Wraz z omawianym wcześniej Kobo Aura One na rynek trafił również sześciocalowy czytnik kanadyjskiego producenta - Kobo Aura Edition 2.
Kobo Aura One - duży i wodoodporny
W pierwszej połowie września Kobo wprowadziło na rynek nowe urządzenie z dużym ekranem - czytnik Kobo Aura One

W odróżnieniu od Amazonu Kobo w ostatnich latach nieśmiało wychylało się poza najpopularniejszy standard na rynku e-booków wielkości przekątnej ekranu - 6 cali, czego przykładem są takie czytniki z ekranem 6,8 cala jak Kobo Aura HD czy Kobo H2O. Tym razem Kobo poszło o jednocalowy krok dalej wprowadzając na rynek urządzenie o przekątnej ekranu 7,8 cala.

Kobo Aura One mimo znacznych rozmiarów ekranu waży zaledwie 230 g, to mniej niż Kobo H20 z ekranem 6,8 cala. Ekran Aura One, podobnie jak w tabletach, jest z równany z ramką obudowy. Grubość czytnika to zaledwie 6,9 mm. Tylna część obudowy jest wyłożona gumowym tworzywem o charakterystycznej fakturze. Na niej znajduje się również wyłącznik w formie dość sporego niebieskiego przycisku.

Aura One jest wyposażony w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1872 x 1402 pikseli. Gęstość siatki pikseli wynosi 300 ppi. Dodatkowym atutem czytnika jest dopracowane i regulowane czujnikiem podświetlenia. Jest też możliwość regulowania barwy podświetlenia. Urządzenie jest także wododporne (certyfikat IPX8).
Poniżej dane techniczne urządzenia:
- wymiary- 195.1 x 138.5 x 6.9 mm
- waga - 230 g
- 8 GB pamięći
- obsługa formatów EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR
- ekran 7.8” E Ink Carta HD o rozdzielczości 1872 x 1404 pikseli w wbudowanym podświetleniem
- moduł wifi 802.11 b/g/n
- wejście microUSB
- procesor Freescale 1GHz, 512 MB RAM,
Nowością jest również zainstalowana na czytniku aplikacja Overdrive umożliwiająca wypożyczanie e-booków z e-bibliotek, popularna za Oceanem.
Poniżej wideorecenzja czytnika Kobo Aura One z goodereader.com
Głównym mankamentem czytnika jest niezwykle toporna obsługa PDF co widać na przedstawionym niżej filmie autora bloga the-digital-reader.com
W mojej ocenie jako fanatycznego "guzikowca" poza toporna obsługą pdfów po stronie mankamentów urządzenia można zapisać brak fizycznych przycisków do zmiany stron.
Cena urządzenia to $229,99.
Czytnik w Polsce można zamówić w sklepie internetowym morele.net.
Kruger&Matz Library - renesans guzików
Do sprzedaży trafił ostatnio czytnik polskiego producenta elektroniki użytkowej Kruger&Matz pod nazwą Library. Czytnik na przekór dominującym trendom na rynku czytników, nie ma dotykowego ekranu i jest obsługiwany przy pomocy 12 przycisków (nie licząc włącznika), czyli tyle ile w Kindle Classic (biorąc pierśćień za cztery przyciski), którego jestem zadowolonym użytkownikiem od 2012 r. i nie odczuwam potrzeby zmiany.
PocketBook Touch HD z ekranem E Ink Carta 300 ppi
Firma PocketBook po pewnym okresie przestoju w zakresie premier czytników ponownie się uaktywniła. Po ośmiocalowym Inkpadzie 2 przyszła kolej na premierę podstawowego sześciocalowego czytnika z wbudowanym podświetleniem. Jest nim PocketBook Touch HD.