Jak prawie ośmiocalowy PocketBook InkPad 3 sprawdza się w codziennym użytkowaniu i co go wyróżnia od konkurencji?
Pod względem rozdzielczości i wielkości ekranu nowy InkPad dorównuje takim czytnikom jak Tolino Epos z 2017 czy Kobo Aura One z 2016 r. Podobnie, jak oba te czytniki, jest wyposażony w regulację barwy podświetlenia.
Dzięki uprzejmości firmy 7media z o. o. właściciela sklepu z czytnikami czytio.pl miałem możliwość przetestowania czytnika PocketBook InkPad 3.
Korzystałem z urządzenia z oprogramowaniem w wersji 5.17.1392 i 5.19.542. W kwietniu 2019 r. napisałem od nowa rozdziały dotyczące działania przeglądarki internetowej oraz obsługi dźwięku.
Instrukcje, informacje o nowych wersjach oprogramowania znajdziecie na stronie producenta czytnika
W opakowaniu, oprócz czytnika, można znaleźć kabel usb, adapter audio-miniUSB, przewodnik użytkownika, karę gwarancyjną oraz ulotkę informującą o pożytkach płynących z korzystania z etui.
Wstęp i dane techniczne
Większy ekran, niesie za sobą większy komfort czytania, ale za cenę mobilności. Cóż, ośmiocalowego czytnika nie schowamy już raczej do kieszeni kurtki. Duże czytniki mogą być postrzegane jako urządzenia „fotelowe”, skierowane dla osób starszych i mających problemy ze wzrokiem. PocketBook InkPad 3 pokazuje, że może zupełnie inaczej.
Poniżej podstawowe dane techniczne czytnika:
- ekran E Ink Carta 1404 x 1872 (300 ppi), o przekątnej 7,8 cali
- ekran dotykowy pojemnościowy
- wbudowane podświetlenie z funkcją SMARTlight (regulacja barwy)
- procesor Dual Core (2 x 1 Ghz), 1 GB RAM
- 8 GB pamięci wewnętrznej
- bateria litowo-jonowa o pojemności 1900 mAh
- wejście microUSB
- wejście microSD do 32 GB
- moduł WiFi
- wymiary 195 x 136 x 8 mm
- waga 210 g
- obsługiwane formaty e-booków PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI
- obsługiwane formaty obrazów: JPEG, BMP, PNG, TIFF
- obsługa formatów dźwiękowych MP3 (w tym spakowane do formatu zip), OGG, M4A, M4B
- funkcja TTS (czytanie tekstów na głos)
- G-Sensor (automatyczne obracanie ekranu)
- słownik ABBYY Lingvo® (24 opcje językowe), angielsko-niemiecki, Webster's Dictionary 1913
- aplikacje przeglądarka internetowa, przeglądarka zdjęć, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, gry: szachy, pasjans, Sudoku,
- usługi internetowe ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook, Legimi
PocketBook InkPad 3 był już zapowiadany od jesieni. W stosunku do poprzednich modeli stanowi całkowitą rewolucję pod względem kształtu i koloru obudowy, procesora, rozmieszczenia przycisków, rozdzielczości i rozmiarów ekranu.
Wygląd i wykonanie
Pod względem wzornictwa ośmiocalowych czytników firma PocketBook postawiła na rozwiązanie z niesymetryczną obudową z szeroką boczną ramką z fizycznymi przyciskami. Taki był pierwszy InkPad i jego następca.
W międzyczasie po koncept z asymetrycznym wzornictwem sięgnął Amazon i z powodzeniem zastosował go w Kindle Oasis i Kindle Oasis 2. W mojej opinii takie rozwiązania pozwala na dość wygodne korzystanie z czytnika ręką w której, go trzymamy.
Tymczasem PocketBook w swoim nowym „prawie ośmiocalowcu” całkowicie odżegnał się od wzornictwa poprzednich InkPadów.
Obudowa i przyciski
Całkowitej zmianie w porównaniu z poprzednim modelem uległ kształt obudowy. W InkPad 3 górna i boczne ramki są bardzo wąskie. Za to dolna ramka jest szersza i to na niej umieszczono fizyczne przyciski do zmiany stron.
Całość wygląda tak, jakby na tylną część obudowy nałożono przednią, a szczelinę miedzy nimi wypełniono przyciskami.
Po bokach znajdują się klawisze „Home” i „Menu”, a w środku przyciski do zmiany stron. Kliknięcie jest dość płytkie, wyczuwalne, ale już nie zawsze słyszalne. Jeśli nie podoba nam się domyślny układ klawiszy, to zawsze możemy go zmienić w ustawieniach, np. przypisując funkcję zmiany stron dwóm przyciskom po prawej stronie.
Obudowa w PocketBook InkPad 3 jest koloru brązowego. Jeśli przyjrzeć się pod światło można dostrzec metaliczno-brokatową fakturę. Na jej tylnej części również umieszczony jest napis "PocketBook".
Czytnik jest wykonany solidnie, a obudowa jest dobrze spasowana.
Powiem szczerze, że bardzo mi się podobał pomysł a niesymetrycznym wzornictwem i przyciskami na bocznej ramce. Jednak przy bliższym poznaniu z InkPad 3 muszę stwierdzić, że zastosowane tu rozwiązania zdają egzamin i umożliwiają w miarę wygodne trzymanie czytnika jedną ręką.
Dzieję się tak głównie dlatego, że czytnik jest bardzo lekki, biorąc pod uwagę większe rozmiary ekranu. Poprzedni model ważył 305 g, a obecny waga InkPad 3 to zaledwie 210 g, czyli nie wiele więcej niż sześciocalowy Kindle Paperwhite 3. PocketBook InkPad 3 jest lżejszy od Kobo Aura One i Tolino Epos.
Nieco szersza dolna ramka pozwala również na w miarę wygodne trzymanie czytnika w trybie poziomym.
Na dolnej krawędzi czytnika znajdziemy wejścia microSD, microUSB oraz wyłącznik z białego lekko przezroczystego plastiku, podświetlany diodę LED. Wyłączenie czytnika ręką, w której, go trzymamy, jest przez to utrudnione.
Ekran czytnika
PocketBook InkPad 3 wyposażony jest w ekran E Ink Carta o rozdzielczości 1404 x 1872 pikseli (300 ppi), taki, jak w przypadku wspomnianych wyżej czytników Tolino Epos i Kobo Aura One.
Pod względem jakości i kontrastu bez podświetlenia ekranu czytnik sytuuje się na przyzwoitym poziomie. Niemniej jednak jeśli porównać z InkBOOK Classic 2 (wyposażonym w ekran E Ink Carta ale o mniejszej rozdzielczości) to tło w PocketBooku wydaje się nieco ciemniejsze.
Natomiast InkPad 3 nieco lepiej się wypada pod względem jasności ekranu od Kindle Classic.
Co może powodować, że InkPad 3 nie wypada najlepiej w porównaniu z prezentowanymi czytnikami? Być może jednym z powodów jest zastosowana warstwa dotykowa oraz folia odpowiadająca za rozprowadzenie podświetlenia
Należy tu podkreślić, że InkPad 3 w odróżnieniu od Touch HD 2 ma ekran dotykowy pojemnościowy, a nie oparty na czujnikach podczerwieni. Oznacza to, że nie obsłużymy go w rękawiczkach. Z drugiej strony – nie będziemy mieli problemy ze zmianą stron przypadkowym dotknięciem.
W przeszłości PocketBook nie miał zbyt udanych doświadczeń z ekranami pojemnościowymi, które skutkowały stosunkowo ciemnym tłem ekranu. Jako przykład można podać PocketBook Ultra, ekran pomimo technologii E Ink Carta wypadał pod względem jasności tła wyraźnie słabiej od PocketBook Basic 2 ze starszym ekranem technologii E Ink Pearl.
Wydaje mi się, że z ekranem w PocketBook InkPad 3 nie jest źle, ale przyglądając się mu bez podświetlenia ekranu można odczuwać pewien niedosyt.
Niezaprzeczalną zaletą czytnika jest większy rozmiar ekranu, dzięki czemu mieści się na nim więcej tekstu, a przez to rzadziej zmieniamy strony. Jest on także szczególnie ważnym sprzemierzeńcem w „walce” z plikami PDF i DJVU.
Podświetlenie ekranu i funkcja SmartLight
PocketBook InkPad 3 posiada podświetlenie ekranu. Działa ono w oparciu o diody LED osadzone pod dolną ramką ekranu. Naliczyłem 10 niebieskich i 9 pomarańczowych.
W dolnej części ekranu widoczny jest pasek cienia o szerokości 2-3 mm. Nie przeszkadza on w czytaniu. Poza tym podświetlenie jest równomiernie i działa stabilnie.
Wyraźnie poprawia właściwości optyczne i pozwala uzyskać wrażenie jaśniejszego tła ekranu.
Intensywność podświetlenia możemy regulować ręcznie suwakiem z poziomu górnego menu. Zwiększanie poziomu podświetlenia następuje dość płynnie.
Aktualizacja oprogramowania do wersji 5.17.1736 wprowadziło możliwość regulowania intensywności barwy podświetlania przy pomocy gestu, przesuwania palcem wzdłuż krawędzi ekranu, z poziomu aplikacji do e-booków. Przesuwająć palcem wzdłuż lewej krawędzi ekranu zmieniamy barwę, w zdłuż prawej – intensywność podświetlenia.
Poniżej film przedstawiający regulacje podświetlenia gestem z poziomu e-booka.
Czytnik wyposażony jest w funkcję SmartLight. Polega ona na możliwości regulacji barwy podświetlenia od lekko chłodnej tonacji, po światło w kolorze żółto-pomarańczowym.
Celem funkcji jest ochrona użytkownika przed negatywnym wpływem niebieskiego światła na sen w godzinach wieczornych.
Barwę podświetlenia można regulować ręcznie za pomocą suwaka lub automatycznie.
Poniżej krótkie film przedstawiający działanie podświetlenia ekranu
Zarówno barwa jak i intensywność podświetlenia mogą być regulowanie automatycznie w zależności od godziny.
Wchodząc w Ustawienia → Ustawienia osobiste → Podświetlenie → Zaawansowane ustawienia możemy określić jaka ma być intensywność i barwa podświetlenia w poszczególnych godzinach.
Można w ten sposób tworzyć własne programy intensywności i barwy podświetlenia, dostosowane do pory roku i warunków oświetleniowych miejsc, w których oddajemy się lekturze.
Czytnik posiada też funkcję całkowitego wyłączenia podświetlenia. Możemy ją przypisać do jednego z fizycznych przycisków.
Podświetlenie ekranu spełnia dwie funkcje: poprawia kontrast i właściwości optyczne ekranu oraz umożliwia czytanie w słabszych warunkach oświetleniowych.
Ekran startowy
Czytnik uruchamia się w czasie ok. 10 sekund. Tyle upływa od naciśnięcia przycisku do pojawienia się ekranu startowego. Jeśli ustawić automatyczne otwieranie przy starcie ostatnio wybranej książki, to ten czas…. może się skrócić np. do ok. 7-8 sekund.
Tyle trwało uruchomienie InkPada 3 z otwarciem przy starcie „Don Kichota” z serwisu wolnelektury.pl.
Ekran startowy jest niemal identyczny jak przypadku testowanego wcześniej PocketBook Touch HD 2.
Środkową część zajmują dwa slidery:
- górny z listą ostatnio wybieranych książek
- dolny z listą zdarzeń
Pod górną ramką czytnika znajduje się pasek z systemowy z datą w lewym górnym rogu, ikonami statusu podświetlenia, WiFi i powiadomień.
W dolnej części menu znajdują się ikony:
- KSIĄŻKI,
- LEGIMI,
- PRZEGLĄDARKA.
Na dole i na górze znajdują się „uchwyty” do rozwijania górnego i dolnego menu.
W górnym menu znajdziemy ikony:
- Synchronizuj (sprawdza czy pojawiły się nowe pliki w usługach Dropbox i Send-to-PocketBook).
- WiFi (właczanie i wyłaczanie modułu)
- Oświetlenie (włączanie i wyłączanie podświetlenia)
- Menedżer zadań
- Ustawienia
Poniżej znajdują się suwaki do ręcznej regulacji oraz przyciski włączania i wyłączania automatycznej regulacji intensywności i barwy podświetlenia.
Rozwinięte dolne menu obejmuje 16 ikon ułożonych w kwadrat o wymiarach 4 na 4.
Ogólnie ekran startowy jest w miarę przejrzysty, pozwala na szybkie przejście do ostatnio wybieranych książek. Brak jednak w nim takich rozwiązań jak np. szybkie przejście do wyszukiwania, czy włączania i wyłączania podświetlenia lub WiFi. Pierwszą sprawę można załatwić, przypisując odpowiednią funkcję do któregoś z fizycznych klawiszy.
Z pomocą przycisku można włączyć WiFi i wywołać komunikat, z którego możemy przerwać nawiązane połączenie. Warto pamiętać, że przyciskiem możemy przerwać połączenie, ale nie możemy całkowicie wyłączyć modułu WiFi.
Biblioteka
Biblioteka w InkPad 3 działa w podobny sposób jak w przypadku pozostałych czytników firmy PocketBook.
Książki możemy wyświetlić pogrupowane według następujących kryteriów:
- autorzy
- gatunki
- kolekcje
- ulubione
- foldery
- formaty
- serie
Wyświetloną listę książek możemy posortować według
- daty otwarcia
- daty dodania
- tytułu
- autora
Książki w bibliotece mogą być wyświetlane w trzech trybach:
- listy prostej (miniatura okładki, tytuł, autor, procent przeczytanych stron)
- listy rozbudowanej o rozmiar i format pliku)
- okładek
Widok listy możemy przewijać na kilka sposobów:
- przesuwając palcem po ekranie,
- za pomocą fizycznych przycisków,
- za pomocą ikon w dolnej części ekranu.
W PocketBook InkPad 3 możemy również przeszukiwać zawartość biblioteki po frazie nazwisku autora, tytule lub nazwie pliku. Wyszukiwanie działa sprawnie i szybko.
Czytnik pozwala również na przeglądanie zawartości księgozbioru według folderów lub kolekcji. Użytkownik sam może wybrać preferowany sposób porządkowania zbioru e-booków.
Książki można wygodnie dodawać do tworzonych wirtualnych półek. W tym należy przytrzymać w palcem na ikonie wybranego e-booka, z kontekstowego menu wybrać „dodaj na półkę” i wybrać kolekcję, do której książka ma zostać dodana.
Mamy również możliwość zaznaczenia większej liczby e-booków i dodania ich za jednym zamachem do wybranej kolekcji.
Biblioteka pozwala również na usuwanie, kopiowanie i przenoszenie e-booków pomiędzy folderami na czytniku. Te dwie ostatnie funkcje są dostępne w kontekstowym menu e-booka tylko w trybie folderów.
Biblioteka w PocketBook InkPad 3 daje użytkownikowi sporo swobody w zakresie porządkowania książek na czytniku. Zadowoli zarówno zwolenników kolekcji, jak i tych, którzy wolą mieć książki uporządkowanie według folderów. Zaznaczanie e-booków, ich wyszukiwanie i dodawanie do kolekcji działa szybko i sprawnie.
Można mieć pewne zastrzeżenia do przewijania listy e-booków gestem przesuwania palcem do ekranie, bo jest dość niewygodne i nieprecyzyjne. Z drugiej strony mamy alternatywę w formie fizycznych przycisków na obudowie i wirtualnych na dole ekranu.
Czytanie i praca z tekstem
PocketBook InkPad 3 obsługuje następujące formaty e-booków: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI.
W tej części przedstawię krótko obsługę formatów „czytnikowych”, czyli tych, w których tekst dostosowuje się do powierzchni ekranu. PDF i DJVU zostaną omówione osobno.
Otwieranie e-booka i zmiana stron
Książki możemy otwierać z poziomu ekranu głównego lub biblioteki.
Poniżej kilka przykładów e-booków z podanym czasem otwierania:
- S. Lem, Solaris, EPUB, 612 KB – ok. 8 sekund za pierwszym razem, poniżej 2 s. przy kolejnym otwarciu
- W.Hugo, Nędznicy, EPUB, 1 MB – ok. 2 sekund
- E. Marat, M. Wójcik, Ostatni cichociemny, MOBI, 59,1 MB – ok. 3,5 sekundy przy pierwszym otwarciu, mniej niż 2 sekundy przy drugim
- M. Wardzynska, Był rok 1939, EPUB, 2,5 MB –ok. 6,5 sekundy, ok. 2 sekund przy kolejnym
Można stwierdzić, że kolejne otwarcie tego samego e-booka jest znacznie krótsze niż pierwsze.
PocketBook InkPad 3 ma następujący układ stref dotyku w trybie czytania:
- dotknięcie w dolnych narożnikach powoduje przejście do poprzedniej strony
- dotknięcie ekranu w kwadracie znajdującym się po środku powoduje wywołanie menu e-booka
- dotknięcie w prawym górnym rogu powoduje dodanie zakładki
- dotknięcie w lewym rogu powoduje zamknięcie e-booka
Wbrew temu, co jest narysowane w instrukcji, za przejście do następnej odpowiadają nie tylko pasy ekranów przy bocznych krawędziach, lecz wszystkie części ekranu poza wymienionymi wyżej.
Z początku wydawało mi się to trochę nieintuicyjne i irytujące, ale, jeśli przyjrzeć temu uważniej, to dzięki takiemu układowi stref dotyku możemy ręką, w której trzymamy czytnik, przejść do następnej i poprzedniej strony.
Zmiana stron następuje szybko i sprawnie.
Niezależnie, w której ręce trzymamy czytnik, obie strefy dotyku odpowiedzialne za przejście do poprzedniej i następnej strony mamy w zasięgu kciuka.
Strony możemy również zmieniać gestem muśnięcia w poprzek ekranu i za pomocą fizycznych przycisków.
Po otwarciu e-booka okładka może się pojawić w formie obrazka w prawym górnym rogu, nie zawsze dopasowana do rozmiaru ekranu czytnika.
Ustawienia czcionki i układu tekstu
Po dotknięciu palcem środkowej części ekranu wywoływane jest menu, składające się z paska w górnej oraz rzędu ikon w dolnej części ekranu, wśród których znajdziemy ustawienia.
W przypadku plików EPUB składają się one z trzech zakładek.
W pierwszej z nich możemy wybrać jeden z trzech wariantów marginesów lub interlinii, określić wielkość czcionki, włączyć lub włączyć dzielenie wyrazów.
Ta ostatnia funkcja działa także w e-bookach w języku polskim.
Wielkość czcionki można również regulować gestem. Działa to jednak nieco dziwacznie, najpierw tekst pojawia się pomniejszony lub powiększony tekst, potem na chwilę biały ekran, a dopiero potem pojawia się odpowiednio sformatowany układ strony ze zmienioną czcionką. Od momentu wykonania gestu do pojawianie się tekstu ze zmienionym rozmiarem czcionki może upłynąc nawet ok. 7-8 sekund.
Druga karta odpowiada za ustawienia kroju i wariantu czcionki.
Na PocketBook InkPad 3 znajdziemy takie kroje czcionki jak:
- AR PL New Sung
- DejaVu Sans
- DejaVu Serif
- Droid Sans MTI Arabic
- FreeSerif
- Liberation Sans
- Liberation Serif
- OpenDyslexic
- OpenDyslexicAlta
- OpenDyslexicMono
- PT Sans
- PT Serif
- RaghuHindi
- Roboto
Ze względu na wysoką rozdzielczość, to wszystkie czcionki prezentują się w miarę dobrze, tzn. nie straszą pikselami. Z dostępnych krojów nieźle moim zdaniem wypada PT Serif.
Jest także możliwość dodania własnych krojów. W tym celu należy skopiować pliki czcionki (np. w formacie TTF) do folderu system\fonts
. Skorzystałem z tej możliwości, dodając czcionkę Bookerly.
Poza wyborem kroju jest możliwość wyświetlenia danej czcionki w wersji pogrubionej lub w formie kursywy.
W ostatniej karcie możemy określić:
- wyświetlanie paska stanu
- wyświetlanie numeracji nadanej stron nadanej przez czytnik (1 widok ekranu – 1 strona)
- wyświetlanie wbudowanej numeracji stron
W przypadku tej drugiej pozycji, w miejsce numeru stron może pojawić się „kropkowa” animacja.
Czytnik pozwala również na zmianę układu tekstu z pionowego na poziomy. W tym celu z menu ustawień wybieramy „obróć”. InkPad 3 daje możliwość automatycznego obracania tekstu w zależności od położenia czytnika.
Niestety czasem działa to z pewnym opóźnieniem. Na obrócenie tekstu trzeba poczekać nawet do 4-5 sekund.
W przypadku niektórych dokumentów, w szczególności w formatach TXT, DOC czy MOBI może się pojawić dodatkowa karta z ustawieniami kodowania znaków.
Jeśli niektóre litery wyświetlane są niepoprawnie należy wówczas wybrać inne kodowanie. W przypadku tekstów w języku polskim, warto spróbować kolejno UTF-8, ISO-8859-2, Windows 1250.
Obsługa spisu treści
Czytnik obsługuje spisy treści w e-bookach. By przejść do tej funkcji, należy wybrać ikonę z poziomu górnego menu.
PocketBook InkPad 3 obsługuje spisy treści zagnieżdżone z listami rozdziałów niższego poziomu. Są one oznaczone są symbolem „+” w okręgu, po rozwinięciu listy zostaje on zastąpiony przez „-”.
Za pomocą przycisku w dolnej części ekranu można rozwinąć wszystkie pozycje listy.
Spis treści można przewijać przy pomocy przycisków do zmiany stron, przyciskami w dolnej części ekranu lub gestem muśnięcia palcem po ekranie.
Wybranie pozycji ze spisu treści powoduje przejście do początku danego rozdziału w książce.
Muszę tu zaznaczyć, że czytnik nie wykrywał spisu treści w żadnym z testowanych e-booków w formacie mobi.
Zakładki, zaznaczenia, notatki
Dodawanie zakładek jest bardzo proste. Wystarczy dotknąć palcem w prawym górnym rogu strony e-booka, po chwili pojawi się tam ikona zakładki.
Dotknięciem palcem w prawy górny róg można również usunąć zakładkę.
Dodawanie zakreśleń wymaga dotknięcia palcem w miejscu początku zaznaczenia. Po chwili pojawią się dwa uchwyty. Można je przesuwać, a w ten sposób skorygować początek i określić koniec zaznaczenia.
Następnie wystarczy wybrać:
- ikonę z flamastrem, jeśli chcemy dodać tylko zaznaczenie,
- ikonę z pisakiem na tle kartki, jeśli chcemy dodać zaznaczenie z notatką.
Zaznaczony tekst jest wyróżniony szarym tłem. W przypadku dodanej notatnika końcu zaznaczenia jest znajduje się niewielki czarny trójkąt.
Zaznaczanie tekstu działa, ale nie bez zarzutu. Nie zawsze udaje się palcem trafić w początek zaznaczenia, czasami zdarza się, że dotykamy ekranu w jednym miejscu a zaznaczenie pojawia się na początku linii.
By trafić z zaznaczeniem trzeba celować palcem tak, by punkt dotyku przecinał linię, na której są podstawy litery.
Czytnik umożliwia również wybrania fragmentu tekstu i wyszukania go w wyszukiwarce Google.
Dodawanie zaznaczeń i notatek może przebiegać sprawniej, jeśli skorzystamy z trybu „notatek”. W tym celu wybieramy ikonę „Notatka”
Wówczas wystarczy dotknąć palcem ekranu na początku i przesunąć nim po ekranie do końca zaznaczenia.
Przytrzymując palec na dodanym wcześniej zaznaczeniu, możemy dodać notatkę lub usunąć zaznaczenie
W trybie „notatki” czytnik umożliwia zapisywania zrzutów fragmentu widoku ekranu. Jest przydatne, gdy chcemy zapisać w zaznaczeniach jakiś element graficzny. Funkcja działa także w plikach DJVU bez żadnej warstwy tekstowej i dzięki niej można w ten sposób zapisywać sobie fragmenty tekstu.
Zarządzanie zakładkami, notatkami odbywa się z poziomu… spisu treści.
PocketBook InkPad 3 umożliwia zmianę nazwy zakładki, usunięcie lub przejście do zaznaczonej strony.
W przypadku zaznaczeń i adnotacji można edytować treść zaznaczenia i nazwę zakładki. Można je także usunąć lub przejść do odpowiedniego miejsca w tekście.
W przypadku zaznaczeń i adnotacji działa ten sam mechanizm rozwijania, co w przypadku spisu treści.
Możemy rozwinąć i zobaczyć pełną treść poszczególnych zaznaczeń lub wybrać przycisk „ROZWIŃ WSZYSTKIE”.
Przewijanie strony odbywa się za pomocą przycisków do zmiany stron, przycisków na ekranie lub gestu muśnięcia palcem po ekranie.
Wyszukiwanie w tekście
Czytnik umożliwia wyszukiwanie w tekście słowa lub frazy. W tym celu należy wybrać ikonę z z górnego menu e-booka, wpisać za pomocą klawiatury wyszukiwany tekst i wybrać „enter”.
Po chwili zostaniemy przeniesieni do pierwszego wystąpienia danej frazy lub słowa. Za pomocą przycisków które pojawią się w pobliżu prawego dolnego rogu ekranu możemy nawigować między kolejnymi wystąpieniami danego słowa w tekście.
Działa to całkiem poprawnie..
Obsługa przypisów
Podobnie jak w pozostałych czytnikach marki PocketBook, również w InkPad 3 znajdziemy obsługę przypisów.
Nie ma tu problemu związanego z „trafieniem” w numer przypisu, nawet przy stosunkowo małym rozmiarze czcionki.
Po dotknięciu indeksu zostaniemy przeniesieni do objaśnienia. By powrócić do tekstu głównego, należy kliknąć w prostokąt z numerem strony, który pojawi się lewym dolnym rogu.
Słownik
Czytnik PocketBook InkPad 3 posiada funkcję słownika. Skorzystanie z niej wymaga dotknięcia palcem danego wyrazu i wybrania z górnego menu ikony słownika.
Po chwili pojawia się okno z tłumaczeniem.
Okno zawsze pojawia się na dole, stąd jeśli wybierzemy słowo w dolnej części ekranu, to słownik przesłoni nam tekst e-booka. Druga niedogodność związana z wybieraniem słowa, to fakt, że ikona słownika znajduje się zawsze na górnym pasku menu e-booka.
Oznacza to, że jeśli zaznaczamy słowo w ostatniej linijce, to musimy przesunąć potem palec na górę ekranu, by wywołać słownik. Nie jest to szczególnie wygodne i może rozpraszać podczas lektury. Może lepszym rozwiązaniem byłoby jakieś kontekstowe menu pojawiające się pod zaznaczeniem.
W PocketBook InkPad 3 można uruchomić „tryb słownika”, wybierając drugą od prawej ikonę z dolnego menu e-booka.
Wówczas po dotknięciu palcem danego wyrazu na górze, lub na dole ekranu pojawi się tłumaczenie. Korzystanie ze słownika jest wówczas dużo wygodniejsze.
Jednak ma to swoją cenę. W trybie słownika nie zaznaczymy tekstu, ani nie dodamy zakładki.
Słownik możemy na stałe przypiąć do ekranu, wybierając ikonę pinezki.
Mamy możliwość zmiany aktualnie wykorzystywanego pakietu słownika. Możemy także sami wpisać słowo do tłumaczenia.
Pozytywną stroną czytnika jest duża liczba słowników. Znajdziemy tu min. słownik angielsko-polski, słownik angielski Webster’s 1913 i szereg słowników ABBY Lingvo, min. tłumaczące z angielskiego na francuski, węgierski, włoski, litewski, łotewski, niderlandzki, norweski, rumuński, słowacki, słoweński oraz słowniki tłumaczące na angielski, z hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, norweskiego, czeskiego duńskiego.
Minusem działania słowników jest brak wykrywania języka na podstawie metadanych e-booka. Oznacza to, że sami musimy wybrać sobie odpowiedni słownik.
Warto dodać, że przechodząc w Ustawienia → Język i klawiatura → Dostępne słowniki możemy wybrać zawęzić listę słowników, z których zamierzamy korzystać.
W mojej opinii, pomimo opisanych mankamentów, słownik w PocketBook InkPad 3 jest dość użyteczny.
Obsługa plików PDF i DJVU
W PocketBook InkPad 3 rozmiar ekranu jest największym sprzymierzeńcem w walce z plikami PDF i DJVU. Jest to wyraźnie odczuwalne w porównaniu z czytnikami sześciocalowymi.
Jeśli chodzi o czas otwierania plików, to zauważyłem, że przy pierwszym otwarciu trwa ono nieco dłużej, a przy kolejnym nie przekracza 2 sekund. Poniżej kilka przykładowych wyników:
- Codziennik Prawny, 12,9 MB, ok. 6 sekund przy pierwszym i niespełna 2 sekundy przy kolejnym otwarciu
- Plik PDF 124 MB – 4 sekundy przy pierwszym i niespełna dwie 2 sekundy przy kolejnym otwarciu
- Magazyn Literacki Książki, plik PDF, 13,7 MB ok. 4 sekund, ok. 2 sekund przy kolejnym otwarciu
- Bitwy i potyczki 1863-1864, plik DJVU, 5,6 MB ok. 3 sekund przy pierwszym i niespełna 2 sekundy przy kolejnym otwarciu.
W plikach PDF działa słownik, zaznaczanie tekstu i dodawania zakładek. W plikach DJVU z warstwą tekstową może działać zaznaczenie tekstu i słownik.
Podobnie jak inne czytniki marki PocketBook, InkPad 3 posiada spory arsenał do okiełznania plików PDF i DJVU. Oręż ten znajdziemy w ustawieniach e-booka.
Dopasowanie do szerokości
Jednym z podstawowych narzędzi jest do poprawienia komfortu lektury i wielkości tekstu w pliku PDF lub DJVU jest „dopasowanie do szerokości”.
Wówczas tekst na ekranie tekst jest przybliżany w taki sposób, by mieścił się w szerokości ekranu. Konsekwencją tego jest ucinanie widoku dolnych linijek. By je zobaczyć, musimy kliknąć przycisk przejścia do następnej strony. Niestety nie ma żadnej linii, któryby określała gdzie skończył się poprzedni widok strony.
Dopasowanie do szerokości nieźle sprawdza się w parze z trybem poziomym.
Przycinanie marginesów
Kolejnym sposobem na poprawienie wielkości i czytelności tekstu w plikach PDF i DJVU jest przycinanie marginesów. Z wyświetlanego na ekranie widoku są usuwane puste przestrzenie przy krawędziach strony. Dzięki temu tekst staje się nieco większy, a powierzchnia ekranu lepiej wykorzystana.
Można to zrobić automatycznie lub ręcznie.
To drugie rozwiązanie przyda się szczególnie, kiedy chcemy np. stopek i nagłówków stron, gdzie jest powtarzana ta sama nieistotna dla czytelnika fraza.
Wówczas możemy samodzielnie określić obszar strony, który ma być wyświetlany.
Tryb kolumnowy
W niektórych sytuacjach dobrym sposobem na poprawienie komfortu czytania będzie „tryb kolumnowy”. Sprawdzi się on szczególnie w przypadku czasopism, gdzie tekst rozmieszczonych jest w szpaltach.
W ustawieniach możemy określić, czy tekst ma być dzielony na 2 czy na 3 kolumny.
Wówczas nawigacja odbywa się wzdłuż kolumn, po dojściu do końca jednej kolumny, zostaniemy przeniesieniu do początku następnej.
Nawet jeśli ustawiony widok nie pokrywa się w pełni z układem kolumn tekstu w pliku, możemy go skorygować przesuwając palcem po ekranie.
Tryb kolumnowy w PocketBook InkPad 3 świetna ułatwienie w przypadku przeglądania czasopism. Spore zasoby starych gazet w plikach DJVU znajdziemy w bibliotekach zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Tryb reflow
Ostatnim z narzędzi do okiełznania plików PDF jest „tryb reflow”, zwany czasem „trybem rozpływu”.
Polega on na pobraniu warstwy tekstowej i „rozlaniu” jej po ekranie.
Rezultaty są różne, z reguły dalekie od ideału. Po tym „rozlewaniu” tekstu bywa i tak, że część ekranu pozostaje „sucha”.
Czasami pojawiają się puste miejsca, myślniki oderwane od treści, zaburzeniu może ulec układ tekstu, czasami da się czytać. W trybie reflow mamy możliwość powiekszenia czcionki.
PDF i DJVU - podsumowanie
W PDF i DJVU działa powiększanie tekstu przy pomocy gestu „szczypania”, niestety działa to czasem z opóźnieniem sięgającym kilku sekund.
Podsumowując, należy podkreślić, że największym sprzymierzeńcem w okiełznaniu plików PDF i DJVU jest rozmiar ekranu. Jeśli on okaże się nie wystarczający, to wówczas można śmiało siegnąć po opisany wyżej arsenał, który pozwala na poprawę komfortu czytania z tymi plikami.
Dzięki rozmiarowi ekranu i dodatkowym funkcjom PocketBook InkPad 3 może zapewnić wyraźnie lepszy komfort lektury w przypadku plików PDF i DJVU o większych formatach niż dominujące na rynku sześciocalowe czytniki.
TTS czyli czytanie na głos
PocketBook InkPad 3 umożliwia obsługę dźwięku i posiada tzw. funkcję TTS (text-to-speech), czyli czytania na głos. W zestawie z czytnikiem znajduje się specjalna przejściówka wejście miniUSB – wejście audio 3 mm. Za jej pomocą można podłączyć do czytnika słuchawki.
TTS uruchamiamy, wybierając z menu e-booka ikonę „Na głos”
Przed pierwszym skorzystaniem z TTS należy wybrać „dodaj głos”, połączyć się z siecią Wi-FI i wybrać pliki głosowe do zainstalowania. Wybrany głos zostanie pobrany i zainstalowany na czytniku. PocketBook oferuje aż pięć polskich głosów wirtualnych lektorów.
Aplikacja pozwala na regulację tempa czytania (od 0,5 do x 1,4) i głośności.
Poniżej krótki film z próbką głosu lektor w języku polskim. Czyta Agnieszka (przepraszam za szumy w tle, są one wynikiem jakości nagrania a nie odtwarzania);
Poniżej czytający po angielsku Brian fragment mowy Churchilla. Do Gary'ego Oldmana z Czasu mroku jednak mu trochę brakuje.
Czytanie na głos działa także w trybie blokady ekranu.
Wśród dostępnych głosów znajdziemy lektorów duńskiego, holenderskiego, angielskiego (w wersjach amerykańskiej, australijskiej, brytyjskiej, walijskiej), francuskiego, niemieckiego, islandzkiego, norweskiego, włoskiego, polskiego, portugalskiego (w tym w wersji brazylijskiej), rumuńskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego (w tym w wersji latynoamarykańskiej, kastylijskiej), szwedzkiego, tureckiego, walijskiego.
Wirtualna aktorka Agnieszka sprawuje się całkiem nieźle. Potrafi na przykład poprawnie odmienić datę roczną zapisaną w formie liczby. Można nawet się dosłyszeć śladowej intonacji. Lepiej to wypada w przypadku literatury non-fiction, niż w przypadku beletrystyki. TTS może się także przydać w przypadku nauki języków obcych oraz oswajania się z wymową i słownictwem.
Warto dodać, że PocketBook do funkcji TTS wykorzystuje oprogramowanie dostarczone przez polską firmę Ivona, przejętą przez Amazon w 2013 r.
Obsługa formatów dźwiękowych
Wraz z aktualizacją do wersji 5.19.542 w PocketBook InkPad 3 gruntownie zmieniła się kwestia obsługi formatów dźwiękowych. Na czytniku pojawiły się osobne aplikacje: do audiobooków i do odtwarzania muzyki.
Poszerzył się również zakres obsługiwanych formatów. Czytnik obsługuje pliki mp3 (także spakowane w formacie zip) ogg, m4a, m4b.
PocketBook InkPad 3 nie posiada wbudowanych głośników. Słuchawki możemy podłączyć, wykorzystając miniUSB – wejście audio 3 mm. Udało mi się podłączyć również stare głośniki do komputera.
Obsługa audiobooków
Podobnie jak pozostałe aplikacje odtwarzacz audiobooków uruchomimy z poziomu dolnego menu.
Aplikacja ma dwa widoki. Pierwszy z nich to lista audiobooków, stanowiąca odpowiednik biblioteki w przypadku e-booków.
Czy istnieje możliwość ustawienia okładki e-booka jako wygaszacza ekranu? Z tekstu to nie wynika, ale jestem ciekawy, czy jest taka opcja.
OdpowiedzUsuńJest taka możliwość. Można to zrobić z poziomu ustawień osobistych.
UsuńW jaki sposób? U mnie w menu ustawień osobistych mogę jedynie wybrać logo startowe i logo wyłączania, wygaszacza ekranu - czyli w trybie uśpienia - się nie da.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńCzy na pewno ta przejściówka pozwala na podłączenie głośnika, czy tylko słuchawek?
OdpowiedzUsuńWejście jest standardowe jak do słuchawek, które są de facto małymi głośnikami. Przyznaję, że z głośnikami nie testowałem.
UsuńTo znaczy można je nastawić tak głośno, że zastąpią głośnik?
OdpowiedzUsuńMnie by zależało na słuchaniu przez głośnik, ale słyszałem, że to ryzykowne podłączać głośnik przez wejście słuchawkowe.
Ja też nie próbowałem, ale z logicznego punku widzenia problemów nie powinno być. To wyjście a nie wejście, zarówno słuchawki jak i głośniki pobierają prąd z czytnika nic do niego nie wysyłają więc nie bardzo mają jak go uszkodzić.
UsuńJedyny problem może być jeśli nie mają własnego zasilania tylko ciągną wszystko przez Jacka - wówczas będą żreć baterię czytnika.
Nie testowałem, więc nie ręczę za efekt takiego działania. Wzmiankę o głośnikach wykreśliłem z recenzji.
OdpowiedzUsuńDrogi Autorze, fajny i użyteczny test ale popraw literówki bo strasznie tego dużo aż czytać przeszkadza...Może chociaż wybierz ze 20 literówek i innych błędów i popraw, jeśli wszystkich nie chcesz?
OdpowiedzUsuńDziękuję za uważne przeczytanie tekstu. Pozostaje zwinąć się w kulkę, gorzko zapłakać i wziąć się za korektę.
UsuńDzięki za informacje. Jeszcze mam takie pytanie: czy można czytać e-booki sprzedawane przez Amazon i przeznaczone dla Kindle?
OdpowiedzUsuńNa takiej samej zasadzie, jak na Kindle można czytać EPUB zabezpieczone DRM, czyli najpierw zdjęcie DRM a później konwersja, najlepiej do formatu EPUB.
UsuńUżyty do demonstracji TTS fragment biografii Churchilla został "kupiony" w Amazonie (był jeden dzień za darmo).
Bardzo solidne omówienie czytnika. Duży szacunek za włożony wysiłek.
OdpowiedzUsuńZmartwiła mnie informacja o umiarkowanej stabilności, ale cóż, to chyba powszechna bolączka.
Dziękuję.
Dziękuje za dokładny opis - przeczytałam od deski do deski, dla mnie początkującego użytkownika opisy wystarczające, pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam. Czy można instalować inne aplikacje do czytania?? W moim Onyc Lynx jest taka możliwość
OdpowiedzUsuńPocketBook InkPad 3 nie ma Androida, nie testowałem czytnika pod tym względem. Na niektórych czytnikach PocketBook da się zainstalować Koreadera.
OdpowiedzUsuńTeraz mogę potwierdzić, że na PocketBook InkPad 3 można zainstalować aplikację Koreader.
UsuńWitam. Czy istnieje możliwość przesłania pliku (książki w wersji elektr.) w drugą stronę, czyli z e-booka na komputer PC, ew. do chmury?
OdpowiedzUsuńTak, istnieje taka możliwość, np. z wykorzystaniem DROPBOXA. Poza tym e-booki z czytnika można kopiować po podłączeniu czytnika kablem do komputera.
UsuńPrzez kabel do PC z systemem Windows niestety nie. Widoczny jest "dysk" czytnika, ale nie ma do niego dostępu. Prawdopodobnie dlatego, ze czytnik wykorzystuje jakąś mutację systemu Linux. Być może dałoby się mając PC z postawionym Linuxem...
OdpowiedzUsuńJak sprawdzałem podczas testów to dało się wszystko skopiować na PC z Windows 10. Jakby nie było takiej możliwości, to nie zamieściłbym w recenzji zrzutów ekranu.
UsuńWielkie dzięki za omówienie i pokazanie wielu funkcji i możliwości czytnika.
UsuńU mnie problem z widocznością i dostępem do plików InkPada w XP zniknął po zaznaczeniu Ustawienia-Konserwacja-tryb USB-połącz z PC.
Niestety Dropbox też działa tylko w jedną stronę :(
OdpowiedzUsuńA próbowałeś wrzucać e-booka do katalogu synchronizacji usługi Dropbox, a potem włączyć synchronizację?
OdpowiedzUsuńPostaram się się zwrócić uwagę na ten temat przy najbliższych testach usługi PocketBook. Dzięki za pytanie.
Sprawdziłem na InkPad X. By przesłać e-booki bezprzewodowo do chmury, wystarczy zalogować się do usługi Dropbox, w bibliotece uruchomić tryb folderów i przenieść e-booki do folderu /Dropbox PocketBook a następnie wywołać synchronizację z górnego menu e-booka.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuń