Jak sprawdził wypadłw testach i codziennym użytkowaniu Prestigio Nobile PER5162 – czytnik e-booków z fizyczną klawiaturą i radiem FM.
Na wstępie parę słów wyjaśnienia. Cypr nie jest miejscem produkcji czytnika, tylko siedzibą firmy pod której marką jest sprzedawany w Europie. Podobnie jak w przypadku innych czytników łącznie z Kindle, prawdziwą ojczyzną Prestigio są Chiny.
Jako Boeye Bex czytnik jest rozpoznawany przez program Calibre. Zadziwiające jest podobieństwo omawianego czytnika do przedstawianego tu Boeye G6, prezentowanego na targach Cebit 2010.
Omawiany tu czytnik Prestigio Nobile PER5162 różni się jednak nieco od tego prezentowanego przez Pana mówiącego po angielsku, jakby go pszczoła w język użądliła.
Próbę recenzji zacznę od rzeczy pozornie wydawałoby się chyba najmniej istotnej - od pudełka. Jest naprawdę ładnie i stylowo wykonane, dół czerwony, góra z tłem szachownicowym w szare i czarne kwadraty. Na bocznych ściankach umieszczone są adresy importerów w następujących krajach: Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Estonii Węgrach, Kazachstanie, Litwie, Łotwie, Polsce, Białorusi, Rumunii, Rosji, Słowenii, Słowacji. Mam pewność, że po zakopaniu takiego pudełka w ziemi, nawet po kilku latach coś z niego zostanie, w przeciwieństwo do nędznego kartonowego opakowania Irivera Story HD.
W zestawie otrzymujemy:
- czytnik
- kabel USB
- etui ze sztucznej skóry zapinane magnesikiem
- słuchawki
- przewodnik języka
Podstawowe cechy czytnika to:
- ekran 6 cali E-ink, 16 odcieni szarości
- obsługa plików w formatach: PDF i EPUB (w tym również z Adobe DRM), FB2, CHM, MOBI, TXT RTF, HTM, HTML, PDB, DJVU, DJV, DOC, XLS, PPT, ZIP i RAR.
- procesor Samsung S3C2416 400 mHz
- wifi oraz przeglądarka internetowa
- odtwarzacz plików audio (na opakowaniu podane są formaty WMA, OGG, WAV, ale odtwarza również MP3)
- wbudowany głośnik stereo i wyjście na słuchawki
- przeglądanie obrazów w formatach JPG, BMP GIF
- klawiatura QWERTY
- aplikacja do obsługi słowników w formacie dict
- bateria 1300 mAh litowo-polimerowa, do 15 000 zmian strony na jednym naładowaniu,
- G-Sensor automatyczny obracacz ekranu w zależności od tego jak ustawimy czytnik w pionie czy w poziomie
- 2 GB pamięci (w niektórych opisach błędnie jest podawana 256 MB pamięci flash), w tym 1,3 GB dostępne dla użytkownika z możliwością włożenia karty Micro SD o pojemności do 32 GB.
Obudowa wykonana jest z czarnego gładkiego i śliskiego plastiku, na którym zostają ślady po palcach. Brzeg jest wzmocniony kawałkiem plastiku z metalicznym połyskiem i wygląda to dość elegancko.
Włącznik znajduje się przy górnej części prawej krawędzi czytnika, więc jest do niego dość łatwy dostęp (Przykładowo Iriver HD ma włącznik na pleckach). Przy włączaniu czytnika trzeba przytrzymać przycisk ok. 3-4 sekund, start systemu to dalsze 25 sekund. Dużo wygodniejszy jest tryb uśpienia, krótkie przyciśnięcie wyłącznika czytnik idzie spać, krótkie przyciśnięcie czytnik wstaje. Można ustawić również wygaszacz ekranu na tryb uśpienia, np. zdjęcie małżonki lub konkubiny, kto tam co lubi. Przyciski nawigacji rozmieszczone są od góry przy prawej krawędzi: home, prev page, next page, menu-back i mały dżojsticzek. Siłą rzeczy najczęściej wykonywaną czynnością przy czytaniu książek, jest przechodzenie do następnej strony, stąd przycisk next page jest dłuższy od pozostałych. Moim zdaniem byłoby wygodniej, gdyby był umieszczony nieco niżej.
Po włączeniu ukazuje nam się ekran startowy z ikonami: Historia, Książki, Muzyka, Zdjęcia, Foldery, WiFi, Przegląd(arka), Notes, Adnotacje, a po kliknięciu next page dalsze ikony: Słownik, Adnotacje, Radio, Kalendarz, Ustawienia, Gry, Instrukcja. Jest możliwość wyświetlania menu startowego w trybie listy. Kolejność tą można oczywiście zmienić. Do każdej ikony przypisana jest cyfra, więc możemy wybierać nie tylko dżojstikiem, ale też z klawiatury.
Czytanie
Co do jakości ekranu i wyświetlania nie wypowiadam się bo nie miałem możliwości porównania go z innymi czytnikami. Jeśli chodzi o szybkość odświeżania stron to można spotkać się z opinią „dramatu nie ma, ale mogło by być lepiej“.
W ustawieniach odświeżania mamy do wyboru d wyboru:
- typ: czarno-biały. lokalny i pełny
- częstotliwość odświeżania: 1-10.
Osobiście do samego czytania bez obrazków w zupełności wystarczy typ czarno-biały z częstotliwością 10. Kosztem nieco gorszej jakości czcionki zyskujemy szybsze odświeżanie przy zmianie strony.
Wysokość odstępu między linijkami można ustawiać w plikach w formacie mobi, fb2, ale już nie w epub.
W formacie fb2 występuje jako opcja „połącz z przypisami“. Nie miałem możliwości przetestowania tego na jakiejś publikacji. Wydaje mi się, że chodzi o to, by na dole były widoczne przypisy. Byłoby to bardzo użyteczne przy czytaniu artykułów lub publikacji naukowych.
Ebooki możemy wybierać albo przez opcję „Książki“ albo przez „historia“. Czytnik zapamiętuje 14 ostatnio otwieranych pozycji. Ma też możliwość wyszukiwania książek przez wpisanie fragmentu tytułu lub nazwiska autora.
W przypadku niektórych formatów (mobi, fb2) możemy korzystać ze skrótów klawiaturowych: g - idź do strony, r - obróć w prawo, f - obróć w lewo, a - włączenie odtwarzacza muzyki, s - ustawienia, h - włącz/wyłącz czytania na głos (TTS), b - dodaj zakładkę, m - przeglądanie zakładek.
Czcionka
Czytnik pozwala na wybór z 5 rodzajów czcionki. Wybór liczby rozmiarów czcionki zależy od formatu w jakim czytamy książkę. W przypadku mobi mamy 14 rozmiarów, w przypadku epub 7.
Przy czytaniu książek mamy standardowo opcje: przeglądania spisu treści oddalenia, przybliżenia, wyszukiwania testu, ustawiania rotacji, dodawania zakładek, ustawiania odświeżania.
Adnotacje i notatki
Dodatkowo w część formatów dostępna jest opcja zaznaczania (podkreślania) tekstu pod enigmatycznym określenie „adnotacja“. Zaznaczony tekst można zapisać jako „adnotacje“ czyli plik, który po otwarciu przeniesie nas do odpowiedniej strony z zaznaczeniem, lub jako notatkę plik txt zawierający treść zaznaczenia. Opcja jest niedostępna w plikach w formacie epub, pdf, djvu, djv, doc, xls oraz ppt.
Czytanie na głos (TTS text to speech)
Czytnik potrafi również czytać na kobiecym głosem w języku angielskim i chińskim. W instrukcji obsługi producent czy też dystrybutor nawet nie wspomina, że jest taka możliwość. Opcja ta jest nie dostępna dla tych samych formatów, dla których nie można skorzystać z adnotacji.
Odczytywanie plików pdf
Przy odczytywaniu plików pdf możemy wybrać, „czytaj jak zdjęcie“ i „czytaj jak plik“. Ta druga opcja pozwala na w miarę wygodne odczytywania pdfów tekstowych.
Rotacja
W zasadzie do czytania w poziomie czytnik się nie nadaje. Nawigacja odbywa się wtedy za pomocą dżojsticzka i po odświeżeniu wzrokiem szukamy przerywanej linii która oddziela tekst z poprzedniej strony od następnej. Urządzenie ma wbudowany G-Sensor, który umożliwia zmianę orientacji wyświetlania w zależności od położenia. Z powyższych względów nie jest to szczególnie przydatna opcja i nie powinniśmy się tym kierować przy wyborze czytnika.
Bateria
Nie mam podstaw do narzekania. pierwszy raz ładuje w tym miesiącu choć jeszcze do końca się nie rozładowała.
Wifi i przeglądarka
Ostatni raz korzystałem z internetu 2 miesiące temu. Przeglądanie stron delikatnie mówiąc do komfortowych nie należy. Wydaje mi się, że jest to cecha wszystkich czytników tej klasy. Dostęp do internetu w e-czytniku ma głębszy sens, gdy jest powiązany z jakąś usługą dostępem do sklepu lub wypożyczalni ebooków. Tymczasem nie udało się mi nawet pobrać darmowych ebooków nawet ze sklepu Prestigio. Wifi i przeglądarka są, ale równie dobrze mogłoby ich nie być, a czytnik mógłby być o jakieś 80 zł tańszy.
Odtwarzacz i Radio
Urządzenie umożliwia odtwarzanie plików MP3, WMA, WAV, OGG. Muzyki możemy słuchać przez słuchawki lub wprost z wbudowanego głośnikai. Nie ma natomiast możliwości tworzenia list odtwarzania. Odtwarzacz czyta po kolei wszystko, co jest w danym folderze, jak leci. Zarówno radia jak i muzyki możemy słuchać w tle podczas czytania.
Słownik
Domyślnie urządzenie nie ma zainstalowanych żadnych słowników. Pliki słownika w formacie Stardict należy wrzucić do folderu dict i uruchomić ponownie czytnik. Nie udało mi się znaleźć nigdzie plików słownika z językiem polskim, które działały by na tym czytniku. Niedosyt budzi fakt, że nie ma możliwości korzystania ze słownika w trakcie czytania. Poza tym zdarza się, że przy wciśnięciu któregoś ze znaków z klawiatury numerycznej wywala nas ze słownika.
Kalendarz
Jest „bilingwiczny“: nazwy miesięcy w języku angielskim, skróty nazw dni tygodnia w języku polskim. Rzecz jasna, że nie dowiemy się z niego kiedy w danym roku wypada Wielkanoc czy Boże ciało. Nie zrobimy sobie też na nim żadnych notatek, ani nie ustawimy przypominajek.
Adobe DRM
Czytnik zgodnie z instrukcją ma możliwość odczytywania plików epub i pdf z DRM.
Aktualizacja 09.04.2012
Adobe Reaer Mobile udało mi się aktywować po połączeniu z internetem. W tym celu należy w ustawieniach wybrać Adobe DRM i wpisać jako ID podać adres email, który został podany przy rejestracji na stronie Adobe oraz wpisać hasło. Czytnik odczytał plik zabezpieczony DRM.
Gry
Dla porządku i o nich trzeba wspomnieć. Są dwie: odpowiednik sapera i gobang.
Wsparcie i instrukcja
Pełna instrukcja znajduje się na czytniku. W zestawie otrzymujemy tylko małą papierową książeczkę zawierającą przewodnik użytkownika. W instrukcji nie zostały przetłumaczone z angielskiego pewne opcje z interfejsu, które w czytniku pojawiają się pod polskimi nazwami. Wysyłając mejla na podany na stronie Prestigio.pl adres serwisu, otrzymałem wiadomość zwrotną z komunikatem „Delivery Status Notification (Failure)“. Telefonicznie kontaktować się z polskim dystrybutorem nie próbowałem.
Sklep Prestigio
Myślę, że poza nieliczną grupą posiadaczy czytników Prestigio niewiele osób zdaje sobie sprawę, że firma z siedzibą na Cyprze ma w swoim sklepie internetowym dostępnych prawie 20 000 ebooków w języku polskich, w tym ponad 3 500 za darmo. Znaczna część tego zasobu to konwersja wykonana przez Netpress Digital Sp. z o.o. Kiepska wyszukiwarka, brak informacji o zabezpieczeniach pliku i raczej pewne poczucie nieufności sprawiają, że raczej nie skorzystam z płatnej oferty tego sklepu. Nie ma również możliwości pobrania fragmentu książki, by zobaczyć jakość składu. Ceny z nóg też nie zwalają.
Cena
W chwili obecnej e-czytnik Prestigio 5162BEN dostępny jest w Empiku za 629,99 zł.
Podsumowanie
Prestigio PER5162BEN jako urządzenie do czytania książek elektronicznych po prostu sprawdza się. Nie olśniewa, ale zwyczajnie spełnia swoje zadanie i nic ponadto. Wśród głównych jego zalet słusznie wymieniana jest duża liczba obsługiwanych formatów, ekran e-ink i długość pracy na baterii. Warto też dodać, że mając do wyboru do kupienia książkę w formacie mobi i epub, jako użytkownik Prestigio PER5162BEN wybrałbym mobi ze względu na większe możliwości ustawień czcionki, interlinii oraz korzystania z zaznaczanie tekstu i zapisywania notatek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz