PocketBook Inkpad 2 - nowa odsłona ośmiocalowca z podświetleniem

Po wielu miesiącach posuchy firma PocketBook wreszcie wprowadziła na rynek nowe urządzenie. Na uwagę zasługuje fakt, że producent nie wprowadził nowej wersji urządzenia z najpopularniejszego segmentu "6 cali" lecz wprowadził odświezony ośmiocalowy czytnik PocketBook Inkpad 2.

PocketBook Inkpad 2 - czytnik o przekątnej ekranu 8 cali

UWAGA: czytnik w 2017 r. został wycofany ze sprzedaży, w 2018 r. na rynek trafił PocketBook InkPad 3.

Czytniki w większych rozmiarach stanowią pewną niszę, ignorowaną przez producentów urządzeń powiązanych silnie z ekosystemami jak: Amazon, Kobo czy Tolino. Ośmiocalowe czytniki znalazły się w portfolio taich marek jak: Onyx, Cybook Odyssey, InkBook, Icarus czy właśnie PocketBook. Większy ekran - to z jednej strony możliwość zmieszczenia na nim większej ilości treści, z drugiej - mniejsza mobilność.

Ośmiocalowiec wydaje mi się czytnikiem "biurowo-fotelowym", którego trudniej zabrać na zewnątrz, ale za to lepiej nadaje się do przeglądania komiksów lub treści zawierających wykresy i tabele, choć w jednym i drugim przypadku, doskwierać może brak koloru.

Może być również lepszym rozwiązaniem dla osób mających problemy ze wzrokiem. Nie wiem jaki odsetek czytnikowego tortu stanowią ośmiocalowce, ale nie sądzę by było to więcej niż 10 procent.

PocketBook Inkpad 2 - czytnik o przekątnej ekranu 8 cali
PocketBook InKPad 2

Podstawowe techniczne dane to:

  • wymiary 195,5 × 163 × 7,4 mm
  • waga 305 g
  • ekran 8”,E Ink Pearl™,1600x1200px (250 ppi) obsługiwany dotykowo
  • akumulator litowo-polimerowy o pojemności 2500 mAh
  • procesor 1 Ghz 512 MB RAM
  • pamięć wewnętrzna 4 GB
  • wejście na kartę microSD
  • obsługiwane formaty tekstowe PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, JPEG, BMP, PNG, TIFF
  • obsługa dźwięku (format mp3)
  • funkcje dodatkowe: ReadRate, DropBox, Send-to-PocketBook, BookStore, przeglądarka Internetu, odtwarzacz audio, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć
  • słowniki ABBYY Lingvo®: KD (En-De), KD (De-En), KD (En-Es), KD (Es-En), KD (En-Fr), KD (Fr-En), KD (En-It), KD (It-En), KD (En-Cs), KD (En-Da), KD (En-El), KD (En-Lt), KD (En-Lv), KD (En-Nl), KD (En-Hu), KD (En-Pl), KD (En-Sk), KD (En-Sl), KD (En-Sv), KD (En-Tr), KD (En-Ro)
  • wejście audio 3,5 mm

Właściwie jedyną istotną różnicą w specyfikacji w stosunku do poprzedniego modelu jest jest mniejsza waga, która spadła z 350 do 305 g.

W PocketBook Inkpad 2 producent zrezygnował ze zrównania obudowy z powierzchnią ekranu.Czytnik zachował asymetryczne wzornictwo - jeden brzeg obudowy urządzenia jest nieco szerszy, co ułatwia trzymanie urządzenia. Poprawiono również wygląd i funkcjonowanie bocznych przycisków. W poprzednim modelu były one ukryte pod warstwą tworzywa, markowane wypustkami. Tym razem przyciski zostały wyraźnie wyodrębnione, dzięki czemu powinny być łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze.

Poprawiono również włącznik, który teraz jest nieco większy i szerszy oraz wyposażony w diodę LED sygnalizującą stan pracy urządzenia.

Jedną z często wymienianych wad poprzedniego modelu Inkpada, było stosunkowo ciemny ekran. Według pierwszych relacji tym razem jest trochę lepiej. Nadal mamy tu do czynienia z ekranem E Ink Pearl o gęstości pikseli 250 ppi, najwyższej wśród ośmiocalowców.

Ulepszone w porównaniu z poprzednim modelem zostało podświetlenie ekranu, które jest teraz bardziej równomierne. W porównaniu z poprzednim modelem odpadł znajdujący się na górnej ramce panel dotykowy służący do regulacji podświetlenia.

Jednym z głównych mankamentów czytnika jest stosunkowo silny ghosting, występujący przy innym ustawieniu odświeżania ekranu niż co stronę.

Pod względem oprogramowowania czytnik Inkpad 2 stanowi kontynuację poprzedniego modelu. Na ekranie startowym znajdziemy, ostatnio dodane tytuły,  odnośniki do biblioteki, e-księgarni i przeglądarki. Przez dotknięcie trzech pasków w dolnej częśći ekranu możemy rozwinąć menu do pozostałych aplikacji.

Po wejściu w "bibliotekę" ebooki można sortować według daty otwarcia, daty dodania, autora i tytułu. Ponadto jest możliwość filtrowania tytułów według autora, gatunku, kolekcji, "ulubionych", katalogów i formatu.

Zmiana strony odbywa się za pomocą przycisków lub przez dotknięcie ekranu. Czytnik pozwala również na wybór jednej z wielu zainstalowanych czcionek i dodawanie własnych. Możemy również regulować odstępy między liniami i marginesy, a także ustawić tryb poziomy. W PocketBook Inkpad znajdziemy również funkcje zaznaczania tekstu, dodawania zakładek i notatek. Notatki można wyeksportować do formatu html.

Skorzystanie ze słownika nadal wymaga niestety co najmniej dwóch dotknięć, co w moim przekonaniu trochę utrudnia płynne czytanie przy korzystaniu z tego narzędzia.

Mocną stroną czytnika PocketBook Inkpad 2 jest obsługa plików pdf. Z pomocą przychodzi tu nie tylko większy ekran, lecz możliwość przycięcia marginesów, dopasowania do szerokości i tryb reflow.

PocketBook Inkpad 2 posiada obsługę dźwięku. Nie ma wprawdzie wbudowanego głośnika, ale jest wejście audio, które pozwala na podpięcie słuchawek. PocketBook posiada również funkcję TTS (text to speech), czyli syntezator mowy odczytujący na głos tekst ebooka.

Podobnie jak poprzedni model, Inkpad 2 pozwala na bezprzewodowe przesłanie plików na czytnik na dwa sposoby:

  • synchronizację konta Dropboxa
  • skorzystanie z wysyłki na mejla w usłudze send to Pocketbook

PocketBook Inkpad 2 jest lekko zmodyfikowaną wersją poprzedniego modelu. Zmiany dotknęły głównie wzornictwa i obsługi. Pewien niedosyt może budzić skorzystanie z ekranu E Ink Pearl gdy na rynku sześciocalowców zadomowiły się już na dobre nowsze ekrany E Ink Carta. Jeśli ktoś naprawdę potrzebuje takiego "fotelowego" ośmiocalowca, PocketBook Inkpad 2 może być opcją wartą rozważenia.

źródła:

  • allesebook.de
  • pocketbook-int.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz