PocketBook wypuścił aktualizację oprogramowania, która w czytnikach PocketBook InkPad 4 i PocketBook Era wprowadza tzw. tryb ciemny.
Jego działanie sprowadza się do odwrócenia sposobu wyświetlania czerni i bieli: ciemne elementy wyświetlane są jako jasne, a jasne jako ciemne. W przypadku e-booków uzyskamy białą czcionkę na ciemnym tle.
Nowa funkcja pojawia się wraz z oprogramowaniem 6.8 w PocketBook Era, PocketBook InkPad 4, a także we wprowadzanym na rynek PocketBook InkPad Color 2. Co ciekawe, tryb ciemny, uruchamiany jest nie z poziomu aplikacji do czytania, lecz w ustawieniach czytnika.
Jak ustawić tryb ciemny?
W tym celu wybieramy kolejno: Ustawienia → Światło przednie i tryb ciemny. Możemy włączyć tryb ciemny. W tym miejscu ustawimy, czy ma on mieć zastosowanie także do osadzonych w książce obrazków.
Tak wygląda ekran ustawień trybu ciemnego.
Tryb ciemny ma zastosowanie nie tylko do samych e-booków, ale także do całego interfejsu i aplikacji. Tam również mamy ciemne tło. Nie wpływa na wyświetlanie miniatur okładek w ekranie startowym i bibliotece.
Czy tryb ciemny jest potrzebny w czytnikach?
Z trybu ciemnego, zwanego też trybem nocnym zdarzało mi się korzystać podczas czytania na smartfonie. Na świecącym ekranie pozwala to ograniczyć emisję męczącego wzrok światła.
W przypadku czytników mamy ekrany, które nie emitują światła, a tylko je odbijają.
W tym przypadku korzyść z trybu ciemnego jest zdecydowanie mniejsza. Niemniej jednak tryb ciemny ma swoich zwolenników wśród posiadaczy czytników.
Pozostałe zmiany
Dostarczone przez firmę PocketBook oprogramowanie wersji 6.8 przynosi również inne modyfikacje. Oto ich krótki opis:
- w górnym rozwijanym menu możemy rozmieścić do 5 skrótów do różnych funkcji czytnika, jak Wi-Fi, bluetooth, menedżer zadań, tryb samolotowy, synchronizacja, G-Sensor, blokada ekranu, wyłączanie, zrzut ekranu, wyszukiwanie i aplikacji
- bezproblemowe przełączanie między urządzeniami w ramach abonamentu Legimi bez potrzeby kontaktu z pomocą techniczną (można to zrobić 20 razy w roku),
- dodanie funkcji filtrowania notatek w książce, Ponadto można teraz osobno wybrać i przeglądać znaczniki, komentarze, zrzuty ekranu, notatki ołówkiem, notatki do tłumaczenia i wszystkie notatki, a także zmienić rozmiar czcionki na liście notatek
- podpowiedzi tekstowe na klawiaturze ekranowej pozwalające usprawnić pisanie,
- udoskonalony interfejs użytkownika dla aktualizacji oprogramowania – przed pobraniem lub po zainstalowaniu nowego oprogramowania można wyświetlić listę zmian w tym oprogramowaniu w postaci przyjaznej dla użytkownika sformatowanej listy. Dodatkowo teraz aktualizacja oprogramowania może być pobierana w tle,
- dokładniejsze tłumaczenia ze słownikami morfologicznymi, użytkownicy mogą pobierać i instalować słowniki z odmianą poszczególnych wyrazów, aby znacznie poprawić jakość tłumaczenia słów.
Jeśli chodzi o podpowiedzi przy klawiaturze, to ich użyteczność oceniam jako niską. Krokiem w dobrą stronę jest większa możliwość konfiguracji elementów interfejsu. Z wprowadzonych zmian pewno ucieszy się też wsparcie techniczne Legimi, które będzie miało mniej pracy z realizacją zgłoszeń dotyczących przypisania czytnika.
Nowa wersja oprogramowania powinna zostać wykryta i pobrana przez czytnik przy włączonym Wi-Fi.
Źródło
PocketBook, materiały prasowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz