Remarkable – czytnik ebooków i szkicownik w jednym

E-papier znajduje szereg zastosowań: od etykiet na półki sklepowe po tablice ogłoszeniowe. Pojawiają się też próby zaprzęgnięcia ekranów E Ink do roli szkicownika. Przykładem jest reMarkable – reklamowany jako „papierowy” tablet.

Tablet reMarkable - połączenie szkicownik, czytnika ebooków i notatnika

ReMarkable dostępny jest ciągle tylko w przedsprzedaży, a wzbudził niezwykłe jak na tego typu urządzenia zainteresowanie.

Czytnik czy też tablet wyposażony jest:

  • ekran E Ink Carta o przekątnej 10,3 cala i rozdzielczości 1872x1404 pikseli (226 ppi)
  • procesor ARM A9 1Ghz
  • 8 GB pamięci wewnętrznej
  • 512 MB pamięci RAM
  • baterię o pojemności 3000 mAh.

Urządzenie waży zaledwie 350 g przy wymiarach 177 x 256 x 6,7mm.

ReMarkable posiada system operacyjny Codex, stworzony w oparciu o Linuxa i zoptymalizowany pod kątem minimalizacji opóźnień w ekranach e-papierowych. Urządzenie obsługuje dwa formaty:  EPUB i PDF.

Ekran nie jest wykonany ze szkła, lecz z jakiegoś bardziej trwałego tworzywa. Być może chodzi o technologię E Ink Mobius, w której szkło zastąpiono po prostu plastikiem, dzięki czemu ekran jest lżejszy, a przy tym bardziej odporny na wstrząsy.

Najważniejszą cechą urządzenia jest możliwość robienia odręcznych notatek i szkicowania. Rozbudowany szkicownik pozwala min. na kopiowanie narysowanych elementów. Poniżej jeden z wielu filmów promujących tablet reMarkable

W działaniach promocyjnych silnie akcentowane jest podobieństwo urządzenia do papieru. Remarkable to ma być taki „papierowy tablet” dla ludzi, którzy wolą papier, by zastąpić zeszyty, szkicowniki i wydruk:

The paper tablet for people who prefer paper. Here to replace your notebooks, sketchbooks and printouts. Paper-like reading, writing and sketching with digital powers.

Rysowanie po ekranie odbywa się za pomocą nie wymagającego zasilania stylusa. Wśród zalet urządzenia wskazywany jest stosunkowo niewielkie opóźnienie reakcji na działanie stylusa, które ma wynosić zaledwie 55 milisekund. Z drugiej strony podnoszone są głosy, że demonstrowana na filmach odręczne pisanie odbywa się stosunkowo wolno.

reMarkable jest wyposażony w stylus do rysowania i odręcznego pisania

ReMarkable stanowi połączenie czytnika ebooków, szkicownika i notesu

Gadżet przyciągnął uwagę branżowych mediów. Był też dość natarczywie promowany w reklamach na Facebooku.

W przedsprzedaży do końca maja 2017 r. miało zostać zamówionych 28 tysięcy egzemplarzy urządzenia za sumę ok. 12 milionów dolarów. Jest to spory sukces, biorąc pod uwagę fakt, że wysyłka ma się zacząć w sierpniu.

Remarkable kosztuje obecnie w przedsprzedaży kosztuje $479 wraz z rysikiem i okładką. Planowany termin realizacji obecnie składanych zamówień to październik 2017 r. Docelowo samo urządzenie ma kosztować $529, stylus – $79, a okładka – kolejne $79, czyli w sumie $716.

Źródła

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza