwiązanie pozwala na podłączenie urządzeń zewnętrznych. Przykładem takiego akcesorium jest podnóżek z pedałami do zmiany stron. Pozwala to na zmianę stron bez odrywania rąk od instrumentu. Podnóżek można również podłączyć kablem do czytnika.

Podnóżek do zmiany stron w czytniku nut GVIDO 13.3

Zmiany stron można również dokonywać za pomocą czujników podczerwieni na ramce obu paneli

Czytnik GVIDO wyposażony jest w elektromagnetyczny ekran WACOM obsługiwany stylusem, przy pomocy którego można dokonywać zaznaczeń i adnotacji.

Urządzenie podobnie jak Sony Digital Paper DPT-S1 obsługuje tylko pliki PDF. GVIDO jest ciekawym przykładem, że jednak czytnik nie tylko może zastąpić tradycyjną książkę, lecz także zeszyt z nutami.

GVIDO 13.3 ma trafić do sprzedaży latem 2017 r. w Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Japonii i kosztować ok. $1600.??

Poniżej film, z krótką prezentacją czytnika w wykonaniu twórcy bloga Goodereader.com/blog

Źródła:

  • www.GVIDO.tokyo
  • Goodereader.com/blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz