Wreszcie ruszyła sprzedaż PocketBook InkPad X z dziesięciocalowym giętkim ekranem E Ink Mobius i wejściem USB typu C, która pierwotnie miała się zacząć w pierwszej połowie listopada.
Po latach firma PocketBook wraca do ekranów w rozmiarze ok. 10 cali, znacznie poprawiających komfort pracy z plikami PDF. Wejście na rynek PocketBook InkPad X to najważniejsza czytnikowa premiera firmy PocketBook w tym roku.
Giętki ekran E Ink Mobius
PocketBook InkPad X został wyposażony w ekran E Ink Carta Mobius. Technologia Mobius polega na zastąpieniu szkła sztucznym tworzywem, dzięki czemu ekran staje się wyraźnie lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia.
Prastary PocketBook 912 Pro z ekranem 9,7 cala ważył 530 g. W PocketBook InkPad X dzięki technologii E Ink Mobius udało się zmniejszyć wagę urządzenia do zaledwie 300 g, przy przekątnej ekranu 10,3 cala.
Ekran jest wprawdzie giętki, ale w rulonik go nie zwiniemy. Prawdopodobnie przy lekkim naciśnięciu możemy odnieść wrażenie, że tafla ekranu się obniża. Taki efekt zaobserwowałem testując Onyx Boox Note, w którym również zastosowano ekran E Ink Carta Mobius.
Rozdzielczość ekranu to 1404 × 1872 pikseli, czyli ok. 227 PPI. Czytnik został wyposażony w podświetlenie ekranu z regulacją barwy. Funkcja to ułatwia czytanie w słabszych warunkach oświetleniowych, a przez możliwość ustawienia ciepłej tonacji, chroni przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła na sen.
Wejście USB typu C
W czytniku zastosowano wejście USB Typu C (USB 2.0). Najistotniejszą różnicą w stosunku do tradycyjnego microUSB jest taki kształt gniazda, że nie ma znaczenia, którą stroną wkładamy wtyczkę.
Wejście USB typu C staje się standardem we współczesnych smartfonach. Zastosowanie takiego rozwiązania w czytniku, oznacza po prostu jeden kabel do zabrania mniej.
Czytnik obsługuje dźwięk, jednym ze sposobów podłączenia słuchawek lub głośników jest załączona w zestawie przejściówka UBS typu C - audio.
Wzornictwo
Na pierwszy rzut oka można dostrzec stałe elementy wyróżniające wzornictwo czytników PocketBook, czyli przyciski położone na panelu pod ekranem: dwa do zmiany stron, przycisk home i menu.
Dziesięciocalowiec jednak różni się od pozostałych czytników PocketBook. Dolne narożniki sprawiają wrażenia ściętych pod kątem ostrym.
Tył obudowy pokryty jest rowkowanym gumowanym tworzywem, dzięki czemu czytnik lepiej trzyma się dłoni.
Specyfikacja techniczna
Poniżej podstawowe dane techniczne PocketBook InkPad X:
- E Ink® Carta Mobius o przekątnej 10,3 cala
- rozdzielczość 1404 x 1872 pikseli (227 PPI)
- ekran dotykowy pojemnościowy
- podświetlenie z regulacją barwy
- dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1 Ghz
- 1 GB pamięci RAM
- 32 GB pamięci wewnętrznej
- bateria o pojemności 2000 mAh
- G-sensor (czujnik położenia)
- automatyczne usypianie i wybudzanie z dedykowaną okładką
- moduł WIFi
- moduł Bluetooth
- USB typu C (USB 2.0)
- system operacyjny Linux 3.10.65
- wymiary 249,2 х 173,4 х 7,7 mm
- obsługa e-booków w formatach ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
- obsługa formatów graficznych JPEG, BMP, PNG, TIFF
- obsługa dźwięku w formatach MP3, OGG, M4B
- funkcja TTS (konwersji tekstu na mowę) w 16 językach
- słowniki ABBY Lingvo angielsko-niemiecki, Webster’s Dictionary 1913
- aplikacje odtwarzacz e-booków, odtwarzacz muzyki, przeglądarka internetowa, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, szachy, pasjans, Sudoku, przeglądarka zdjęć, Scribble (aplikacja do rysowania)
- funkcje internetowe (aplikacja społecznościowa ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook
- w zestawie kabel USB typu C i przejściówka USB typu C - audio
Czytnik w chwili obecnej nie obsługuje aplikacji Legimi., ale ma ona zostać dodana w jednej z przyszłych aktualizacji, nie wcześniej niż w styczniu 2020 r.
Podsumowanie
PocketBook InkPad X to obecnie największy czytnik w ofercie firmy PocketBook. Cena urządzenia jest równie okazała jak jego rozmiary i budzi skojarzenia historyczne – 1939 zł. PocketBook InkPad X można już zamówić w sklepie z czytnikami czytio.pl.
Tym, co wyróżnia od innych aktualnie będących w sprzedaży dziesięciocalowców (Onyx Boox Note Pro, Onyx Boox Note 2, ReMarkable, Boyue Likebook Note) czytnik firmy PocketBook, jest brak zastosowania technologii umożliwiającej precyzyjne pisanie i rysowanie dedykowanym stylusem.
Gryzmolenie palcem po ekranie w aplikacji Scribble to jednak nie to samo, chociaż palec ma te dwie zalety, że trudniej go zgubić lub nie zabrać ze sobą.
Pod względem oprogramowania, patrząc tylko przez pryzmat specyfikacji nie widać by czytnik wprowadzałby nowe funkcje, nie występujące we wcześniejszych modelach.
Źródło:
- pocketbook.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz