PocketBooki z oprogramowaniem 6.7 zyskują nowe możliwości

Potężna aktualizacja czytników oprogramowania czytników PocketBook do wersji 6.7 przynosi szereg zmian. Co zmieni w działaniu czytników PocketBook i czy warto ją zaktualizować?

PocketBook Era jako pierwszy otrzymał oprogramowanie w wersji 6.7

Te PocketBooki dostaną nowe oprogramowanie

Nowe oprogramowanie w wersji 6.7 jest już dostępne dla czytników Touch Lux 5, Touch HD 3, InkPad 3, InkPad 3 Pro. W dalszej kolejności ma pojawić się na Touch HD 3. Producent pracuje także nad jego udostępnieniem na InkPad Lite, InkPad X, Color i Touch Lux 4. Nowe oprogramowanie pojawiło się wcześniej na PocketBook Era.

Lepszy dźwięk, zapisywanie tłumaczeń, ramka na zdjęcia

Wśród wprowadzanych modyfikacji, którymi szczyci się producent, znajdziemy lepsze brzmienie dźwięku audiobooków i muzyki dzięki aktualizacji kodeków (AptX, LDAC, AAC, SBC). Ta zmiana dotyczy tylko tych modeli, które posiadają obsługę dźwięku.

Kolejną modyfikacja dotyczy notatek. Po aktualizacji użytkownicy otrzymają możliwość zapisania tłumaczenia wyrazów sprawdzanych w słowniku jako notatki. Jest to użyteczna funkcja przy nauce języka.

PocketBook Era – dodatkowe menu okna słownika
PocketBook Era – dodatkowe menu okna słownika z opcją zapisywania tłumaczenia tekstu jako notatkę

Funkcje „słownikowych notatek” miałem możliwość poznać przy okazji testów PocketBook Era. Dodatkowym ułatwieniem w pracy z notatkami jest możliwość ich wyfiltrowania oraz wyeksportowania do formatu HTML.

Kolejną zmianą pomocną w lekturze publikacji w językach obcych jest nowa opcja pozwalająca na sprawdzenie brzmienia wymowy danego słowa. Jest to funkcja TTS (czytania na głos) z wykorzystaniem interfejsu słownika.

Kolejna nowość to wprowadzenie możliwości konfiguracji stref dotyku, w trybie czytania. Każdemu z dziewięciu sektorów możemy przypisać różne funkcje aplikacji do czytania e-booków, jak przejście do następnej poprzedniej strony, wywołanie spisu treści, ustawień czcionki i układu tekstu, trybu słownika i innych.

Konfiguracja stref dotyku w PocketBook Era
Konfiguracja stref dotyku w PocketBook Era

Dodatkowo możemy zmienić ustawienia gestów przeciągania palcem wzdłuż i w poprzek ekranu.

Konfiguracja gestów w trybie czytania w PocketBook Era
Konfiguracja gestów w trybie czytania w PocketBook Era

Kolejną nowością w oprogramowaniu czytników PocketBook jest pojawienie się funkcji „ramki na zdjęcia”. Polega ona na ustawieniu odtwarzania serii zdjęć i określenia, czasu, po jakim następuje zmiana obrazu.

PocketBook Era – ustawienia częstotliwości zmiany obrazka w aplikacji Ramka na zdjęcia
PocketBook Era – ustawienia częstotliwości zmiany obrazka w aplikacji Ramka na zdjęcia

Ponadto oprogramowanie w wersji 6.7 wprowadza:

  • dla książek w formatach PDF i DJVU: możliwość wyświetlenia obramowania strony, która była wyświetlana na poprzednim ekranie, płynniejszego przewijania dokumentów w tych formatach,
  • możliwość zmiany szybkości zamiany tekstu na mowę za pomocą osobnego gestu podczas czytania,
  • wskazówki dotyczące elementów interfejsu użytkownika podczas czytania w trybie słownika,
  • poprawę interfejsu użytkownika dla list treści i notatek: wygodniejsze zwijanie i rozwijanie listy notatek, otwieranie strony książki z notatką poprzez dotknięcie strzałki obok numeru strony,
  • poprawę algorytmów regulacji jasności i kontrastu dla ilustracji książkowych w formacie FB2.
  • sortowanie notatek na liście notatek do książek i sortować książki na liście książek z notatkami,
  • możliwość eksportu na inne urządzenia notatki z książki lub z grupy wybranych książek.

Podsumowanie

Najważniejsze zmiany, które wprowadza oprogramowanie 6.7, czyli zapisywanie tłumaczeń ze słownika jako notatek, konfigurację stref dotyku i gestów, ramkę na zdjęcia miałem okazję zaprezentować przy okazji testów PocketBook Era. Cieszy fakt, że wprowadzanoe usprawnienia pojawią się też na innych innych czytnikach PocketBook, a producent deklaruje chęć wprowadzanie go również w starszych modelach jak PocketBook Touch Lux 4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz