piątek, 5 stycznia 2024

Onyx Boox Page – test i recenzja siedmiocalowca z Androidem

Siedmiocalowy Onyx Boox Page z Androidem 11 i przyciskami do zmiany stron trafił na rynek w czerwcu 2023 r. Jak wypadł w testach i codziennym użytkowaniu? Zapraszam do lektury kompleksowej recenzji czytnika Onyx Boox Page.

Onyx Boox Page położony na opakowaniu

Wstęp

W polityce marketingowej firmy Onyx w odniesieniu do siedmiocalowych czytników nastąpiła zmiana. Jeszcze Onyx Boox Leaf był określany jako „mighty E Ink Tablet”. Tymczasem Onyx Boox Page na oficjalnej stronie producenta jest określany jako „e-reader”, czyli czytnik. Z drugiej strony na opakowaniu pozostawiono hasło „Like tablet, unlike any tablet”.

Na stronie producenta porównania do tabletu pozostawiono dla modeli z ekranami od 7,8 cala wzwyż, wyposażonych funkcję wygodnego pisania i rysowania.

Onyx Boox Page, będący następcą Onyx Boox Leaf 2, to ogniwo pośrednie. Siedmiocalowy ekran wydaje się za mały na notatnik ale w sam raz na poręczny czytnik umożliwiający wygodne czytanie.

Dane techniczne

Onyx Boox Page działa w oparciu system Android 11. Wyposażony jest w ekran E Ink Carta 1200. Od Onyx Boox Leaf 2 pod względem specyfikacji wyróżnia go: bardziej wydajny procesor (8 rdzeni zamiast 4), mocniejsza bateria (2300 zamiast 2000 mAh), większa pamięć RAM (3 zamiast 2 GB) i obsługa magnetycznego etui.

Oto pełna specyfikacja Onyx Boox Page:

  • ekran E Ink Carta 1200 o przekątnej 7 cali ,
  • rozdzielczość 1680 x 1264 (300 PPI),
  • ekran dotykowy pojemnościowy,
  • podświetlenie z regulacją barwy,
  • fizyczne przyciski do zmiany stron,
  • obsługa formatów PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, JPG, PNG, GIF, BMP,
  • obsługa formatów dźwiękowych,,
  • procesor Qualcomm Snapdragon 662, 2.0Ghz Octa-core,
  • 3 GB RAM,
  • 32 GB pamięci wewnętrznej (w tym 23 GB dla użytkownika)
  • slot na kartę microSD,
  • system Android 11.0 z Google Play,
  • wejście USB-C ze wsparciem OTG,
  • głośnik,
  • mikrofon,
  • czujnik położenia (G-Sensor),
  • fizyczne przyciski do zmiany stron i wyłącznik,
  • Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz),
  • Bluetooth 5.0,
  • słownik,
  • TTS (czytanie na głos),
  • bateria 2300 mAh,
  • wymiary 156 x 137 x 6 mm,
  • waga 195 g.

Funkcja OTG pozwala na podłączenie z wykorzystaniem adaptera (wydatek ok. 20 zł) zewnętrznych urządzeń jak np. mysz, klawiatura czy pendrive. Interfejs Androida na Onyx Boox Page jest zmodyfikowany pod kątem funkcji czytnika, zapewniając szybki dostęp do biblioteki z e-bookami i ekranu z listą aplikacji, wśród których znajdują się zarówno te systemowe, jak zainstalowane przez użytkownika.

Czytnik testowałem z oprogramowaniem w wersji z 22 listopada 2023 r.

Wygląd i wykonanie

Onyx Boox Page zapakowany jest w pudełko z czarną obwolutą. Na niej wytłoczone są kontury urządzenia i w miejscu ekranu wypisane odręcznym pismem hasło „Like a tablet, unlike any tablet”.

Opakowanie Onyx Boox Page
Opakowanie Onyx Boox Page

W pudełku oprócz samego czytnika znajdziemy skrócony do bólu przewodnik użytkownika, szpikulec do wyciągania tacki na kartę microSD, kartę gwarancyjną i kabelek USB typ C.

Zawartość opakowania czytnika Onyx Boox Page
Zawartość opakowania czytnika Onyx Boox Page

Onyx Boox Page pod charakteryzuje proste wzornictwo w stylu „deski do krojenia” z płaskim tyłem obudowy, zaokrąglonymi narożami i ekranem zrównanym z ramką. Zastosowano w nim asymetryczny kształt obudowy z szerszym bocznym panelem z przyciskami do zmiany stron.

Włączony Onyx Boox Page na opakowaniu
Włączony Onyx Boox Page na opakowaniu

Obudowa jest wykonana z dość gładkiego i śliskiego plastiku. Pomimo to, szerszy boczny panel umożliwia pewne w wygodne trzymanie czytnika w jednej ręce, której kciuk ma w swoim zasięgu oba przyciski do zmiany stron.

Pomimo braku udziwnień w formie profilowania tylnej obudowy czy przycisków, to proste wzornictwo zdaje egzamin.

Ekran i front obudowy wyłączonego Onyx Boox Page z asymetrycznym wzornictwem i fizycznymi przyciskami
Ekran i front obudowy wyłączonego Onyx Boox Page z asymetrycznym wzornictwem i fizycznymi przyciskami

Przyciski są osadzone w taki sposób, że oddzielajaca je szczelina znajduje się na środku długości obudowy. Kliknięcie jest wyczuwalne, ale dość ciche. Można zauważyć lekkie luzy w osadzeniu przycisków do zmiany stron.

Włączony Onyx Boox Page z logiem Boox na bocznym panelu
Włączony Onyx Boox Page z logiem Boox na bocznym panelu

Na bocznym panelu znajdziemy logo „BOOX”. Przez tył obudowy pas o szerokości ok. 4,5 cm z wzorami przypominającymi rysowane odręcznie kształty geometryczne i litery. Można je wyczuć pod palcami dłoni, w której trzymamy czytnik.

Tył obudowy Onyx Boox Page
Tył obudowy Onyx Boox Page

Na tylnej obudowie znajduje się informacja o modelu czytnika i zasilaczu („Model: Page CD 5 V=2A), adres strony producenta i numer seryjny urządzenia.

Boczna krawędź szerszej ramki Onyx Boox Page z głośnikiem, tacką na karte micrSD, mikrofonem i wejściem USB typ C
Boczna krawędź szerszej ramki Onyx Boox Page z głośnikiem, tacką na karte micrSD, mikrofonem i wejściem USB typ C

Na krawędzi szerszego panelu u dołu znajduje się głośnik, a wyżej tacka na kartę microSD, mikrofon i wejście USB-C.

Onyx Boox Page trzymany w prawej ręce
Onyx Boox Page trzymany w prawej ręce

Jeśli trzymamy czytnik w prawej ręce, to wyłącznik znajduje się na dolnej krawędzi urządzenia. Wygodniej byłoby, gdyby był on na górnej krawędzi w zasięgu palca wskazującego ręki, w której trzymamy czytnik.

Ekran i podświetlenie

Onyx Boox Page wyposażony jest w ekran E Ink Carta 1200 o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1680 x 1264 pikseli (300 PPI). Mamy do czynienia z ekranem pojemnościowym, czyli obsługiwanym palcami. W odróżnieniu od modeli z większymi ekranami, producent nie zdecydował się skorzystać technologii Wacom pozwalającej na wygodne pisanie i rysowanie. Siedem cali (10,5 x 14 cm) to jednak za mało na w pełni funkcjonalny notatnik.

Porównanie ekranów Onyx Boox Page z wyłączonym podświetleniem, Kindle 5 i InkBOOK Classic 2
Porównanie ekranów Onyx Boox Page z wyłączonym podświetleniem, Kindle 5 i InkBOOK Classic 2
Porównanie ekranów Onyx Boox Page (po prawej) z wyłączonym podświetleniem i Kindle 5
Porównanie ekranów Onyx Boox Page (po prawej) z wyłączonym podświetleniem i Kindle 5

W porównaniu z leciwym Kindle 5 czy InkBOOK Classic 2, ekran w Onyx Boox Page, pod względem jasności tła wcale nie wypada rewelacyjnie. Nie jest tu wyjątkiem. Po prostu właściwości optyczne ekranu osłabiają kolejno powłoka zrównująca ekran z ramką, warstwa odpowiadająca za rozprowadzanie podświetlenia, warstwa dotykowa.

Dopiero podświetlenie przeważa szalę zdecydowanie na korzyść Onyx Boox Page. Atutem czytnika jest wysoka rozdzielczość, dzięki czemu bez względu na krój, czcionka jest wyraźna i nie postrzępiona.

Onyx Boox Page wyposażony jest w podświetlenie ekranu z regulacją barwy. Funkcja ta ma poprawiać czytelność tekstu i kontrast, a także umożliwiać czytanie w ciemności i zredukować negatywny wpływ niebieskiego światła na zasypianie w godzinach wieczornych.

Najzimniejsza barwa podświetlenia na czytniku Onyx Boox Page
Najzimniejsza barwa podświetlenia na czytniku Onyx Boox Page
Podświetlenie o średniej temperaturze barwy na czytniku Onyx Boox Page
Podświetlenie o średniej temperaturze barwy na czytniku Onyx Boox Page
Najcieplejjsza barwa podświetlenia na czytniku Onyx Boox Page
Najcieplejjsza barwa podświetlenia na czytniku Onyx Boox Page

W Onyx Boox Page zmienił się sposób regulacji barwy podświetlenia. Wcześniej testowany Onyx Boox Leaf 2 miał osobne suwak do barwy zimnej i ciepłej barwy światła. Producent jednak zdecydował się porzucić to małe dziwactwo i upodobnić swoje urządzenia pod tym względem do konkurencji. Zatem w Onyx Boox Page mamy osobny suwak do regulacji jasności i osobny do regulacji barwy podświetlenia.

Suwaki do regulacji jasności i barwy podświetlenia w Onyx Boox Page
Suwaki do regulacji jasności i barwy podświetlenia w Onyx Boox Page

Znajdziemy je w menu rozwijanym przez dotknięcie prawej części paska systemowego. Jasność regulujemy suwakiem z ikoną słoneczka, a barwę suwakiem z ikoną w kształcie zbliżonym do termometru.

Film prezentujący regulację barwy podświetlenia w Onyx Boox Page

Skala barw jest dobrze dopracowana. Na jednym krańcu jest białe światło o chłodnym niebieskawym odcieniu, na drugim – ciepła żółta barwa..

W ustawieniach możemy przypisać regulację barwy lub jasności gestom przesuwania palcem wzdłuż prawej lub lewej krawędzi ekranu.

Podświetlenie jest równomiernie rozprowadzane po jego powierzchni i stanowi mocną stronę czytnika.

Ekran startowy

Czytnik uruchamiamy długim przyciśnięciem włącznika. Przy pierwszym włączeniu Onyx Boox Page przechodzimy kolejno przez:

  • ekran wyboru języka,
  • akceptację zasad i warunków użytkowania,
  • wybór strefy czasowej,
  • ustawienia automatycznego automatycznego usypiania i wyłączania,
  • ustawienia podstawowych gestów,
  • ustawienia gestów przeciągania palcem wzdłuż bocznych krawędzi.

Proces uruchomienie czytnika przy zainstalowanej jednej dodatkowej aplikacji i 57 e-bookach w pamięci zajmował 33 sekundy. W codziennym korzystałem z okładki z opcją usypiania, ustawień automatycznego usypiania po 5 minutach bezczynności i wyłączania po 12 godzinach.

Ekran startowy składa się z trzech części: paska systemowego, obszaru zawartości i panelu zakładek.

Ekran startowy w Onyx Boox Page
Ekran startowy w Onyx Boox Page

W pasku systemowym znajdziemy godzinę, wskaźniki naładowania baterii, powiadomień, włączonego Wi-Fi i inne. Kliknięcie w jego prawą część wywołuje „centrum kontroli”. Znajdują się w nim suwaki do regulacji głośności i podświetlenia, skróty do włączania Wi-Fi lub Bluetootha, hotspot, a także innych funkcji czytnika jak „Centrum E-Ink”, przesyłanie ekranu, obracanie zawartości ekranu, tryb dziecka, nagrywanie ekranu, wyciszenie tryb samolotowy.

Rozwijane menu ze skrótami do różnych funkcji czytnika Onyx Boox Page
Rozwijane menu ze skrótami do różnych funkcji czytnika Onyx Boox Page

Ramka ze skrótami ma formę slajderu. Wystarczy muśnięcie w jej obszarze i przejdziemy do drugiej strony ze skrótami. Znajdziemy tu wykonanie zrzutu ekranu, tryb „nie przeszkadzać”, lokalizację, odświeżanie ekranu, przesłanie informacji zwrotnej do producenta, włączanie i wyłączanie usługi Boox Drop.

Onyx Boox Page – slajder ze skrótami do różnych funkcji czytnika w rozwijanym menu
Onyx Boox Page – slajder ze skrótami do różnych funkcji czytnika w rozwijanym menu

Największą część ekranu zajmuje obszar zawartości. To, co w nim jest wyświetlane, zależy od wybranej zakładka z panelu w dolnej części ekranu.

Do wyboru mamy takie opcje jak:

  • biblioteka,
  • sklep,
  • pamięć wewnętrzna,
  • skróty do aplikacji,
  • widok ustawień.

Domyślnie wyświetlana w obszarze zawartości wyświetlana jest biblioteka.

Kula nawigacyjna

Stałym elementem czytników Onyx Boox ułatwiającym nawigację i dostęp do systemowych funkcji czytnika jest kulka nawigacyjna.

Ma ona postać szarego kółka z dodatkową obwódką. Można je przeciągnąć w dowolną część ekranu.

Onyx Boox Page – fragment ekranu z kulą nawigacyjną
Onyx Boox Page – fragment ekranu z kulą nawigacyjną

Kula pozwala także na skorzystanie z opcji autoukrywania. Wówczas wówczas zostanie ona zwinięta do niewielkiego łuku przy bocznej krawędzi ekranu.

Onyx Boox Page – fragment ekranu z zwiniętą kulą nawigacyjną do łuku przy bocznej krawędzi
Onyx Boox Page – fragment ekranu z zwiniętą kulą nawigacyjną do łuku przy bocznej krawędzi

Kliknięcie kuli rozwija wachlarz ikon ze skrótami do różnych funkcji czytnika.

Onyx Boox Page – fragment ekranu z rozwiniętymi przyciskami kuli nawigacyjnej
Onyx Boox Page – fragment ekranu z rozwiniętymi przyciskami kuli nawigacyjnej

Do ustawień kuli nawigacyjnej możemy przejść z poziomu zakładki aplikacje lub skrótu wywołanego dotknięciem kulki.

Onyx Boox Page – ustawienia kuli nawgiacyjnej
Onyx Boox Page – ustawienia kuli nawgiacyjnej

Do dyspozycji mamy 9 ikon, którym możemy przypisać takie funkcje, jak:

  • zrzut ekranu,
  • odświeżenie ekranu,
  • przejście do ustawień optymalizacji aplikacji,
  • menedżer zadań,
  • wyłączenie czytnika,
  • wywołanie przycisków przewijania ekranu,
  • ustawienia kulki nawigacyjnej,
  • powrót do poprzednie widoku ekranu,
  • ukrywanie kulki nawigacyjnej,
  • otwieranie wybranej aplikacji,
  • powrót do ekranu startowego,
  • regulację podświetlenia,
  • Bluetooth
  • Wi-Fi,
  • zrzut fragmentu ekranu,
  • przejście do poprzedniej lub następnej strony,
  • wyczyszczenie pamięci podręcznej,
  • wstrzymywanie aplikacji pracujących w tle,
  • przejście do sklepu,
  • uśpienie czytnika,
  • wyłączenie kulki nawigacyjnej,
  • przejście do ustawień obracania ekranu,
  • przejście do wyboru trybu odświeżania.

Aplikacja pozwala również określić sposób wyświetlania listy skrótów (poziomy, pionowy lub wachlarz), rozmiar i przezroczystość zarówno samej kulki nawigacyjnej i skrótów.

Onyx Boox Page – wybór stylu wyświetlania przycisków kuli nawigacyjnej
Onyx Boox Page – wybór stylu wyświetlania przycisków kuli nawigacyjnej

Możemy również skorzystać z opcji automatycznego zwijania przy krawędzi ekranu. Jeśli coś namieszamy w układzie kulki nawigacyjnej, przyciskiem „reset” możemy powrócić do domyślnej konfiguracji.

Kulka nawigacyjna to użyteczne narzędzie, które zapewnia wygodny dostęp do różnych funkcji czytnika z każdego poziomu, czy to aplikacji systemowych czy zainstalowanych przez użytkownika.

Gesty i pasek nawigacyjny

Już podczas pierwszego uruchomienia możemy przypisać różne funkcje gestom muśnięcia w górę w trzech dolnych strefach ekranu: prawej, lewej i środkowej. Do konfiguracji systemowych gestów przejdziemy, wybierając w ekranie „ustawienia” opcję „ustawienia gestów”.

Ustawienia gestów w Onyx Boox Page
Ustawienia gestów w Onyx Boox Page

Jest ona podzielona na dwie karty. Pierwsza ma nazwę „dolny”. Możemy w niej gesty muśnięcia do góry z trzech sektorów przy dolnej krawędzi ekranu. Możemy im przypisać takie funkcje jak:

  • powrót do ekranu startowego,
  • powrót do poprzedniego ekranu,
  • wykonanie zrzutu ekranu,
  • przełączanie między zadaniami,
  • wyczyszczenie pamięci,
  • pełne odświeżenie ekranu,
  • uśpienie czytnika,
  • przejście do następnej strony,
  • przejście do poprzedniej strony,
  • przejście do zarządzania funkcjami E Ink,
  • przejście do następnego lub poprzedniego rodzaju,
  • regulacja jasności,
  • regulacja barwy podświetlenia,
  • zmiany trybu odświeżania ekranu.

Ponadto na dole ekranu możemy aktywować pasek nawigacyjny z przyciskami

  • menedżera zadań,
  • przejścia do ekranu startowego,
  • przejścia do poprzedniego ekranu,
  • przejścia do ustawień ekranu kontrastu, jasności i trybu odświeżania,
  • wymuszenia pełnego odświeżenia ekranu.

Jeśli aktywujemy pasek nawigacyjny, to przestaną działać opisane wyżej gesty i odwrotnie, jeśli aktywujemy gesty, to zniknie pasek nawigacyjny,

Onyx Boox Page – lista funkcji, które można przypisać gestom
Onyx Boox Page – lista funkcji, które można przypisać gestom

W ustawieniach gestów, wybierając zakładkę „strona”, przejdziemy do konfiguracji gestów muśnięcia wzdłuż bocznych krawędzi ekranu i przesuwania w prawo i w lewo.

Tym pierwszym możemy przypisać regulację jasności, barwy światła, głośności, wzmocnienia ciemnych lub jasnych barw.

Onyx Boox Page – ustawienia gestów muśnięcia w poprzek i wzdłuż bocznych krawędzi ekranu
Onyx Boox Page – ustawienia gestów muśnięcia w poprzek i wzdłuż bocznych krawędzi ekranu

Gestom muśnięcia w poprzek ekranu możemy przypisać ten sam zestaw funkcji, co przesunięciu palcem od dolnej krawędzi w górę ekranu. Gesty wraz z paskiem nawigacyjnym ułatwiają szybki wygodny dostęp do wybranych funkcji czytnika.

Ustawienia przycisków do zmiany stron

Onyx Boox Page pozwala także na konfigurację przycisków do zmiany stron.

Ustawienia fizycznych klawiszy w Onyx Boox Page
Onyx Boox Page – ustawienia fizycznych klawiszy

W trybie krótkiego naciśnięcia możemy przypisać im funkcję regulacji głośności lub przewijania osobno dla wybranych aplikacji.

W trybie długiego naciśnięcia klawisza możemy przypisać:

  • obracanie w lewo lub w prawo o 90 stopni,
  • obracanie o 180 stopni,
  • powrót do ekranu startowego,
  • powrót do poprzedniego widoku ekranu,
  • wykonanie zrzutu ekranu,
  • przełączanie między zadania,
  • wyczyszczenie pamięci RAM z działających w tle aplikacji,
  • pełne odświeżenie ekranu,
  • uśpienie czytnika,
  • przejście do poprzedniej lub następnej strony,
  • przejście do zarządzania sposobem wyświetlania ekranu E Ink (centrum E Ink),
  • przejście do poprzedniego lub następnego rozdziału,
  • regulacja jasności lub barwy podświetlenia,
  • przełączanie trybów odświeżania ekranu.

Pozwala to skrócić czas dostępu do wybranych funkcji czytnika.

Biblioteka

Biblioteka w czytnikach to system do zarządzania e-bookami. W Onyx Boox Page jest wyświetlana domyślnie jako ekran startowy.

W prawym górnym rogu ekranu biblioteki znajdują się trzy ikony.

Pierwsza,w formie zegara, pozwala wyświetlić listę ostatnio otwieranych e-booków.

Widok listy ostatnio otwieranych e-booków w Onyx Boox Page
Widok listy ostatnio otwieranych e-booków w Onyx Boox Page

Druga ikona, przypominająca stojące na półce książki, powoduje wyświetlenie e-booków znajdujących się w pamięci czytnika. Są one wyświetlane w formie zapętlonej listy, mieszczącej 6 pozycji. Klikając w przycisk w prawym górnym rogu widoku biblioteki, możemy rozwinąć menu, które pozwala na przechodzenie między trybami wyświetlania w formie listy i miniatur okładek.

Tryb listy i tryb okładek

W tym pierwszym przypadku wyświetlany są tytuły lub nazwy pliku, format, objętość w KB oraz informacja o postępach w czytaniu (czytane, przeczytane, postępy czytania w procentach).

Biblioteka w Onyx Boox Page w trybie listy
Biblioteka w Onyx Boox Page w trybie listy

Drugi sposób wyświetlania e-booków w bibliotece ogranicza się prezentacji okładki lub miniatury pierwszej strony, formatu, skróconego tytułu lub nazwy pliku oraz informacji o postępach czytania. Jeśli książka nie została otwarta, to w prawym rogu okładki ma wstążkę napisem „new”.

Filtrowanie i sortowanie e-booków

W menu biblioteki znajdziemy opcję „filtruj i sortuj”.

Onyx Boox Page – opcje sortowania i filtrowania e-booków w bibliotece
Onyx Boox Page – opcje sortowania i filtrowania e-booków w bibliotece

Pozwala ona na wyfiltrowanie książek w taki sposób, by zostały wyświetlone tylko pozycje w pamięci czytnika, tylko kupione w sklepie, ukończone lub nieprzeczytane.

E-booki możemy sortować według czasu ostatniego otwarcia, czasu dodania, nazwy, autora i rozmiaru. Sortowanie jest możliwe w dwóch kierunkach: „rosnąco” i „malejąco”.

Zawartość biblioteki możemy przewijać gestem muśnięcia w poprzek ekranu lub fizycznymi przyciskami. Nawigacja ma tu charakter zapętlony, co oznacza, że z ostatniej strony możemy przejść do pierwszej i z pierwszej do ostatniej.

Ustawienia biblioteki

W rozwijamy menu mamy opcję „ustawienia biblioteki”. Pozwalają one aktywować wyświetlanie tytułu e-booka z metadanych. Jeśli plik nie ma tytułu w metadanych, w to wtedy wyświetlana jest jego nazwa.

Ustawienia biblioteki w Onyx Boox Page
Ustawienia biblioteki w Onyx Boox Page

W ustawieniach możemy włączyć statystyki czytania.

Ostatnia opcja ma opis „Automatycznie skanuj określoną ścieżkę pamięci”. Jej włączenie powoduje, że system będzie szukał w e-booków w wybranych przez nas folderach. Domyślnie są to katalogi: /Shop, /Push, /WiFi Transfer i /Books. Listę katalogów możemy edytować.

Jeśli wyłączymy skanowanie w wybranych katalogach, to system będzie szukał e-booków „gdzie popadnie”. W praktyce może to skutkować np. tym, że w bibliotece zostaną wyświetlone pliki TXT z wyeksportowanymi notatkami.

Wyszukiwanie

Bibliotek umożliiwia wyszukiwanie po frazie w tytule lub danych autora. W tym celu wybieramy przycisk w formie lupy.

Onyx Boox Page – wuszukiwanie w bibliotece
Onyx Boox Page – wuszukiwanie w bibliotece

Następnie wpisujemy frazę i dotykamy ponownie przycisk w formie lupy. Onyx Boox Page szybko zwraca wyniki wyszukiwania w formie listy z miniaturami książek. Dotknięcie danej pozycji inicjuje otwieranie e-booka.

Półki, czyli kolekcje

Onyx Boox Page umożliwia także tworzenie tekstowych etykiet i przypisywanie do nich poszczególnych e-booków. Po przytrzymaniu palcem na wybranej pozycji pojawi się karta z informacjami o e-booku i ośmioma przyciskami, z których wybieramy ten oznaczony słowem „Przenieś”.

Onyx Boox Page – menu pojawiający się po przytrzymaniu palca na e-booku w bibliotece
Onyx Boox Page – menu pojawiający się po przytrzymaniu palca na e-booku w bibliotece

Na ekranie otworzy nam się ekran z listą półek, jeśli je wcześniej dodaliśmy, oraz przyciskiem „utwórz nową półkę”, w który należy kliknąć.

Onyx Boox Page – ramka z przyciskiem utwórz nową półkę
Onyx Boox Page – ramka z przyciskiem „utwórz nową półkę"

Następnie wpisujemy nazwę i zatwierdzamy przyciskiem „ok”.

Onyx Boox Page – dodawanie nowej półki w bibliotece
Onyx Boox Page – dodawanie nowej półki w bibliotece

Co ciekawe, w możemy tworzyć wielopoziomowe kolekcje, dodając półki niższego rzędu, np. w ramach kategorii „historii” utworzyć półki z nazwą „średniowiecze” i „II wojna światowa”. Podczas testów udało mi się stworzyć półkę „czwartego poziomu”.

Onyx Boox Page – półki w bibliotece
Onyx Boox Page – półki w bibliotece

Półki wyświetlane są na początku biblioteki. Liczby przy ich nazwie oznaczają ilość półek niższego rzędu i ilość książek przypisanych do półki. Usunięcie półki nie oznacza wyrzucenia przypisanych do niej e-booków do kosza, a tylko przejście ich do biblioteki głównej lub półki wyższego rzędu.

Półki w widoku biblioteki na Onyx Boox Page
Półki w widoku biblioteki na Onyx Boox Page

Półki pozwalają uporządkować e-booki i widoczne w bibliotece dokumenty według indywidualnych preferencji użytkownika.

Onyx Boox Page spełni jego oczekiwania także tych, osób, które wolą przeglądać e-booki uporządkowane w folderach. W tym celu należy przejść do karty „pamięć” w dolnym panelu.

Onyx Boox Page – karta pamięci
Onyx Boox Page – karta pamięci

U góry ekranu pojawi się ramka z grafiką z informacją o ilości zajętej pamięci. Kliknięcie w nią przenosi nas do przeglądania zawartości pamięci wewnętrznej.

Foldery i pliki możemy kopiować, usuwać, przenosić i zmieniać ich nazwę.

Zarządzanie biblioteką, czyli operację hurtowe

Przytrzymując palec na wybranym e-booku, możemy otworzyć kartę z ośmioma okrągłymi przyciskami, które pozwalają wybrać aplikację, w której ma być otwarta książka, zabezpieczyć dostęp do e-booka hasłem, zmienić nazwę pliku, przenieść go na wybraną półkę, dodać niestandardową okładkę, usunąć, skorzystać z systemowej opcji udostępniania, skopiowania e-booka do chmury.

Onyx Boox Page umożliwia wykonywanie zbiorczych operacji na większej grupie e-booków. W tym celu z menu wybieramy opcję „zarządzaj biblioteką”, zaznaczamy pole checkbox w miniaturach okładek. Na dole mamy opcje, które pozwalają wybrane e-booki zabezpieczyć hasłem, przenieść na wybraną półkę, usunąć z pamięci czytnika, jest też możliwość włączenia synchronizacji. Do tej ostatniej funkcji jest konieczne zalogowanie się na konto Onyx.

Statystyki czytania

Wybierając ikonę w formie wykresu w prawym górnym rogu ekranu biblioteki, przejdziemy do statystyk czytania.

Statystyki czytania w Onyx Boox Page
Statystyki czytania w Onyx Boox Page

W ramce w górnej części ekranu statystyk znajdziemy kolejno informacje o liczbie czytanych książek (błędny opis: „przeczytane”), książek przeczytanych, czas spędzony na lekturze oraz liczbę dodanych zaznaczeń.

Niżej mamy wykres przedstawiający naszą aktywność czytelniczą w poszczególne dni tygodnia. Możemy także gestem muśnięcia przejrzeć statystyki dla poprzednich tygodni. Pod wykresem mamy informację o średniej dziennej liczbie minut spędzonych na czytaniu, czas dla całego tygodnia i wyrażone w procentach porównanie go z osiągnięciami z poprzedniego tygodnia.

Miniatury ostatnio przeczytanych książek w statystykach czytania na Onyx Boox Page
Miniatury ostatnio przeczytanych książek w statystykach czytania na Onyx Boox Page

Na samym dole mamy miniatury okładek trzech ostatnio przeczytanych plików.

Czas opiera się na aktywności aplikacji systemowej aplikacji NeoReader do e-booków.

Chmura i przesyłanie plików

By zalogować się na konto Onyx, konieczne jest podanie numeru telefonu lub adresu e-mail, na który zostanie przesłany kod weryfikacyjny. Po ich wpisaniu klikamy na przycisk „uzyskaj kod weryfikacyjny”

Ekran logowania na konto Onyx na czytniku Onyx Boox Page
Ekran logowania na konto Onyx na czytniku Onyx Boox Page

Otrzymany kod wpisujemy w odpowiednie pole i logujemy się na konto. W zakładce ustawienia poza logowaniu pojawi się nazwa naszego konta (np. email, którego użyliśmy do logowania) oraz informacja o ilości dostępnej pamięci wewnętrznej.

Chmura

W prawym górnym rogu ekranu biblioteki znajdziemy ikonę chmurki. Jej dotknięcie przenosi nas do listy usług przechowywaniu plików w chmurze, które możemym powiązać z kontem Onyx. Znajdziemy na niej takie usługi Dropbox, Dysk Google, OneDrive, Baidu Cloud, NutStore, WebDAV, AliYun.

Skorzystałem z możliwości powiązania z kontem Onyx usługi Dropbox.

Opcje powiązania czytnika Onyx Boox Page z usługami przechowywania plików w chmurze
Opcje powiązania czytnika Onyx Boox Page z usługami przechowywania plików w chmurze

Pierwszy krok po kliknięciu w skrót do usług to logowanie w przeglądarce internetowej.

Onyx Boox Page – logowanie na konto Dropbox w celu powiązania z kontem Onyx
Onyx Boox Page – logowanie na konto Dropbox w celu powiązania z kontem Onyx

Po przejściu przez logowanie, wpisaniu otrzymanego kodu weryfikacyjnego ujrzymy taki oto ekran.

Onyx Boox Page – komunikat o uprawnieniach OnyxSync do kontra Dropbox
Onyx Boox Page – komunikat o uprawnieniach OnyxSync do kontra Dropbox

Następnie klikamy „zezwól”. W odróżnieniu od usługi Dropbox na PocketBookach, na Onyx Boox Page zyskujemy dostęp, nie tyle do wybranego folderu, co do wszystkich folderów chmury. Możemy pobrać każdy plik dodany na nasze konto. Mamy możliwość także z tego poziomu edytowania, tworzenia, usuwania folderów i plików.

Z poziomu biblioteki możemy kopiować do chmury wybrane e-booki.

Od konta Onyx Sync możemy odłączyć usługę Dropbox, logując się na dropbox.com. Następnie należy kliknąć w w awatar ze skrótem nazwy konta, a z rozwijanego menu wybrać opcję „Ustawienia”, a w nie zakładkę „aplikacje”. Następnie znajdujemy na liście aplikacje Onyx Sync i wybieramy przycisk „usuń”.

Boox Drop – przez chmurę i Wi-Fi

W bezprzewodowym przesyłaniu plików pomocja jest aplikacja Boox Drop. Pozwala ona na przesyłanie plików na czytnik z innego urządzenia podłączonego do tej samej sieci Wi-Fi. W tym celu na czytniku należy otworzyć aplikację Boox Drop, a na drugim urządzeniu otworzyć na nim przeglądarkę internetową i wpisać adres http://192.168.43.39:8085 .

Onyx Boox Page – usługa Boox Drop umozliwia przesyłanie plików między czytnikiem i innym urzadzeniem podłączonym do tej samej sieci Wi-Fi
Onyx Boox Page – usługa Boox Drop umozliwia przesyłanie plików między czytnikiem i innym urzadzeniem podłączonym do tej samej sieci Wi-Fi

W ten sposób zyskujemy możliwość przeglądania plików w pamięci czytnika i pobrania ich na inne urządzenie. Z drugiej strony, klikając przycisk „Send To Boox” możemy przesłać pliki z innego urządzenia do wybranego foldery na Onyx Boox Page. W czasie przesyłania nie należy wyłączać, ani usypiać urządzenia.

Funkcja ta określana we wcześniejszych modelach jako „Wi-Fi Transfer” pozwala na wygodne, bezprzewodowe przesyłanie plików między Onyx Boox Page a innym urządzeniem podłączonym do tej samej sieci Wi-Fi.

Onyx Boox Page – podgląd pamięci czytnika z poziomu komputera z wykorzystaniem usługi Boox Drop
Onyx Boox Page – podgląd pamięci czytnika z poziomu komputera z wykorzystaniem usługi Boox Drop

Jeśli nie możemy skorzystać z jednej sieci Wi-Fi na czytniku i innym urządzeniu w celu bezprzewodowego przesyłania plików możemy skorzystać z usługi send2boox. W tym celu na innym urządzeniu w przeglądarce wchodzimy na stronę eur.boox.com i logujemy się na nasze konto Onyx. Klikamy przycisk „Drag to upload” i wybieramy pliki, które przez chmurę zostaną przesłane na czytnik. W przeglądarce będzie wyświetlana lista plików, które w ten sposób przesłane zostały na czytnik.

Przesyłanie po kablu i OTG

Mam dość stosunkowo leciwego laptopa, który w styczniu skończy 9 lat. Przyzwyczaiłem się do faktu, że nie da się z nim połączyć czytników Onyx Boox, choć próbowałem z różnymi kablami i portami. W praktyce z przesyłania po kablu nie miałem możliwości skorzystać.

Onyx Boox Page posiada wejście USB z OTG, które pozwala na podłączenie np. pamięci przenośnej. Skorzystałem z tego rozwiązania, by przenieść pliki z komputera na czytnik.

Onyx Boox Page – podłączona pamięć zewnętrzna przez adapter USB C z OTG jest widoczna z poziomu czytnika
Onyx Boox Page – podłączona pamięć zewnętrzna przez adapter USB C z OTG jest widoczna z poziomu czytnika

Podłączona w ten sposób pamięć była wykrywana bez najmniejszych problemów, a zapisane w niej pliki można było bez problemu przenosić lub kopiować do pamięci czytnika.

Czytanie i praca z tekstem

Podstawową aplikacją do czytania e-booków w Onyx Boox Page, podobnie jak w innych urządzeniach tej marki, jest NeoReader 3.0. Do jej zalet należy niezła wydajność i stabilność, spory wachlarz dostępnych funkcji i ustawień. Słabszą stroną jest interfejs, który w niektórych fragmentach jest nie najlepiej przetłumaczony i mało intuicyjny.

Czas otwierania e-booka

Pierwszym krokiem do zatopienia się w lekturze jest otwarcie e-booka z poziomu biblioteki. Poniżej przykładowe czasy otwierania wybranych książek:

  • S. Lem, Solaris, EPUB, 612 KB – 2,3 za pierwszym, 1,5 s. za kolejnym razem,
  • W. Hugo, Nędznicy, EPUB, 1,32 MB – 2,5 za pierwszym 2,2 s. za kolejnym razem,
  • E. Marat, M. Wójcik, Ostatni cichociemny, MOBI, 59,1 MB – 1,8 za pierwszym, 1,5 s za kolejnym razem
  • M. Wardzynska, Był rok 1939, EPUB, 2,5 MB – ok. 1,7 za pierwszym, 1,4 s. za kolejnym,
  • plik PDF, 22,9 MB – ok. 2,9 za pierwszym, 2,2 s za kolejnym razem,
  • plik DJVU, 6,6 MB – ok. 3,3 za pierwszym, 1,7 s za kolejnym razem,
  • plik DOC 1 MB – ok. 6 za pierwszym, 1,6 s za kolejnym razem,
  • plik PDF 142 MB – 2,1 za pierwszym, 1,4 s za kolejnym razem,
  • plik CBZ 36,2 MB – 2 za pierwszym, 1,9 za kolejnym razem,
  • plik CBR 36,76 MB – 1,7 za pierwszym, 1,4 za kolejnym razem.

W testach przed powtórnym otwarciem pliku czyściłem pamięć RAM z otwartych zadań. Zwraca uwagę fakt, że otwarcie dużego, bo liczącego 142 MB pliku PDF zajmuje zaledwie 2 sekundy.

Zmiana stron i nawigacja

Najwygodniejszym sposobem zmiany stron w Onyx Boox Page jest skorzystanie z fizycznych przycisków. Kliknięcie jest wyczuwalne, a samo przejście do następnej lub poprzedniej strony, następuje szybko.

Niezależnie od tego, strony możemy zmieniać, korzystając z dotykowego ekranu.

Układ stref dotyku

Domyślny układ stref dotyku, obejmuje podział ekranu na trzy pasy. Dotknięcie przy prawej krawędzi, przenosi do następnej strony, w środek – wywołuje menu, a przy lewej krawędzi – cofa do poprzedniej strony.

Strony możemy zmieniać również gestem. Muśnięcie w lewo i do góry, przenosi do następnej strony, w prawo i w dół cofa do poprzedniej.

Domyślny układ stref dotyku możemy zmienić. W tym celu z wywołanego dotknięciem środka ekranu, wybieramy ikonę w prawym górnym rogu w formie listy, z rozwijanego menu wybieramy opcję „Ustawienia” a następnie „Ustawienia dotyku”.

Onyx Boox Page – ustawienia układu stref dotyku
Onyx Boox Page – ustawienia układu stref dotyku

Do dyspozycji mamy sześć skonfigurowanych trybów i trzy, które możemy ustawić samodzielnie. Każdej z dziewięciu stref dotyku możemy przypisać nie tylko zmianę strony, czy wywołanie menu, ale inne funkcje aplikacji NeoReader, jak przejście do ustawień, zamknięcie e-booka, uruchomienie TTS czy automatycznej zmiany stron, aktywowanie trybu szybkiego, przejście o 10 stron do przodu lub do tyłu, przejście do następnego lub poprzedniego rozdziału, powiększenie lub pomniejszenie czcionki, pełne odświeżenie ekranu, cofnięcie do poprzednio wybranego miejsca w książce, anulowanie cofnięcia, przejscie do spisu treści i aktywowanie menu.

Pasek pływający

Aplikacja NeoReader posiada dodatkowe narzędzie nawigacyjne w postaci tzw „paska pływającego”.

Onyx Boox Page – ikona paska pływającego przy prawej krawędzi ekranu
Onyx Boox Page – ikona paska pływającego przy prawej krawędzi ekranu

W wersji zwiniętej ma on formę zbliżoną do prostokąta o zaokrąglonych dwóch narożach, przylegającego do krawędzi ekranu z dwiema pionowymi kreskami. Kliknięcie w ten przycisk rozwija pasek pływający.

Onyx Boox Page – pasek pływający ze skrótami do różnych funkci aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – pasek pływający ze skrótami do różnych funkci aplikacji NeoReader

Wybierając ikonę w formie trzech kropek, a następnie opcje „Float General Settings”, przejdziemy do ustawień paska pływającego. Możemy tu określić jego wielkość, przezroczystość, a także ustawić, czy ma być całkowicie ukrywany.

Pasek może być wyświetlany w układzie poziomym lub pionowym. Możemy do niego przypisać szereg funkcji aplikacji NeoReader jak: zamknięcie e-booka, słownik, wyszukiwanie w tekście, odświeżanie, przejście do ustawień, przejście do spisu treści, przejście do ustawień tekstu i kroju czcionki, ustawienia wyświetlania pliku PDF, przejście do trybu komiksowego, przejście do trybu artykułu, nawigacja między rozdziałami, nawigacja między ostatnio wybranymi miejscami w tekście, otwarcie innego e-booka, aktywowanie TTS, włączenie trybu reflow, włączenie automatycznego przewracania stron, dodanie zakładki, wykonanie zrzutu ekranu, wstawienie bloku tekstu, przesłanie opinii.

Pasek nawigacyjny pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do różnych funkcji aplikacji NeoReader.

Suwak nawigacyjny

W menu e-booka wywoływanym według domyślnych ustawień dotknięciem środkowej części ekranu, znajdziemy w suwak nawigacyjny.

Onyx Boox Page – menu e-booka w aplikacji NeoReader z suwakiem nawigacyjnym
Onyx Boox Page – menu e-booka w aplikacji NeoReader z suwakiem nawigacyjnym

Przy jego pomocy możemy szybko przejść do wybranego miejsca w książce. Wystarczy dotknąć miejsca na osi. Przyciski przy obu końcach osi pozwalają na przechodzenie do następnego lub poprzedniego oddziału.

Znajdujące się pod osią wirtualne klawisze w formie „>>” pozwalają na cofnięcie się do wcześniej wybranego miejsca i anulowanie cofnięcia. Pozwala to na wygodną nawigację między ostatnio wybranymi miejscami w książce.

Kliknięcie w numery po prawej stronie suwaka umożliwia na przejście do strony o wybranym numerze.

Onyx Boox Page – wybieranie numeru strony
Onyx Boox Page – wybieranie numeru strony

W oknie dialogowym mamy dwie karty do wpisywania numeru: „Oryginalny numer strony” i „Numer strony dokumentu”.

NeoReader zlicza strony według zasady, jedna strona to jeden widok ekranu. Skutkiem tego ilość stron zależy oraz rozmiaru czcionki i układu tekstu.

Nie znalazłem sposobu na zmuszenie aplikacji, by wyświetlała wbudowaną numerację stron.

Tryb kartkowania

Użyteczną funkcją pozwalająca na szybkie przejrzenie ksiązki jest tzw. tryb kartkowania. Pozwala on wyświetlić podgląd przeglądanych stron z zachowaniem możliwości powrotu do strony, od której zaczęliśmy kartkowanie. Uruchomimy go, wybierając z menu e-booka przycisk „Podgląd”.

Onyx Boox Page – menu e-booka z zaznaczonym przyciskiem aktywującym tryb kartkowania
Onyx Boox Page – menu e-booka z zaznaczonym przyciskiem aktywującym tryb kartkowania

Co ciekawe, w tym trybie przestają działać fizyczne przyciski. Strony możemy przerzucać muśnięciem w poprzek ekranu lub dotknięciem przy samej krawędzi w obszar z fragmentem sąsiedniej strony.

Onyx Boox Page – e-book w trybie kartkowania z podglądem jednej strony
Onyx Boox Page – e-book w trybie kartkowania z podglądem jednej strony

Na dolnej części ekranu mamy suwak nawigacyjny z przyciskami pozwalającymi na przejście do poprzedniego lub następnego rozdziału. Możemy także wyświetlić podgląd nie jednej, lecz czterech lub nawet dziewięciu stron.

Onyx Boox Page – tryb kartkowania z podglądem 9 stron
Onyx Boox Page – tryb kartkowania z podglądem 9 stron

Dotknięcie w obszarze danej strony powoduje otwarcie jej i zamknięcie trybu kartkowania. Jest on użytecznym narzędziem w przypadku lektury książek, których nie czytamy linearnie od deski do deski, a traktowanych jako kompendia wiedzy, podręczniki lub poradniki.

Automatyczna zmiana stron

Środkowa ikona w rzędzie pod suwakiem nawigacyjnym pozwala aktywować automatyczną zmianę stron.

Onyx Boox Page – ustawienia automatycznej zmiany stron w aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – ustawienia automatycznej zmiany stron w aplikacji NeoReader

W ustawieniach tej funkcji możemy określić czas jej działania, okres wyświetlania pojedynczej strony oraz maksymalną liczbę stron do wyświetlenia.

Onyx Boox Page – okno dialogowe pojawiające się po zakończeniu automatycznej zmiany stron
Onyx Boox Page – okno dialogowe pojawiające się po zakończeniu automatycznej zmiany stron

Po zakończeniu działania tej funkcji na ekranie pojawi się okno dialogowe z informacją o czasie działania funkcji, ilości przewróconych stron, a także początkowy i końcowy poziom naładowania baterii.

Przypisy

Aplikacja NeoReader w Onyx Boox Page zapewnia obsługę przypisów. Po dotknięciu indeksu, wyświetla się ramka z sekcją przypisów, którą możemy przewijać gestem muśnięcia w poprzek ekranu.

Onyx Boox Page – ramka z sekcją przypisów pojawiająca się po dotknięciu indeksu
Onyx Boox Page – ramka z sekcją przypisów pojawiająca się po dotknięciu indeksu

Krótkie dotknięcie obszaru ramki przenosi nas do objaśnienia danego przypisu.

Onyx Boox Page – ramka z fragmentem tekstu głównego pojawiająca się po dotknięciu indeksu w sekcji przypisów
Onyx Boox Page – ramka z fragmentem tekstu głównego pojawiająca się po dotknięciu indeksu w sekcji przypisów

By wrócić do tekstu głównego, przytrzymujemy palec na indeksie i dotykamy ekranu w obszarze ramki z tekstem.

Wyszukiwanie w tekście

By skorzystać z wyszukiwania w tekście, należy wybrać ikonę lupy po prawej stronie górnej części menu wybranego z poziomu e-booka.

Następnie wpisujemy wyszukiwane słowo.

Onyx Boox Page – wyszukiwanie w tekście e-booka
Onyx Boox Page – wyszukiwanie w tekście e-booka

Na ekranie błyskawicznie pojawia się lista fragmentów tekstu z wyszukiwaną frazą. Przesuwamy ją gestem muśnięcia w poprzek ekranu. Wybranie pozycji z listy otwiera stronę z odszukaną frazą. Na dole pojawiają się przyciski pozwalające na przejście do następnego lub poprzedniego wyniku wyszukiwania w tekście, a także powrót do wyników wyszukiwania.

Możemy je zamknąc przyciskiem ze znakiem „x”.

Spis treści

Każdy porządnie opracowany e-book w swojej strukturze powinien zawierać spis treści. W aplikacji NeoReader przejdziemy do niego, wybierając z menu przycisk „zawartość” w prawym dolnym rogu.

Spis treści e-booka w Onyx Boox Page
Spis treści e-booka w Onyx Boox Page

Domyślnie okno spisu treści wyświetlane jest na ok ⅔ szerokości ekranu. NeoReader obsługuje zagnieżdżone spisy treści, czyli takie, które zawierają podrozdziały w obrębie rozdziałów. W celu rozwinięcia listy tytułów niższego rzędu klikamy w ikonę w formie czarnego trójkąta.

Z tytułu wyświetlane jest tylko tyle, ile zmieści się jednym wierszu. Środkowa część tytułu jest zastępowana wielokropkiem. Na końcu danej pozycji podawany jest numer strony

Spis możemy wyświetlić w trybie pełnoekranowym. W tym celu wybieramy przycisk w prawym dolnym rogu.

Onyx Boox Page – spis treści e-booka w trybie pełnoekranowym
Onyx Boox Page – spis treści e-booka w trybie pełnoekranowym

Drugi przycisk od prawej w oknie spisu treści pozwala na rozwinięcie wszystkich rozwinięcie wszystkich tytułów zagnieżdżonego spisu treści.

Onyx Boox Page – zagnieżdżony spis treści z rozwiniętymi tytułami podrozdziałów
Onyx Boox Page – zagnieżdżony spis treści z rozwiniętymi tytułami podrozdziałów

Kolejna ikona pozwala na odwrócenie kolejności wyświetlania tytułów rozdziałów.

NeoReader poprawnie wykrywał spisy treści w PDF, MOBI i EPUB. Z pewnymi błędami, które mogły wynikać niewłaściwego formatowania tytułów, potrafił wykryć w części spisy treści w testowanych plikach DOC i FB2, z którymi np. testowane PocketBooki w ogóle sobie nie radziły.

Podgląd obrazków

Aplikacja NeoReader umożliwia także podgląd obrazków osadzonych w e-booku.

Onyx Boox Page – strona e-booka z osadzonym obrazkiem
Onyx Boox Page – strona e-booka z osadzonym obrazkiem

Wystarczy przez chwilę przytrzymać palec na grafice, a zostanie ona wyświetlona w trybie dopasowania do wymiarów ekranu.

Onyx Boox Page – podgląd obrazka osadzonego w e-booku
Onyx Boox Page – podgląd obrazka osadzonego w e-booku

Możemy ją wtedy powiększyć przy pomocy gestu

Onyx Boox Page – przybliżenie obrazka osadzonego w e-booku
Onyx Boox Page – przybliżenie obrazka osadzonego w e-booku

Plik graficzny możemy także zapisać w pamięci czytnika. Tryb podglądu obrazków opuszczamy przyciskiem ze znakiem „x” w prawym górnym rogu ekranu.

Ustawienia czcionki i układu tekstu

Cechą oprogramowania czytników jest możliwość wpływania na krój czcionki i układ tekstu. Funkcji tych nie zabrakło również w aplikacji NeoReader. Większość z nich znajdziemy, wybierając kartę „format” z menu e-booka.

Onyx Boox Page – kartę „format” w menu e-booka z ustawieniami czcionki
Onyx Boox Page – kartę „format” w menu e-booka z ustawieniami czcionki

Zawiera ona trzy zakładki. W pierwszej opatrzonej hasłem „krój pisma” możemy wpływać na wygląd czcionki.

Pierwszy suwak pozwala regulować jej rozmiar. Zakres dostępnych wartości zamyka się w przedziale od 10 do 96.

Onyx Boox Page – najmniejszy rozmiar czcionki
Onyx Boox Page – najmniejszy rozmiar czcionki
Onyx Boox Page – największy rozmiar czcionki
Onyx Boox Page – największy rozmiar czcionki

A co się stanie, jeśli spróbujemy zmienić rozmiar czcionki gestem? Nic, domyślnie ta funkcja jest wyłączona. Możemy ją aktywować przechodząc w kartę „Inne” i wybierając w ostatnim rzędzie opcję „Powiększenie przez gest szczypnięcia”.

Onyx Boox Page – ustawienia wcięcia akapitu, dzielenia wyrazów i orientacji tekstu
Onyx Boox Page – ustawienia wcięcia akapitu, dzielenia wyrazów i orientacji tekstu

Kolejny suwak odpowiada za regulację pogrubienia czcionki. Pozwala to poprawić wyrazistość i czytelność czcionki

Onyx Boox Page – największe pogrubienie czcionki
Onyx Boox Page – największe pogrubienie czcionki

Podobną funkcję ma wzmocnienie czcionki, które pozwala poprawić jej czytelność i kontrast.

Onyx Boox Page – ustawiona najwyża wartość wzmocnienia czcionki
Onyx Boox Page – ustawiona najwyża wartość wzmocnienia czcionki

Zmiana kroju czcionki to jedna z mniej czytelnych funkcji i trochę pogmatwanych funkcji w NeoReader.

Na podanym przykładzie wygląda, że mam ustawioną czcionkę szeryfową. Jest to czcionka osadzona w tekście. Kliknięcie w nazwę czcionki przenosi do ekranu ustawień jej kroju.

Podzielone są one na trzy karty: „CJK”, „Angielski” i system. U góry mamy dwa przełączniki. Pierwszy z nich opisany z nich pozwala jest opisany jako „odstępy między wierszami”. Tak szczerze pisząc, nie zauważyłem, by miał wpływ na interlinie. Drugi przełącznik opisany jest jako „zastąp wszystkie czcionki”.

Tylko jeśli jest w pozycji „on”, możemy wybrać inny niż wbudowany krój czcionki. W przypadku plików bez osadzonej czcionki nie ma to znaczenia.

Onyx Boox Page – zakładka CJK w ustawieniach kroju czcionki
Onyx Boox Page – zakładka CJK w ustawieniach kroju czcionki

Wybór kroju czcionki nie należy do łatwych i przyjemnych. W zakładce CJK mamy kroje chińskie, syryjskie i koptyjskie. W zakładce „Angielski” możemy tylko wybrać czcionkę domyślnie taką samą jak w zakładce CJK lub szeryfową.

Ostatnia zakładka „System” zawiera ponad 200 czcionek, z czego większość to różne wariantu czcionki Noto, Roboto, Source i kilku innych.

Onyx Boox Page – zakładka System w ustawieniach kroju czcionki
Onyx Boox Page – zakładka System w ustawieniach kroju czcionki

Możemy dodać własne czcionki w formacie TTF lub OTF. W tym celu należy utworzyć folder /Fonts w pamięci czytnika i dodać do niego pliki z czcionkami.

Powinny się one pojawić w zakładce „Angielski”. Ja skorzystałem z tej możliwości, dodając min. czcionki Bookerly i Brygada.

Onyx Boox Page – zakładka Angielski w ustawieniach kroju czcionki z czcionkami dodanymi przez użytkownika
Onyx Boox Page – zakładka Angielski w ustawieniach kroju czcionki z czcionkami dodanymi przez użytkownika

Jeśli nie pojawią się od razu, należy wybrać przycisk odświeżania po lewej stronie nad dolną krawędzią ekranu.

W ostatnim wierszu karty „krój pisma” mamy przycisk (pierwszy od prawej), który pozwala przywrócić domyślne formatowanie.

Onyx Boox Page – okno dialogowe pojawiające się po wybraniu przycisku przywracającego domyślne formatowanie
Onyx Boox Page – okno dialogowe pojawiające się po wybraniu przycisku przywracającego domyślne formatowanie

Po jego dotknięciu na ekranie pojawi się okno dialogowe. Wybranie przycisku „OK” przywraca część domyślnych ustawień, przynajmniej jeśli chodzi o krój czcionki.

Następny przycisk w tym wierszu oznaczony znakami „</>” prowadzi do wyboru ustawień kodowania tekstu.

Onyx Boox Page – ustawienia kodowania tekstu
Onyx Boox Page – ustawienia kodowania tekstu

Ostatnia ikona w wierszu pozwala włączyć domyślny kolor tła, wynikający z zapisów w arkuszu stylów osadzonym w pliku EPUB.

Onyx Boox Page – przywrócony domyślny kolor tła e-booka
Onyx Boox Page – przywrócony domyślny kolor tła e-booka

W celu przetestowania tej opcji wyedytowałem arkusz stylu i przypisałem kolor żółty dla tła elementu body. Mamy możliwość wyświetlenia domyślnego tła z ustawień lub pozostawienia białego tła.

Kolejna karta „odstępy” zawiera 5 suwaków, przy pomocy których możemy regulować odstępy między literami, wierszami, akapitami oraz rozmiar marginesów.

Onyx Boox Page – ustawienie zbyt małych odstępów między literami negatywnie wpływa na czytelność tekstu
Onyx Boox Page – ustawienie zbyt małych odstępów między literami negatywnie wpływa na czytelność tekstu

Ustawiając zbyt małe odstępy między literami, możemy zrobić sieczkę z tekstu. Zakres dostępnych rozmiarów marginesów może sięgać nawet 3,7 cm przy ekranie o szerokości 10,5 cm.

Onyx Boox Page – największy dostępny rozmiar marginesów
Onyx Boox Page – największy dostępny rozmiar marginesów

Można też zupełnie zredukować marginesy do zera.

W ostatnia karta o niewiele mówiącej niewiele mówiącej nazwie „inne” znajdziemy kilka opcji ustawień. Mamy możliwość przełączania między różnymi wariantami języka chińskiego. Możemy wybrać jeden z trzech wariantów wcięcia na początku akapitu: ustawienia e-booka, systemowe i brak wcięcia.

NeoReader umożliwia obrócenie tekstu bez zmiany orientacji interfejsu, np. tekst jest wyświetlany w trybie poziomym, a menu aplikacji i systemowe w trybie pionowym.

Onyx Boox Page –tekst z włączonym dzieleniem wyrazów
Onyx Boox Page –tekst z włączonym dzieleniem wyrazów

Na dole karty znajdziemy opcję włączania dzielenia wyrazów. Działa ono dość sprawnie. Drugi przełącznik dotyczy wspomnianej regulowania wielkości czcionki przy pomocy gestu szczypania.

Zaznaczenia, zakładki, notatki

Aplikacja NeoReader posiada szereg narzędzi pozwalających na pracę z tekstem. Pierwsze z nich to dodanie zakładki. Wystarczy dotknąć palcem w prawym górnym rogu ekranu. Pojawi się się tam zaczerniona ikona dodanej zakładki. W ustawieniach ogólnych możemy włączyć wyświetlanie konturu zakładki, w miejscu, które trzeba dotknąć, by spowodować jej dodanie.

Onyx Boox Page – ikona dodawania zakładki w prawym górnym rogu strony e-booka
Onyx Boox Page – ikona dodawania zakładki w prawym górnym rogu strony e-booka

Zaznaczanie tekstu sprowadza się przytrzymania palcem w początku zaznaczenia i przesunięcia go do ostatniego obszaru zaznaczenia. W ustawieniach ogólnych aplikacji NeoReader mamy opcję „Higlight text after selection”. Włączenie jej spowoduje dodanie zaznaczenia po oderwaniu palca od ekranu.

Pozwala to usprawnić zaznaczanie tekstu, ale tracimy wtedy dostęp do aplikacji słownika. Dopiero dotknięcie zaznaczonego obszaru wywołuje menu, z poziomu którego możemy wybrać graficzną formę zaznaczania tekstu. Mamy tu podkreślenie linią prostą, pofalowaną lub przerywaną, zakreślenie jasnego tekstu czarnym tłem, ciemnego tekstu szarym tłem i czarnego tekstu czarnym tłem. Ikona kosza pozwala nam usunąć zaznaczenie.

Onyx Boox Page – menu pojawiające się podczas zaznaczania tekstu
Onyx Boox Page – menu pojawiające się podczas zaznaczania tekstu

Jeśli pozostawimy opcję „Higlight text after selection” wyłączoną, wówczas zaznaczenie przebiega inaczej. Przeciągamy palcem od początku do końca fragmentu tekstu, odrywamy palec od ekranu, na którym pojawi się wspomniane wieloelementowe menu. Dopiero dotknięcie w dowolnym miejscu poza zaznaczanym tekstem, finalizuje zaznaczanie tekstu.

Onyx Boox Page – przykłady różnych sposobów zaznaczania tekstu
Onyx Boox Page – przykłady różnych sposobów zaznaczania tekstu

Aplikacja pozwala również na dodawanie tekstowych notatek do zaznaczonego fragmentu. Wówczas z menu wybieramy drugą ikonę od prawej w dolnym rzędzie.

Onyx Boox Page – dodawanie notatki do zaznaczenia tekstu
Onyx Boox Page – dodawanie notatki do zaznaczenia tekstu

Następnie wpisujemy treść notatki i wybieramy przycisk „aktualizuj”.

Fakt dodania notatki do zaznaczonego fragmentu sygnalizuje ikona w formie elipsy z trzema kropkami.

Onyx Boox Page – ramka z treścią notatki wyświetlania po kliknięciu w ikonę w formie elipsy na końcu zaznaczenia
Onyx Boox Page – ramka z treścią notatki wyświetlania po kliknięciu w ikonę w formie elipsy na końcu zaznaczenia

Jeśli ją dotkniemy, wyświetlona zostanie ramka z treścią notatki.

Poza dodawaniem tekstowych notatek do zaznaczonych fragmentów tekstów możemy wstawiać linki do innych plików na czytniku lub do stron internetowych. Linki wstawiamy, wybierając ikonę w formie dwóch ogniw łańcucha, pierwszą od prawej w dolnym rzędzie menu.

Onyx Boox Page – rozwinięte menu wstawiania linku do zaznaczenia tekstu
Onyx Boox Page – rozwinięte menu wstawiania linku do zaznaczenia tekstu

W przypadku wybrania linku do pliku przechodzimy do listy ostatnio czytanych książek lub wybieramy go, przeglądając zawartość folderów.

Onyx Boox Page – wstawianie do zaznaczonego fragmentu linku do jednej z ostatnio czytanych książek
Onyx Boox Page – wstawianie do zaznaczonego fragmentu linku do jednej z ostatnio czytanych książek

Po dodaniu linku przy zaznaczeniu tekstu wyświetli się ikona w formie dwóch ogniw. Jej dotknięcie wyświetla ramkę z odnośnikiem, którego wybranie powoduje otwarcie danej książki, dokumentu lub strony internetowej.

Mamy możliwość wstawiania notatek w formie ramki z tekstem. Opcję tę można „wrzucić” do paska pływającego.

Onyx Boox Page – znajdująca się w pasku pływającym opcja wstawiania notatki w formie ramki z tekstem
Onyx Boox Page – znajdująca się w pasku pływającym opcja wstawiania notatki w formie ramki z tekstem
Onyx Boox Page – wstawiona ramka z tekstem na stronie e-booka
Onyx Boox Page – wstawiona ramka z tekstem na stronie e-booka

Ramkę możemy przesuwać w różne miejsca strony.

Przeglądanie i eksport notatek

Listy dodanych zakładek, zaznaczeń i ramek z tekstem (opisywanych jako „ręczne notatki”) znajdziemy, wybierając przycisk „zawartość” z poziomu menu e-booka. Znajdziemy tu kilka kart, w tym omawiany już wcześniej spis treści.

Następne w kolejności jest lista zakładek. Każda pozycja zawiera tytuł rozdziału, fragment tekstu na stronie, jej numer i datę dodania zakładki. Przy pomocy ikony kosza możemy usunąć wybraną pozycję.

Aplikacja pozwala również wyświetlić listę zakładek w odwróconej kolejności.

Onyx Boox Page – lista dodanych zakładek
Onyx Boox Page – lista dodanych zakładek

Karta „adnotacje” zawiera listę dodanych zaznaczeń tekstu. Każda pozycja składa się z zaznaczonego tekstu, treści dodanej notatki lub słowa „brak”, daty dodania. Po prawej stronie znajdują się ikona kosza i pole typu „checkbox”.

Onyx Boox Page – lista dodanych zaznaczeń tekstu
Onyx Boox Page – lista dodanych zaznaczeń tekstu

Listę przewijamy gestem muśnięcia w poprzek ekranu. Dodane zaznaczenia możemy filtrować według ich graficznej formy.

Onyx Boox Page – opcje filtrowania zaznaczeń tekstu według ich formy
Onyx Boox Page – opcje filtrowania listy zaznaczeń tekstu według ich formy

Pod kartą „ręczne notatki”, kryją się miniatury stron z ramkami ze wstawionym tekstem.

Aplikacja NeoReader umożliwia eksport notatek. W tym celu zaznaczamy pola checkbox przy wybranych notatkach lub wybieramy na dole okna zaznaczenie całej listy.

Onyx Boox Page – wybieranie wszystkich zaznaczeń z listy do wyeksportowania
Onyx Boox Page – wybieranie wszystkich zaznaczeń z listy do wyeksportowania

Następnie klikamy niewielki przycisk ze strzałką skierowaną w prawo. Z poziomu menu możemy wybrać sposób eksportowania notatek. Pierwszy z nich to skorzystanie z opcji „udostępnij” w Androidzie. W ten sposób możemy np. wysłać notatki na inne urządzenie w pobliżu, korzystając z modułu Bluetooth.

Notatki możemy też wyeksportować do innych usług. Dropboxa tu się nie dało wykorzystać. Zadziałało eksportowanie notatek na Dysk Google do folderu /Onyx/Page/Czytaj. Notatki do chmury zostały wyeksportowane w formacie HTML.

Wyeksportowana notatka w formacie HTML zawiera datę i godzinę dodania, treść zaznaczenia, ewentualnie treść dodanej adnotacji oraz tytuł rozdziału.

Onyx Boox Page – fragment pliku TXT z wyeksportowanymi zaznaczeniami i notatkami
Onyx Boox Page – fragment pliku TXT z wyeksportowanymi zaznaczeniami i notatkami

W przypadku eksportu do pamięci wewnętrznej, notatki są zapisywane w pliku TXT, w nieco innym układzie, w którym nie ma miejsca na tytuł rozdziału. Jest podawana za to data i godzina dodania, treść zaznaczenia i treść adnotacji poprzedzona frazą „[Note]”.

Eksportowane notatki w pamięci wewnętrznej zapisywane są w folderze /Note. Możemy to jednak zmienić w ustawieniach.

Słownik i tłumaczenie tekstu

Onyx Boox Page jest wyposażony w słownik i narzędzia do tłumaczenia, które mogą być użyteczne w pracy z tekstem obcojęzycznym.

Aplikacja słownika

W skład oprogramowania czytnika wchodzi aplikacja słownika obsługująca pakiety z tłumaczeniami w formacie stardict. Składa się on z zestawu trzech plików z rozszerzeniami .dict.dz, .idx i .ifo.

Pliki te należy skopiować do folderu /dicts w pamięci czytnika. Pakiety słownikowe możemy również pobrać z poziomu aplikacji. W tym celu wybieramy ikonę listy w prawym górnym rogu okna aplikacji.

Aplikacja słownika w Onyx Boox Page
Aplikacja słownika w Onyx Boox Page

Następnie klikamy w opcję „Pobierz pliki słownika”.

Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji słownika
Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji słownika

Lista dostępnych z poziomu pakietów chmury nie powala na kolana. Znajdziemy tu tylko słownik angielsko-chiński, jednojęzyczne słowniki chiński i angielski.

Onyx Boox Page – słowniki do pobrania z chmury
Onyx Boox Page – słowniki do pobrania z chmury

W ustawieniach możemy określić rozmiar czcionki okna słownika, wybrać preferowaną wymowę i włączyć synchronizację nowych słów.

Aplikacja pozwala określić, w którym słowniku słowo jest wyszukiwane w pierwszej kolejności.

Onyx Boox Page – lista preferencji słownika
Onyx Boox Page – lista preferencji słownika

Odznaczając pole checkbox możemy sprawić, by dany pakiet słownikowy w ogóle nie był brany pod uwagę.

Znaczenie słów możemy sprawdzać, wpisując je z poziomu aplikacji. Wtedy pojawi się tłumaczenie ze słownika będącego najwyżej na liście.

Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu w aplikacji słownika
Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu w aplikacji słownika

Wybrany słownik możemy w dowolnym momencie zmienić. Przy włączonym Wi-Fi skorzystamy ze słownika online. Klikając ikonę globusa obok paska wpisywania wyrazu, możemy sprawdzić znaczenia słowa w wybranych serwisach internetowych. Domyślnie są to angielski Wikisłownik, wyszukiwarki Google, Baidu, Bing. Możemy także wstawić adres innej usługi, w której ma być wyszukiwane hasło.

Znaczenie słów możemy sprawdzać także z poziomu e-booka. Musimy pamiętać o jednej rzeczy. W ustawieniach aplikacji NeoReader opcja „Higlight after selection” powinna być wyłączona.

Onyx Boox Page – ramka słownika z tłumaczeniem z poziomu e-booka
Onyx Boox Page – ramka słownika z tłumaczeniem z poziomu e-booka

Po przytrzymaniu palca na danym wyrazie pojawia się okno słownika. Znajdujący się nim tekst możemy przewijać gestem muśnięcia wzdłuż ekranu. W domyślnych ustawieniach okno słownika zajmuje ponad połowę ekranu. Możemy je zmniejszyć, wybierając przycisk w jego prawym górnym rogu.

Onyx Boox Page – tłumaczenie wybranego słowa z e-booka w oknie słownika
Onyx Boox Page – tłumaczenie wybranego słowa z e-booka w oknie słownika

Aplikacja pozwala przełączać między dostępnymi pakietami słownikowymi i sprawdzać dany wyraz w każdym z nich.

Onyx Boox Page – okno słownika z opcjami zmiany wykorzystywanego pakietu z tłumaczeniem
Onyx Boox Page – okno słownika z opcjami zmiany wykorzystywanego pakietu z tłumaczeniem

Słownik w Onyx Boox Page działa sprawnie i szybko. Z poziomu okna słownika możemy przejść do jego ustawień. Pozwalają one wybrać domyślną usługę tłumaczenia tekstu oraz określić, które pakiety słownikowe mają być wykorzystywane i w jakiej kolejności.

Usługi tłumaczenia tekstu

W aplikacji NeoReader mamy do dyspozycji trzy usługi tłumaczenia tekstu: Onyx, Bing i Tłumacz Google. Działają tylko przy włączonym Wi-Fi. Można z nich korzystać na dwa sposoby. Pierwszy to sprawdzanie pojedynczych wyrazów. Muśnięciem w lewo przechodzimy z okna słownika do okna translatora.

Onyx Boox Page – tłumaczenie wybranego słowa z e-booka z wykorzystaniem translatora Bing
Onyx Boox Page – tłumaczenie wybranego słowa z e-booka z wykorzystaniem translatora Bing

W jego górnej ramce możemy zmienić silnik tłumaczenia, ustawić język docelowy i wyjściowy. W tym ostatnim przypadku można pozostawić opcję „automatyczne wykrywanie”. Dostępnych jest 27 języków, w tym polski.

Z pomocą usług tłumaczenia tekstu możemy takżę sprawdzać tłumaczenie całych fragmentów

Onyx Boox Page – tłumaczenie fragmentu tekstu e-booka z wykorzystaniem translatora Onyx
Onyx Boox Page – tłumaczenie fragmentu tekstu e-booka z wykorzystaniem translatora Onyx

W tym celu zaznaczamy wybrany fragment, a z wieloelementowego menu wybieramy trzecią ikonę od prawej w dolnym rzędzie. Na ekranie okno z tłumaczeniem.

Przetłumaczony tekst możemy skopiować lub zapisać jako notatkę do zaznaczonego fragmentu.

Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu zapisywane jako notatka do zaznaczonego fragmentu
Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu zapisywane jako notatka do zaznaczonego fragmentu

Translatory w znacznym stopniu ułatwiają pracę z tekstem w języku obcym. Kiedy nie mamy odpowiedniego pakietu językowego do słownika, to pozostaje nam skorzystanie z usługi tłumaczenia.

Zewnętrzne słowniki i usługi tłumaczenia tekstu

W aplikacji NeoReader możemy skorzystać także z zewnętrznych słowników i usług tłumaczenia tekstu, które np. zainstalowaliśmy z Google Play.

Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu z wykorzystaniem zainstalowanej z Google Play aplikacj Google Translate
Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu z wykorzystaniem zainstalowanej z Google Play aplikacj Google Translate

W czasie testów używałem aplikację Google Translate. By wykorzystać ją do tłumaczenia wystarczy z wybrać drugą ikonę od prawej z dolnej belki okna słownika. Wtedy na ekranie pojawi się okno aplikacji Google Translate z tłumaczeniem..

Konstruktor słownictwa

Onyx Boox Page umożliwia tworzenie list wyrazów sprawdzanych w słowniku. Funkcja to jest określano „Vocabulary Builder” albo „konstruktor słownictwa”. By dodać dany wyraz do listy, należy z górnej belki okna słownika wybrać trzecią ikonę od lewej.

Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu z wykorzystaniem słownika online
Onyx Boox Page – tłumaczenie tekstu z wykorzystaniem słownika online
Onyx Boox Page – podwójnym podkreśleniem wyróżnione są wyrazy, które zostały dodane do zeszytu słówek
Onyx Boox Page – podwójnym podkreśleniem wyróżnione są wyrazy, które zostały dodane do „zeszytu słówek"

Dodane do listy słowa wyróżnione są podwójnym podkreśleniem. Do ich listy przejdziemy, wybierając drugą ikonę od prawej z górnej belki okna słownika.

Onyx Boox Page – lista wyrazów zapisanych w usłudze Vocabulary Builder (konstruktor słownictwa)
Onyx Boox Page – lista wyrazów zapisanych w usłudze Vocabulary Builder (konstruktor słownictwa)

Listę słówek z tłumaczeniami możemy posortować alfabetycznie lub według czasu dodania, a także wyfiltrować definicje według słownika, z którego pochodzą.

Onyx Boox Page – opcje sortowania słówek w usłudze Vocabulary Builder (konstruktor słownictwa)
Onyx Boox Page – opcje sortowania słówek w usłudze Vocabulary Builder (konstruktor słownictwa)

Aplikacja pozwala także na grupowanie słów według utworzonych przez nas kategorii np. czasowniki, rzeczowniki, przysłówki.

W tym celu wybieramy przycisk w formie zaznaczonego pola „checkbox” u góry ekranu obok opcji sortowania. Następnie zaznaczamy wybrane wyrazy, po czym wybieramy przycisk „przejdź” na dole ekranu.

Onyx Boox Page – zaznaczanie wybranych słówek w Vocabulary Builder (konstruktor słownictwa)
Onyx Boox Page – zaznaczanie wybranych słówek w Vocabulary Builder (konstruktor słownictwa)
Onyx Boox Page – usługa Vocabulary Builder pozwala na grupowanie zapisanych słówek według utworzonych przez użytkownika kategorii
Onyx Boox Page – usługa Vocabulary Builder pozwala na grupowanie zapisanych słówek według utworzonych przez użytkownika kategorii

Następnie dodajemy zaznaczone wyrazy do jednej z istniejących grup lub tworzymy nową. Wyrazy przyporządkowane do danej grupy oznaczone są jej nazwą.

Dodatkowo utworzony w ten sposób zeszyt słówek możemy wyeksportować do pliku txt i wykorzystać na innym urządzeniu. W tym celu wybieramy przycisk w formie strzałki skierowanej w prawo. Zaznaczamy wybrane lub wszystkie słowa.

>Onyx Boox Page – eksportowanie listy słówek z tłumaczeniami do pliku TXT
Onyx Boox Page – eksportowanie listy słówek z tłumaczeniami do pliku TXT

W ustawieniach eksportu możemy zaznaczyć, czy chcemy wyeksportować same wyrazy czy wraz z ich tłumaczeniem.

Następnie klikamy przycisk „Eksportuj jako TXT”.

Onyx Boox Page – okno dialogowe po wyeksportowaniu listy słówek z tłumaczeniami w Vocabulary Builder do pliku TXT
>Onyx Boox Page – okno dialogowe po wyeksportowaniu listy słówek z tłumaczeniami w Vocabulary Builder do pliku TXT

Wyeksportowane słówka z definicjami zostaną zapisane w formacie TXT w folderze /dicts w pamięci czytnika.

Onyx Boox Page – wyeksportowanie listy słówek z tłumaczeniami w Vocabulary Builder w folderze /dicts
Onyx Boox Page – wyeksportowanie listy słówek z tłumaczeniami w Vocabulary Builder w folderze /dicts

Elementy listy składają się z tłumaczonego wyrazu, nazwy słownika i definicji. Poszczególne pozycje są od siebie oddzielone przerywaną linią.

Ustawienia aplikacji NeoReader

Aplikacja NeoReader posiada szeroki wachlarz ustawień, które pozwalają dostosować działanie czytnika do indywidualnych preferencji użytkownika.

W rozwijanym menu znajdziemy opcje odświeżania ekranu. Do dyspozycji mamy trzy tryby: normalny, regal i szybki.

Onyx Boox Page – ustawienia odświeżania ekranu w aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – ustawienia odświeżania ekranu w aplikacji NeoReader

Po tryb szybki warto sięgnąć, gdy korzystamy z przybliżania w plikach PDF i DJVU. W przypadku trybu zwykłego zmiana stron następuje w sposób bardziej płynny niż przy zastosowaniu trybu regal.

W ustawieniach możemy wybrać częstotliwość odświeżania: co 1,3, 5, 10, 30, 50 stron lub nigdy. Możemy też określić, czy odświeżenie ma być „normalne” czy „głębokie”.

Kolejna opcja dotyczy zachowania się ekranu podczas przeciągania tekstu. Możemy tu włączyć pełne odświeżenie ekranu po 3 sekundach, wybrać „tryb szybki”, w którym odświeżenie następuje natychmiast lub zrezygnować z odświeżania.

Wybrane ustawienia możemy zastosować tylko do bieżącego pliku lub do wszystkich innych. Ponadto aplikacja pozwala na zastosowanie w trybie szybkim wygładzania krawędzi tekstu.

Pozostałe ustawienia aplikacji NeoReader

Pozostałe elementy konfiguracji aplikacji NeoReader znajdziemy, wybierając opcję „ustawienia” z rozwijanego menu. W tym miejscu ustawimy min. folder, do którego mają być zapisywane zrzuty ekranu, czy eksportowane notatki. W przypadku tych ostatnich możemy określić, czy mają one zawierać tytuły rozdziałów, czas dodania i numery stron.

Onyx Boox Page – ustawienia eksportu notatek w aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – ustawienia eksportu notatek w aplikacji NeoReader

Są tu również opisane wyżej ustawienia słownika i zachowania ekranu dotykowego.

Pod hasłem „ustawienia ogólne” znajdziemy takie opcje:

  • pokazywanie okna dialogowego przy zamykaniu e-booka,
  • aktywowanie paska stanu czytania (wyświetlanie numeru strony w procentach, nazwy rozdziału i numeru strony rozdziału, pokazywanie czasu i poziomu naładowanie,
  • wyróżnianie hiperłączy,
  • pokazywanie miejsca dodawania zakładki,
  • dodanie tekstowych opisów do elementów interfejsu,
  • zastosowanie kontrastu i ustawień czcionki do wszystkich plików,
  • optymalizacja koloru tekstu,
  • automatyczne zaznaczanie tekstu po oderwaniu palca od ekranu,
  • sygnalizacja zaznaczanie tekstu (mignięcie kolistych elementów w lewym górnym i prawym dolnym rogu ekranu przy rozpoczęciu zaznaczania tekstu),
  • ustawienie czasu wyszukiwania słów między stronami (1, 1,5 i 2 s.),
  • wybór rozmiaru czcionki dodanej adnotacji.

Pod hasłem „ustawienia inne” znajdziemy dwie opcje. Pierwsza z nich o enigmatycznej nazwie „użyj silnika V2” aktywuje taki tryb działania aplikacji NeoReader, w którym potrafi ona odczytać osadzone w e-booku elementy formatowania, jak np. krój czcionki.

Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji NeoReader dotyczące kierunku tekstu oraz obsługi osadzonych w e-booku elementów formatowania
Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji NeoReader dotyczące kierunku tekstu oraz obsługi osadzonych w e-booku elementów formatowania

Druga dostępna tu opcja sprowadza się do odwrócenia sposobu zmiany stron. Jeśli ją włączymy, to muśnięcie w poprzek ekranu w lewo czy dotknięcie po prawej stronie ekranu będzie cofać o stronę. Zamienione funkcjami zostaną również przyciski do zmian stron.

Obsługa PDF i DJVU

W niektórych formatach dokumentów jak PDF, DJVU, CBR, CBZ skalowalny jest nie tekst, lecz strona. Oznacza to, że jeśli mamy stronę w formacie A4 (21 x 29 cm), to po przeskalowaniu do formatu ekranu do przekątnej 7 cali (wymiary 10,5 x 14 cm), będzie tekst będzie o jakieś 50 % mniejszy.

By poradzić sobie z takimi sytuacjami aplikacja NeoReader oferuje spory wachlarz możliwości ułatwiających lekturę plików PDF. Odbywa się to przez wykorzystanie w bardziej efektywny sposób powierzchni ekranu, wyświetlanie strony po „kawałku” lub wykorzystanie trybu reflow.

Przycinanie marginesów i dopasowanie do szerokości

Co można zrobić, by czcionka po przeskalowaniu strony do rozmiaru ekranu czytnika, była choć trochę większa? W tym celu wybieramy opcję „format” i w wierszu „przycinanie” znajdujemy opcje przycinania marginesów.

Onyx Boox Page – zakładka Format w pliku PDF w aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – zakładka Format w pliku PDF w aplikacji NeoReader

Pierwszy wariant przycina marginesy tak, by cały obszar tekstu zmieścił się na stronie. W ten sposób pozbywamy się zbędnych górnych i dolnych marginesów. W ten sposób nie zyskamy wyraźnego powiększenia rozmiaru tekstu.

Onyx Boox Page – strona pliku PDF przed włączeniem dopasowania do szerokości
Onyx Boox Page – strona pliku PDF przed włączeniem dopasowania do szerokości

Dopiero użycie opcji „dopasuj do szerokości” sprawia, że czcionka staje się większa.

Onyx Boox Page – plik PDF z przyciętymi marginesami w trybie dopasowania do szerokości
Onyx Boox Page – plik PDF z przyciętymi marginesami w trybie dopasowania do szerokości

Tekst zajmuje pełną szerokość ekranu, ale już nie mieści się w nim całości. By przejść do jej dolnej części należy wykonać czynność zmiany strony.

Onyx Boox Page – cześć strony pliku PDF z włączonym dopasowaniem do szerokości
Onyx Boox Page – cześć strony pliku PDF z włączonym dopasowaniem do szerokości
Onyx Boox Page – cześć strony pliku PDF z włączonym dopasowanie do szerokości, przerywana linia wyznacza granicę poprzedniego widoku ekranu
Onyx Boox Page – cześć strony pliku PDF z włączonym dopasowanie do szerokości, przerywana linia wyznacza granicę poprzedniego widoku ekranu

Granice między poprzednim widokiem strony, a nowowyświetloną jej częścią wyznacza przerywana linia.

Bardziej efektywną lekturę zapewni skorzystanie z „przewijanego widoku”. Umożliwia on płynne przewijanie i wyświetlenie fragmentu dwóch sąsiadujących stron. Użycie tego rozwiązania w parze z dopasowaniem do wielkości ekranu pozwala uzyskać lepszy rozmiar czcionki. Wówczas każdy gest zmiany strony, przenosi nas do nowej treści o obszar mieszczący się w wysokości ekranu.

Onyx Boox Page – PDF w widoku przewijanym, w którym wyświetlane są fragmenty dwóch sąsiednich stron
Onyx Boox Page – PDF w widoku przewijanym, w którym wyświetlane są fragmenty dwóch sąsiednich stron

Większy rozmiar i lepszą czytelność tekstu uzyskamy, korzystając z opisanych wyżej rozwiązań w parze z trybem poziomym. Ustawimy go z poziomu głównego rozwijanego menu. Możemy skorzystać z automatycznego obracania zawartości ekranu w zależności od położenia czytnika.

W ustawieniach mamy również suwaki do regulacji rozmiaru marginesów oraz wzmocnienia tekstu. Podczas lektury PDF marginesy powinny być jak najmniejsze. Wzmocnienie czcionki pozwala uzyskać bardziej wyrazistą i czytelną czcionkę.

Poza automatycznym przycięciem marginesów mamy również możliwość ręcznego wybrania obszaru strony.

Onyx Boox Page – widok wybranego ręcznie obszaru strony w pliku PDF
Onyx Boox Page – widok wybranego ręcznie obszaru strony w pliku PDF

W tym celu wybieramy opcję „tryb zaznacz, aby przyciąć”. Działa on tylko wtedy, gdy jako mamy wyłączony widok przewijany. Następnie zaznaczamy obszar przeciągając palcem od prawego dolnego rogu do lewego górnego wybranego obszaru. Wybór zatwierdzamy przyciskiem w formie fajki.

Wybrany obszar zostanie powiększony tak, by mieścił się w całości w rozmiarach ekranu. Przyciskiem „reset” możemy powrócić do domyślnego układu.

Zoom i przybliżanie

Przybliżanie strony możemy wykonać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to skorzystanie z zakładki „Format”, w której w wierszu „przycinanie” parę przycisków „+” i „-”. W ten sposób nie możemy wybrać obszaru obszaru, który chcemy powiększyć. Drugi sposób przybliżania to ręczne zaznaczenie interesującego nas obszaru.

Działa ona podobnie jak „przycinanie”. Wybrany obszar zaznaczamy gestem przesunięcia palcem po ekranie prawego dolnego do lewego górnego rogu, a wybór zatwierdzamy „fajką”.

Onyx Boox Page – przybliżony obszar skanu gazety w formacie DJVU
Onyx Boox Page – przybliżony obszar skanu gazety w formacie DJVU

Funkcja ta powoduje przejście do widoku przewijanego. Działa bardzo szybko i sprawnie. Przyciskiem „reset” możemy powrócić do domyślnego układu strony.

Przybliżanie możemy także wykonać gestem. Przyciskiem w zakładce format możemy tą opcję włączyć lub wyłączyć.

Korzystanie z zoomu w ten sposób dobrze jest ustawić szybki tryb odświeżania i wyłączyć odświeżanie strony podczas przeciągania. Zoom wywoływany przy pomocy gestu działa poprawnie, ale trudniej jest dokładnie wybrać pożądany obszar. Zarówno przy zastosowaniu zoomu, jak i przycinania nawigacja odbywa się z góry na dół. Gest zmiany strony przenosi nas do niżej położonego fragmentu, a w końcu do następnej strony.

Tryb komiksowy, tryb kolumnowy

Czasami dopasowanie do szerokości nie sprawdzi się. Dotyczy to szczególnie publikacji, w których tekst na stronach dużego formatu jest podzielony na szpalty, jak np. gazety czy komiksy. Wtedy pozostaje wyświetlanie fragmentów strony w określonej kolejności.

Do dyspozycji mamy dwa podstawowe sposoby, które znajdziemy wybierając z menu e-booka kartę „Nawigacja”.

Pierwszy z nich to tzw. tryb komiksowy, który on stronę na cztery części wyświetlane w kolejności: prawy górny róg, lewy górny róg, prawy dolny róg, lewy dolny róg.

Onyx Boox Page – ustawienia trybu komiksowego
Onyx Boox Page – ustawienia trybu komiksowego

Linie podziału możemy edytować, ale nie jest szczególnie wygodne czy precyzyjne. Wybór zatwierdzamy przyciskiem „ok”.

Drugi sposób to tzw. tryb kolumnowy. Różni się on kolejnością wyświetlania i kierunkiem nawigacji. Poszczególne obszary wyświetlane są w następującym porządku: lewy górny róg, lewy dolny róg, prawy górny róg, prawy dolny róg.

Onyx Boox Page – ustawienia trybu artykułu (kolumnowego)
Onyx Boox Page – ustawienia trybu artykułu (kolumnowego)

Ten tryb może być użyteczny w przypadku gazet i czasopism, w których mamy do czynienia z tekstem podzielonym na szpalty.

Gdyby te opcje okazały się niewystarczające, możemy wybrać ikonę w formie trybiku i przejść do zaawansowanych ustawień. Pozwalają one podzielić stronę nawet na 9 obszarów i wybrać jeden z czterech kierunków nawigacji. Możemy wybrać osobny układ dla stron parzystych i nieparzystych

Onyx Boox Page – zaawansowane ustawienia pozwalają na rozwinięcie trybu komiksu lub kolumnowego
Onyx Boox Page – zaawansowane ustawienia pozwalają na rozwinięcie trybu komiksu lub kolumnowego

Niestety nie zawsze nawigacja w wybranych ustawieniach działa zgodnie z oczekiwaniami. Brak jest np. właściwego przybliżenia w wyświetlaniu najwyżej położonych sektorów. Do domyślnego układu wyświetlania możemy powrócić przyciskiem „reset”.

Kontrast, ostrość i pogrubienie czcionki

Użyteczne w lekturze niektórych plików mogą się okazać ustawienia dostępne w karcie „kontrast” z menu e-booka.

Onyx Boox Page – skan książki przed wzmocnieniem bieli i czerni
Onyx Boox Page – skan książki przed wzmocnieniem bieli i czerni

Wzmocnienie bieli może przydać się w przypadku skanów starych gazet, pomagając zmienić szare tło na białe.

Onyx Boox Page – ustawienia wzmocnienia bieli i czerni pozwalają uzyskać czarny na tekst na białym tle
Onyx Boox Page – ustawienia wzmocnienia bieli i czerni pozwalają uzyskać czarny na tekst na białym tle

Wzmocnienie czerni skutkuje lepszą czytelnością tekstu.

Z tego poziomu możemy pogrubić czcionkę w warstwie tekstowej. Niestety czasami to ustawienie może powodować zaczernienie obrazków.

Onyx Boox Page – komiks przed włączeniem wyostrzania
Onyx Boox Page – komiks przed włączeniem wyostrzania

Użycie wyostrzania obrazu powoduje zmniejszenie odcieni szarości i zwiększenie kontrastu między poszczególnymi elementami. To, co ciemne, staje się jeszcze ciemniejsze, a to co jasne, jeszcze jaśniejsze.

Onyx Boox Page – komiks przed włączeniem wyostrzania
Onyx Boox Page – komiks przed włączeniem wyostrzaniau

Ustawienia wzmocnienia czerni i bieli mogą być przydatne w przypadku tekstów z różnokolorową czcionką.

Onyx Boox Page – czcionka w różnych kolorach prezentowana w odcieniach szarości
Onyx Boox Page – czcionka w różnych kolorach prezentowana w odcieniach szarości
Onyx Boox Page – czcionki w różnych kolorach wyświetlane po zastosowaniu wzmocnienia czerni
Onyx Boox Page – czcionki w różnych kolorach wyświetlane po zastosowaniu wzmocnienia czerni

W ten sposób możemy sprawić, że poprawi się czytelność niektórych elementów tekstu, a innych pogorszy.

Reflow czyli tryb rozpływu

W Onyx Boox Page w plikach PDF możemy skorzystać z tzw. trybu reflow, zwanego też trybem rozpływu. Polega on na pobraniu z pliku warstwy tekstowej i rozlaniu jej na ekranie. Jest to próba zmuszenia, by format w którym skalowalna jest strona, zachował się jak plik, w którym skalowalny jest tekst.

Tryb reflow uruchomimy, wybierając w menu e-booka z karty „nawigacja” opcję „rozpływ”.

Onyx Boox Page – strona pliku PDF przed włączenie trybu reflow
Onyx Boox Page – strona pliku PDF przed włączenie trybu reflow

W ustawieniach trybu reflow możemy określić kierunek i wyrównanie tekstu, odstępy między wierszami, rozmiar czcionki, liczbę kolumn. W praktyce to ostatnie działa w sposób dla mnie trochę niezrozumiały.

Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z ustawieniem jednej kolumny
Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z ustawieniem jednej kolumny

Wybranie jednej kolumny powoduje, że uzyskujemy kuriozalnie małą czcionkę i absurdalnie duży margines. Lepszy rezultat dawało wybranie dwóch kolumn. Choć wybór ustawienia nie dotyczy tekstu podzielonego na szpalty, ani nie służył uzyskaniu takiego układu.

Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z wybranym ustawieniem dwóch kolumn
Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z wybranym ustawieniem dwóch kolumn

Skutkiem ubocznym trybu reflow są zaburzenia w układzie tekstu, jak np. przełamanie wiersza w nieoczekiwanym miejscu.

Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z przełamianiami wiersza w nieoczekiwanych miejscach
Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z przełamianiami wiersza w nieoczekiwanych miejscach

Tryb reflow w Onyx Boox Page pozwala na wybranie wyświetlenia samej warstwy tekstowej pliku, z pominięciem formatowania.

Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z wyświetleniem warstwy tekstowej bez formatowania
Onyx Boox Page – strona pliku PDF w trybie reflow z wyświetleniem warstwy tekstowej bez formatowania

W niektórych przypadkach możemy uzyskać w ten sposób całkiem niezłe rezultaty, ale tracimy przy okazji inne formatowanie tytułów rozdziałów. Wyświetlanie w trybie tekstowym sygnalizowane jest ikoną w prawym górnym rogu ekranu.

OCR czyli konwersja na tekst

W Onyx Boox Page znajdziemy funkcję OCR, która pozwala dodać do skanów warstwę tekstową, jeśli takiej nie posiadają.

W celu skorzystania z niej, musimy włączyć Wi-Fi i z menu e-booka wybrać „OCR” w górnym menu e-booka.

Onyx Boox Page – wybór układu rozpoznawiania tekstu
Onyx Boox Page – wybór układu rozpoznawiania tekstu

Najpierw wybieramy układ strony. Potem program zaczyna rozpoznawanie tekstu i dodawanie warstwy tekstowej.

Na testowanym przykładzie trwało zaledwie 5 sekund. Po dodaniu warstwy tekstowej pojawiła się możliwość zaznaczania tekstu. Obecność dodanej warstwy tekstowej dla danej strony sygnalizuje skrót „OCR” w prawym górnym rogu ekranu.

Onyx Boox Page – warstwa tekstowa uzyskana z wykorzystaniem funkcj OCR
Onyx Boox Page – dodana warstwa tekstowa uzyskana z wykorzystaniem funkcj OCR

W trybie reflow możemy też znaleźć warstwę tekstową, której jakość jednak pozostawia trochę do życzenia. Rozpoznawanie OCR należy w Onyx Boox Page należy traktować jako funkcję eksperymentalną, która jest daleka od pełnej użyteczności.

Ustawienia PDF

W ustawieniach aplikacji NeoReader znajdziemy pozycję „Ustawienia PDF”.

Onyx Boox Page – ustawienia PDF w aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – ustawienia PDF w aplikacji NeoReader
Onyx Boox Page – ustawienia PDF w aplikacji NeoReader w języku angielskim
Onyx Boox Page – ustawienia PDF w aplikacji NeoReader w języku angielskim

Z tego poziomu możemy włączyć automatyczne przycinanie marginesów, zoptymalizowane odświeżanie podczas przewijania pliku.

Ustawienia pozwalają także spowodować pokazywanie granic dokumentu przerywaną linią. Możemy także aktywować wyświetlanie linii oddzielającej zasięg poprzedniego widoku strony. To ostatnie przydaje się w czasie korzystania z trybu dopasowania do szerokości.

Podsumowanie obsługi plików PDF i DJVU

Choć Onyx Boox Page z racji stosunkowo niedużego siedmiocalowego ekranu nie jest optymalnym narzędziem do pracy z plikami PDF, w wielu sytuacjach potrafi znacznie ułatwić ich lekturę. Nad siedmiocalową konkurencją góruję przewyższa wydajnością i szerokim wachlarzem opcji, pozwalających podnieść komfort czytania tych formatów, w których skalowalna jest strona, a nie tekst.

Obsługa dźwięku

Onyx Boox Page obsługuje dźwięk. Posiada przy tym wbudowany głośnik, co nie jest tak powszechne w innych czytnikach. Ponadto możemy podłączyć zewnętrzny głośnik przez wejście USB C lub moduł Bluetooth.

Odtwarzacz muzyki

W oprogramowaniu Onyx Boox Page znajdziemy odtwarzacz muzyki. Ekran aplikacji jest podzielony na dwie części: listę odtwarzanych utworów, górna – panel sterowania, grafikę w formie płyty winylowej oraz dane odtwarzanego utworu.

Odtwarzacz muzyki w Onyx Boox Page
Odtwarzacz muzyki w Onyx Boox Page

Pod osią odtwarzania znajdziemy przyciski: „play/stop”, przejścia do poprzedniego i następnego utworu, przycisk uruchamiający zapętlone odtwarzanie utworu, przycisk włączający odtwarzanie utworów w losowej kolejności. Głośność regulujemy przy pomocy przycisków do zmiany stron.

Wybierając ikonę lupy, przejdziemy do wyszukiwania utworu po frazie w tytule lub danych wykonawcy utworu.

Onyx Boox Page – wyszukiwanie w liscie odtwarzania odtwarzacza muzyki
Onyx Boox Page – wyszukiwanie w liscie odtwarzania odtwarzacza muzyki

Listę odtwarzania możemy posortować rosnąco lub malejąco według: tytuł utworu, wykonawcy, ścieżka dostępu, długość utworu.

Onyx Boox Page – opcje sortowania utworów w odtwarzaczu muzyki
Onyx Boox Page – opcje sortowania utworów w odtwarzaczu muzyki

Odtwarzacz oferuje możliwość tworzenia, zapisywania i usuwania własnych list odtwarzania. By dodać nową listę odtwarzania, wybieramy drugi przycisk od prawej w górnej części ekranu aplikacji. Klikamy „ok”, wpisujemy nazwę listy i zatwierdzamy przyciskiem „ok”.

Onyx Boox Page – dodawanie nowej listy odwarzania w odtwarzaczu muzyki
Onyx Boox Page – dodawanie nowej listy odwarzania w odtwarzaczu muzyki

Do listy możemy dodawać całe foldery lub pojedyncze pliki. Jeśli lista jest pusta, to na ekranie mamy grafikę „radiomagnetofonu” i przycisk „dodaj foldery do listy odtwarzania”. Opcje zarządzania listami odtwarzania znajdziemy, wybierając przycisk w prawym górnym rogu, a następnie „Listy odtwarzania”.

Onyx Boox Page – menu zarządzania listami odwarzania w odtwarzaczu muzyki
Onyx Boox Page – menu zarządzania listami odwarzania w odtwarzaczu muzyki

Z tego poziomu możemy utworzyć lub usunąć listę, dodawać pojedyncze pliki lub całe foldery z utworami. W obu przypadkach musimy się przedzierać przez drzewo folderów.

Nie ma opcji zaznaczenia utworów z domyślnej listy „wszystkie utwory” i przerzucenia ich do listy założonej przez użytkownika.

By usunąć dany utwór z listy, wybieramy ikonę w prawym górnym rogu i opcję „usuń z listy odtwarzania”. Ikoną w formie kosza usuwamy utwór z pamięci czytnika.

Aplikacja umożliwia edytowanie metadanych utworu.

Mamy także możliwość ustawienia czasu, po którym ma się zakończyć odtwarzanie listy.

Onyx Boox Page – ustawienia wyłącznika czasowego odwarzania w odtwarzaczu muzyki
Onyx Boox Page – ustawienia wyłącznika czasowego odwarzania w odtwarzaczu muzyki

Na dole będzie wyświetlany czas do końca odtwarzania.

Onyx Boox Page – odtwarzanie muzyki z ustawionym wyłącznikiem czasowym
Onyx Boox Page – odtwarzanie muzyki z ustawionym wyłącznikiem czasowym

Na skromne ustawienia odtwarzacza składa się włącznik pokazywanie okładki utworu na głównym ekranie, pokazywanie tytułu pliku jako nazwy utworu oraz wykorzystywanie przycisków z zestawu słuchawkowego do przechodzenia między utworami.

Onyx Boox Page – ekran ustawień odtwarzacza muzyki
Onyx Boox Page – ekran ustawień odtwarzacza muzyki

Nie znajdziemy tu korektora graficznego dźwięku. Odtwarzacz ma funkcję działania w tle. Oznacza to, że możemy jednocześnie czytać e-booka i słuchać muzyki. O tym, że odtwarzacz jest aktywny, informuje ikona „płyty” w pasku systemowym.

Jak wyłączyć odtwarzacz, by nie działał w tle i przyczyniał się do szybszego zużycia baterii?

Należy skorzystać z menedżera zadań uruchomionego gestem lub z poziomu kuli nawigacyjnej..

Odtwarzacz muzyki w Onyx Boox Page nie urzeka mnogością funkcji i intuicyjnością, ale spełnia swoje podstawowe zadanie. Jeśli ktoś potrzebuje więcej, może zainstalować ulubioną aplikację do odtwarzania muzyki.

TTS czyli czytanie na głos

W Onyx Boox Page znajdziemy również TTS, czyli funkcję odczytywania tekstu na głos. Do dyspozycji mamy jej dwa warianty: Google i Baidu. Do ustawień TTS przejdziemy, wybierając ikonę w formie słuchawek z dolnego panelu menu e-booka.

Onyx Boox Page – przycisk do włączania TTS w dolnym menu e-booka
Onyx Boox Page – przycisk do włączania TTS w dolnym menu e-booka

Panel sterowania usługi pozwala ustawić czas odtwarzania, głośność i tempo.

Onyx Boox Page – panel sterowania usługi TTS
Onyx Boox Page – panel sterowania usługi TTS

Pod suwakiem regulacji głośności znajduje się oś nawigacji, która pokazuje postęp odtwarzania tekstu na danej stronie.

Niżej mamy przycisk „play/stop”, przyciski nawigacyjne pozwalające na przejście do następnego poprzedniego rozdziału, spisu treści i ustawień.

Do wyboru mamy dwa silniki usługi TTS: Baidu obsługujący chiński i angielski oraz Google, obsługujący znaczną część języków świata w tym polski.

Onyx Boox Page – ustawienia usługi TTS
Onyx Boox Page – ustawienia usługi TTS

Możemy tu wybrać sposób sposobu przerw w tekście, przewidujące pauzę po przecinku, kropce lub akapicie.

Onyx Boox Page – ustawienia TTS od Google
Onyx Boox Page – ustawienia TTS od Google

W ustawieniach Google możemy pobrać dodatkowe pakiety głosowe TTS od Google. W tym celu wybieramy opcję „pozostałe TTS”

Onyx Boox Page – panel sterowania usługi TTS
Onyx Boox Page – panel sterowania usługi TTS

Interfejs TTS od Baidu jest wzbogacony o opcję wyboru jednego z czterech głosów. Usługa TTS obsługuje działanie w tle. Jeśli nie zatrzymamy, to będzie odtwarzacz do momentu aż otworzymy innego e-booka.

Mikrofon i jego zastosowanie

Onyx Boox Page posiada wbudowany mikrofon, usytuowany dość nietypowo, bo w bocznej ramce czytnika. Najistotniejszą korzyścią, jaką on oferuje, jest możliwość „wpisywania głosowego”. Jest to odwrotność funkcji TTS, bo sprowadza się do zamiany mowy na tekst.

Onyx Boox Page – pisanie głosowe w języku angielskim z wykorzystaniem klawiatury Onyx
Onyx Boox Page – pisanie głosowe w języku angielskim z wykorzystaniem klawiatury Onyx

Funkcję taką znajdziemy w klawiaturze Onyx, które dobrze radzi sobie z tekstem w języku angielskim. Do zapisywania w ten sposób notatek w języku polskim, lepiej jest zainstalować klawiaturę Gboard.

Onyx Boox Page – okno wyboru metod wprowadzania tekstu
Onyx Boox Page – okno wyboru metod wprowadzania tekstu

Wybierając ikonę głośnika w prawym górnym rogu panelu klawiatury, inicjujemy głosowe wprowadzanie tekstu. W ten sposób możemy usprawnić dodawanie tekstowych notatek.

Onyx Boox Page – notatka wpisana głosowo z wykorzystaniem klawiatury Gboard
Onyx Boox Page – notatka wpisana głosowo z wykorzystaniem klawiatury Gboard

Do jej działania potrzebne jest aktywne połączenie Wi-Fi.

Aplikacja Rejestrator dźwięku w Onyx Boox Page
Aplikacja Rejestrator dźwięku w Onyx Boox Page

Mikrofon pozwala również na nagrywanie dźwięku, dzięki prostej aplikacji Rejestrator. Umożliwia ona przeglądanie i szybki dostęp do wykonanych nagrań.

Aplikacje

W Onyx Boox Page znajdziemy kilka aplikacji systemowych o zróżnicowanym stopniu użyteczności niezwiązanych bezpośrednio z czytaniem, od przeglądarki internetowej po kalkulator.

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa to stały element oprogramowania czytników i z reguły najmniej użyteczny. W przypadku NeoBrowser na Onyx Boox Page jest trochę inaczej. Dzięki niezłej wydajności i trybom odświeżania aplikacja radzi w sobie lepiej niż jej odpowiedniki na konkurencyjnych czytnikach.

Przeglądarka internetowa na Onyx Boox Page
Przeglądarka internetowa na Onyx Boox Page

NeoBrowser obsługuje widok uproszczony, który pozwala efektywniej wykorzystać powierzchnię ekranu i podnieść komfort lektury artykułów.

Interfejs przeglądarki ma przyciski pozwalające na zmianę rozmiaru czcionki i przejście do trybu pełnoekranowego, który możemy wyłączyć przeciągając w dół od górnej krawędzi ekranu.

Do nawigacji po stronie poza dotykowym ekranem można też wykorzystać fizyczne przyciski.

Onyx Boox Page – przeglądarka internetowa z widokiem uproszczonym oraz rozwinietym menu
Onyx Boox Page – przeglądarka internetowa z widokiem uproszczonym oraz rozwinietym menu

Aplikacja pozwala zapisywać adresy stron w zakładkach, przeglądać historię, wyświetlić kartę w trybie incognito, wymusić załadowanie strony w wersji na komputery.

W ustawieniach NeoBrowser możemy określić domyślną wyszukiwarkę, zarządzać hasłami, powiadomieniami, ustawić stronę startową.

Onyx Boox Page – widok ustawień przeglądarki internetowej
Onyx Boox Page – widok ustawień przeglądarki internetowej

Ustawienia prywatności pozwalają wyłączyć dostęp do form płatności, włączyć tryb bez śledzenia, wyczyścić pliki cookie, historię przeglądania, zapisane obrazy z wybranego przedziału czasowego (ostatnia godzina, 24 godziny, 7 dni, 4 tygodnie, od początku).

W ustawieniach witryn możemy określić zasady dostępu stron do plików cookie, lokalizacji, mikrofonu, powiadomień, obsługę Javascript, pop-upów, reklam i szeregu innych funkcji.

Onyx Boox Page – ustawienia witryn w przeglądarce internetowej
Onyx Boox Page – ustawienia witryn w przeglądarce internetowej

Ustawienia ułatwień dostępu pozwalają wymusić powiększenie widoku strony, włączyć uproszczony widok, określić skalowanie tekstu. Ciekawą funkcją jest możliwość powiększenia przy pomocy dwukrotnego dotknięcia.

Trochę sprawniej niż w przypadku obsługi plików PDF działa zoom. Co ciekawe, przeglądarka umożliwia korzystanie z systemowej aplikacji słownika online i Google Translate.

Pod względem wydajności i dostępnych opcji przeglądarka w Onyx Boox Page spisuje się lepiej niż w konkurencyjnych czytnikach. Nie zmienia to jednak faktu, że sięgnąłbym po przeglądarkę NeoBrowser na Onyx Boox Page, gdybym pod ręką nie miał smartfonu, tabletu lub laptopa.

Galeria

Galeria to prosta aplikacja służącą do przeglądania plików graficznych. Po otwarciu wyświetla ona coś, co wygląda na pierwszy rzut oka, jak foldery zawierające pliki graficznie.

Aplikacja Galeria w Onyx Boox Page
Aplikacja Galeria na Onyx Boox Page

Otwierając dany folder, wyświetlimy miniatury plików graficznych. Możemy je posortować według nazwy , rozszerzenia, rozmiaru i daty modyfikacji

Opcje sortowania zdjęć w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Opcje sortowania zdjęć w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page

Galeria pozwala na wyświetlanie obrazków, umożliwiając ich powiększenie. Dwukrotne dotknięcie obrazka powoduje ukrycie elementów interfejsu i pozwala je wyświetlić w trybie pełnoekranowym.

Przybliżony fragment mapy w pliku graficznym w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Przybliżony fragment mapy w pliku graficznym w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Podgląd mapy w pliku graficznym w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Podgląd mapy w pliku graficznym w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page

W ten sposób możemy np. przeglądać mapy w plikach graficznych. Możliwości edycji ograniczają się do przycinania, obracania obrazka i wstawienia tekstu z możliwością wyboru koloru, kroju i rozmiaru czcionki.

Opcje edycji zdjęcia w apliacji Galeria na Onyx Boox Page
Opcje edycji zdjęcia w apliacji Galeria na Onyx Boox Page
Wstawianie tekstu do pliku graficznego w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Wstawianie tekstu do pliku graficznego w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page

Aplikacja Galeria obsługuje także pliki mp4 z nagraniami video.

Opcje odczytywania warstwy tekstowej z pliku graficznego oraz zapisywania do PDF w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Opcje odczytywania warstwy tekstowej z pliku graficznego oraz zapisywania do PDF w aplikacji Galeria na Onyx Boox Page

Z pliku graficznego możemy odczytać warstwę tekstową, skopiować ją i wkleić w innej aplikacji. Możemy także zapisać go jako PDF z warstwą tekstową lub jako obraz. Wybrany plik możemy ustawić również jako wygaszacz ekranu w czasie uśpienia lub wyłączenia czytnika.

Kod QR do udostępnienia pliku graficznego wygenerowany z aplikacji Galeria na Onyx Boox Page
Kod QR do udostępnienionego w chmurze pliku graficznego wygenerowany z aplikacji Galeria na Onyx Boox Page

Wybrany plik graficzny możemy w wygodny sposób udostępnić na smartfon, generując kod QR z adresem w serwisie eur.boox.com, z którego będzie można go pobrać. Obrazki możemy też udostępniać za pomocą modułu Bluetooth.

Notatka z kalendarza

Aplikacja Notatka z Kalendarza w Onyx Boox Page pełni kilka funkcji. Po pierwsze wyświetla kartkę z kalendarza w układzie tygodni z zaznaczonym aktualnym dniem.

Aplikacja Notatka z kalendarza na Onyx Boox Page
Aplikacja Notatka z kalendarza na Onyx Boox Page

W ustawieniach możemy określić, od którego dnia rozpoczynamy tydzień: niedzieli, soboty czy poniedziałku. Aplikacja pozwala także włączyć synchronizację z kontem Onyx

W kalendarzu możemy sprawdzić, jakie dokumenty otwieraliśmy danego dnia i dodawać odręczne notatki.

Z uwagi na mały obszar okna notatnika jest to mało praktyczne.

PushRead

Aplikacja PushRead to proste narzędzie, które stanowi połączenie czytnika kanałów RSS i narzędzia do czytania „odroczonego” stron internetowych w bardziej przystępnej dla ekranu E Ink formie.

Aplikacja PushRead na Onyx Boox Page
Aplikacja PushRead na Onyx Boox Page

Widok aplikacji PushRead składa się z trzech elementów. Górny panel mieści przyciski do odświeżania i wyszukiwania treści. Boczny panel składa się z kilku zakładek: „Wszystkie”, „Ulubione”, „Push”, „RSS” i „OPDS”.

W zakładce „RSS” możemy dodawać adresy kanałów RSS. Wpisywanie kanałów RSS z poziomu czytnika jest dość pracochłonne.

Strona internetowa w aplikacji PushRead na Onyx Boox Page
Strona internetowa w aplikacji PushRead na Onyx Boox Page

Wybrany artykuł jest wyświetlany w przeglądarce w trybie pełnoekranowym.

Strona internetowa w aplikacji PushRead w trybie czytania na Onyx Boox Page
Strona internetowa w aplikacji PushRead w trybie czytania na Onyx Boox Page

Klikając w środek ekranu możemy przejść do ustawień przeglądarki. Pozwala ona na uruchomienie tzw. trybu czytania, który poprawia czytelność tekstu i oferuje możliwość regulacji rozmiaru czcionki. Dodatkowo mamy przycisk pełnego odświeżenia ekranu, a także możliwość szybkiego przechodzenia między normalnym a ultraszybkim trybem odświeżania.

Po stronie możemy nawigować z wykorzystaniem dotykowego ekranu lub fizycznych przycisków. Aplikacja umożliwia wyszukiwanie po frazie w artykule.

PushRead byłaby bardziej użyteczną, gdy oferowała możliwość dodawania kanałów RSS z poziomu konta na eur.boox.com.

Wygaszacz ekran

Onyx BooxPage za pomocą aplikacji Wygaszacz ekranu pozwala ustalić, w jaki sposób ma się zachować czytnik po uśpieniu czytnika. Do dyspozycji mamy cztery podstawowe style:

  • kalendarz,
  • obraz + zegar + tekst,
  • dzisiejsza notatka + zegar,
  • zegar,
  • przezroczysty.

W tym ostatnim przypadku na ekranie pozostanie ostatnio wyświetlona zawartość. Tylko napis nad krawędzią ekranu „Naciśnij przycisk zasilania, aby wybudzić” oraz obrazek księżyca pod górną krawędzią ekranu, sugerują, że czytnik jest uśpiony.

Ustawienia wygaszacza ekranu na Onyx Boox Page
Ustawienia wygaszacza ekranu na Onyx Boox Page

W przypadku obrazu wyłączenia czytnika na ekranie czytnika może się pojawiać dowolna ustawiona grafika. Do wyboru mamy dziesiątki wygaszaczy, które możemy pobrać z chmury.

Oprócz grafiki na ekranie po wyłączeniu może się pojawiać tekst wpisany przez użytkownika.

Zegar

W Onyx Boox Page znajdziemy aplikację Zegar.

Aplikacja Zegar na Onyx Boox Page
Aplikacja Zegar na Onyx Boox Page

Poza wyświetlaniem czasu w formie analogowej i cyfrowej pozwala na skorzystanie z funkcji budzika, stopera i minutnika.

Ustawienia aplikacji Zegar na Onyx Boox Page
Ustawienia aplikacji Zegar na Onyx Boox Page

W ustawieniach możemy wybrać format czasu, włączyć pokazywanie sekund, określić czas drzemki dla budzika i minutnia, włączyć stopniowe zwiększanie głośności.

Kalkulator

W Onyx Boox Leaf znajdziemy stosunkowo prosty kalkulator pozwalający na wykonywanie podstawowych działań matematycznych potęgowanie, funkcje trygonometryczne.

Aplikacja Kalkulator na Onyx Boox Page
Aplikacja Kalkulator na Onyx Boox Page

Na plus trzeba zapisać duże i wygodne przyciski.

Instalowanie aplikacji

Onyx Boox Page pozwala rozszerzanie funkcji czytnika przez instalowanie własnych aplikacji można to zrobić na kilka sposobów: przez skorzystanie ze sklepu Google Play, lub instalację „ręczną” z plików apk skopiowanych na czytnik. Co ciekawe, Onyx zrezygnował z tworzenia własnego sklepu z aplikacjami.

Google Play

Najprostszym sposobem instalowania aplikacji będzie skorzystanie z Google Play. Kiedy testowałem Onyx Boox Leaf 2, to aktywowanie Google Play wymagało min. aktywacji autoryzacji numeru GSF ID.

Google Play na Onyx Boox Page
Google Play na Onyx Boox Page

Tym razem aplikacja Google Play była już na czytniku. Wystarczyło się zalogować na konto Google.

Ręczna instalacja aplikacji

Onyx Boox Page umożliwia też ręczną instalację aplikacji. Wystarczy plik instalacyjny skopiować do pamięci czytnika. Przy próbie jego otwarcia zobaczymy taki oto złowróżbny komunikat.

Onyx Boox Page – komunikat przestrzegający przed zagrożeniami pojawia się przy próbie instalacji aplikacji z pliku apk
Onyx Boox Page – komunikat przestrzegający przed zagrożeniami pojawia się przy próbie instalacji aplikacji z pliku apk

Następnie potwierdzamy, że chcemy zainstalować aplikację i… Google Play może zablokować próbę instalacji starszej wersji.

Onyx Boox Page – okno dialogowe z pytaniem o instalację aplikacji
Onyx Boox Page – okno dialogowe z pytaniem o instalację aplikacji

Wystarczy wtedy rozwinąć komunikat i kliknąć przycisk „zainstaluj mimo to”.

Optymalizacja aplikacji

Czytniki Onyx wyróżnia pakiet narzędzi, które pozwalają dostosować do pewnego stopnia działanie aplikacji zaprojektowanych z myślą o kolorowych i świecących ekranach smartfonów i tabletów, do obsługującego zaledwie 16 odcieni szarości ekranu E Ink.

Część tych ustawień znajdziemy, przytrzymując palec na ikonie aplikacji i wybierając opcję „optymalizuj”.

Onyx Boox Page – menu, z którego można przejść do ustawień dostosowania aplikacji do ekranu E Ink
Onyx Boox Page – menu, z którego można przejść do ustawień dostosowania aplikacji do ekranu E Ink

Do optymalizacji możemy też przejść z poziomu kulki nawigacyjnej, mając aplikację otwartą. Wtedy jest możliwość śledzenia „na żywo” skutków wprowadzanych zmian.

Onyx Boox Page – karta Ekran w oknie ustawień optymalizacji aplikacji
Onyx Boox Page – karta Ekran w oknie ustawień optymalizacji aplikacji

Ustawienia podzielone są na trzy karty: ekran, kolor i inne. Sprowadzają się do zmiany wielkości, kontrastu i czytelności elementów interfejsu oraz treści zawartych w aplikacjach.

Przy pomocy suwaka w zakładce ekran możemy regulować wielkość interfejsu.

Onyx Boox Page – suwak w karcie Ekran ustawień optymalizacji aplikacji służy do skalowania
Onyx Boox Page – suwak w karcie Ekran ustawień optymalizacji aplikacji służy do skalowania

Ustawienia optymalizacji pozwalają zachować domyślny układ aplikacji, wzmocnić czcionkę tytułów menu oraz tekstu. Wymuszenie pełnego odświeżania podczas zmiany stron nie zadziałało w aplikacji Woblink.

Onyx Boox Page – włączone wzmocnienie czcionki w ustawieniach optymalizacji aplikacji
Onyx Boox Page – włączone wzmocnienie czcionki w ustawieniach optymalizacji aplikacji

Włączenie optymalizacji i szybszego trybu odświeżania pozwala poprawić wyrazistość i czytelność czcionki, a także okiełznać niesforne efekty animacji czy przejścia. Optymalizację możemy wyłączyć, klikając w ikonę „główny przełącznik”. Mamy także możliwość przywrócenia domyślnych ustawień optymalizacji.

W zakładce „kolor” możemy wpłynąć na sposób wyświetlania koloru tła, czcionki i elementów interfejsu.

Zakładka „inne” pozwala:

  • włączyć aktywne aplikacje w tle,
  • wymusić użycie systemowej orientacji ekranu,
  • wybrać sposób korzystania z bocznych przycisków,
  • usunąć animację startową.

Optymalizacja nie zawsze działa zgodnie z oczekiwaniami, ale jednak ogólnym zarysie ma korzystny wpływ na korzystanie z aplikacji.

Onyx Boox Page – karta Inne w ustawieniach optymalizacji aplikacji
Onyx Boox Page – karta „Inne" w ustawieniach optymalizacji aplikacji

We wcześniej testowanych Onyxach w oknie ustawień optymalizacji można było wybrać tryb odświeżania. Teraz możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to sięgnięcie do rozwijanego menu i wybranie opcji „centrum E Ink”

Onyx Boox Page – ustawienia odświeżania ekranu w aplikacji
Onyx Boox Page – ustawienia odświeżania ekranu w aplikacji

Druga metoda to wejście w kartę aplikacje, kliknięcie ikony w formie listy w prawym górnym rogu i wybranie z menu opcji „zarządzanie aplikacjami”

Onyx Boox Page – menu z opcją Zarządzanie aplikacjami
Onyx Boox Page – menu z opcją Zarządzanie aplikacjami

Tu wybieramy ustawienia „trybu odświeżania”, przechodząc do listy aplikacji. Dla każdej możemy wybrać osobno jeden z pięciu trybów odświeżania.

Różnice między nimi sprowadzają się do dylematu: albo dokładnie albo szybko i płynnie, ale za cenę pozostałości po poprzednim widoku strony.

Aplikacja Legimi

Zaletą korzystania z Legimi na Onyx Boox Page jest fakt, że urządzenie jest rozpoznawane jako tablet. Jeśli w domu macie już jakiś czytnik np. InkBOOK, PocketBook lub Kindle. Abonament Legimi ma ograniczenia co do liczby urządzeń i opiera się na zasadzie, że możemy czytać na jednym danego typu: na jednym czytniku, tablecie i smartfonie.

Pierwszą rzecz, którą warto zrobić po zalogowaniu się na konto Legimi, jest wejście w kartę „więcej” i wyłączenie w ustawieniach animacji przy zmianie stron.

Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji Legimi na Onyx Boox Page
Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji Legimi na Onyx Boox Page

Druga ważna różnica w korzystaniu to możliwość korzystania z audiobooków.

Onyx Boox Page – odtwarzanie audiobooka w aplikacji Legimi
Onyx Boox Page – odtwarzanie audiobooka w aplikacji Legimi

Aplikacja pozwala na wyszukiwanie i korzystanie z darmowych fragmentów e-booków i audiobooków, przeszukiwanie pełnej oferty Legimi.

Nadal niestety występuje ten sam problem polegający na nadmiernym zużyciu energii, nawet przy wyłączonym Wi-Fi. Sama aplikacja Legimi jest w stanie niemal całkowicie rozładować baterię w czasie mniejszym niż 10 h. Na razie jedyną receptą na ten problem jest zainstalowanie starszej wersji Legimi, np. 3.0.26

Empik Go

Empik Go to podobnie jak Legimi aplikacja i usługa, która pozwala na korzystanie z e-booków i audiobooków w ramach abonamentu. Aplikację zainstalowałem z Google Play.

Onyx Boox Page – ekran aplikacji Empik Go po pierwszym uruchomieniu
Onyx Boox Page – ekran aplikacji Empik Go po pierwszym uruchomieniu

Na dzień dobry aplikacja „oburza się” na włączone oszczędzanie energii.

Onyx Boox Page – komunikat aplikacji Empik Go przestrzegający przed błędnym działaniem przy właczonym oszczędzaniu energii
Onyx Boox Page – komunikat aplikacji Empik Go przestrzegający przed błędnym działaniem przy właczonym oszczędzaniu energii

Pierwszy krok do korzystania z aplikacji to logowanie. Po zalogowaniu na ekranie pojawi się informacja o abonamentach.

Aplikacja podzielona jest na kilka kart: „Home”, „Szukaj”, „Pełna oferta”, „Biblioteka” i „Konto”.

W pierwszej zakładce znajdziemy przewijalne rzędy miniatur książek, podcastów, e-booków.

Onyx Boox Page – przeglądanie oferty podcastów w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – przeglądanie oferty podcastów w aplikacji Empik Go

U góry mamy zakładki, które pozwalają wyświetlić e-booki, audiobooki lub podcasty. Nie ma żadnych mechanizmów filtrowania.

Opcje przeglądania według kategorii znajdziemy w zakładce „szukaj”. Nie tu już problemu, który pojawiał się przy okazji testów Onyx Boox Leaf 2 i polegał na tym, że aplikacja nie respektowała systemowych ustawień orientacji ekranu.

Onyx Boox Page – aplikacja Empik Go w trybie poziomym
Onyx Boox Page – aplikacja Empik Go w trybie poziomym

W karcie „szukaj” możemy wyszukiwać po frazie w tytule, imieniu, nazwisku autora lub lektora czy nazwie wydawnictwa.

Onyx Boox Page – przeglądanie oferty Empik Go według kategorii
Onyx Boox Page – przeglądanie oferty Empik Go według kategorii

Dostępne publikacje możemy przeglądać według kategorii.

Przy pomocy filtrów aplikacja pozwala ograniczyć wyświetlanie pozycji w danej kategorii do dostępnych w aktywnym abonamencie, e-booków lub audiobooków. Audiobooki możemy filtrować według długości.

Przycisk „czytaj” inicjuje pobieranie i otwieranie e-booka, który jednocześnie zostanie dodany do biblioteki.

Onyx Boox Page – przycisk czytaj przy opisie książki w aplikacji Empik Go inicjuje jej pobieranie i otwieanie
Onyx Boox Page – przycisk czytaj przy opisie książki w aplikacji Empik Go inicjuje jej pobieranie i otwieanie

Biblioteka w Empik Go to zbiór publikacji, które przypisaliśmy do naszego konta w okresie aktywnego abonamentu.

Biblioteka w aplikacji Empik Go na Onyx Boox Page
Biblioteka w aplikacji Empik Go na Onyx Boox Page
Onyx Boox Page – opcje filtrowania tytułów w bibliotece w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – opcje filtrowania tytułów w bibliotece w aplikacji Empik Go

Umożliwia wyfiltrowanie audiobooków, e-booków i książek ukończonych. Możemy także ograniczyć wyświetlanie do książek pobranych na urządzenie lub do usuniętych z biblioteki.

Onyx Boox Page – menu zarządzania tytułem w bibliotece aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – menu zarządzania tytułem w bibliotece aplikacji Empik Go

Każda pozycja ma miniaturę okładki, tytuł autora. Przy niektórych znajduje się informacja o postępach czytania lub adnotacja „pobrano”, która oznacza, że książka jest w pamięci wewnętrznej czytnika. Przycisk w formie trzech kropek przy krawędzi ekranu wywołuje duże menu.

Pozwala ono na pobranie lub usunięcie pliku, dodanie do utworzonej listy (odpowiednik kolekcji), przejście do pisania recenzji, przejście listy zakładek, zaznaczeń, polecenie e-booka za pomocą funkcji udostępniania, usunięcie danej pozycji z biblioteki.

Strony możemy zmieniać przy pomocy dotyku, gestu muśnięcia i fizycznych przycisków. W tym ostatnim przypadku konieczne jest zaznaczenie w ustawieniach, zmiany stron przy pomocy regulacji dźwięku.

Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – ustawienia aplikacji Empik Go

Niekiedy podczas zmiany strony w miejscu tekstu pojawia się przez chwile szare zaznaczenie.

Onyx Boox Page – zaznaczenia tekstu w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – zaznaczenia tekstu w aplikacji Empik Go

Aplikacja umożliwia zaznaczanie tekstu, dodawanie notatek. W tym ostatnim przypadku z kontekstowego menu wybieramy opcję „notatka”.

Onyx Boox Page – dodawanie notatki zaznaczenia tekstu w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – dodawanie notatki zaznaczenia tekstu w aplikacji Empik Go

Przechodzimy do widoku ekranu z treścią zaznaczenia i oknem wpisywania notatki. Po zwinięciu wirtualnej klawiatury zobaczymy przyciski „anuluj” i „zapisz notatkę”. Strzałką w lewym górnym rogu wracamy do tekstu.

Dodanie zakładki sprowadza się do kliknięcia w jej kontur w pobliżu lewego górnego rogu.

Dotknięcie środkowej części ekranu wywołuje menu e-booka.

Onyx Boox Page – ustawienia czcionki i koloru tła e-booka w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – ustawienia czcionki i koloru tła e-booka w aplikacji Empik Go

Przy górnej krawędzi mamy ikonę wyszukiwania i zakładki, przy dolnej skróty do spisu treści, listy zaznaczeń i zakładek, informacji o książce oraz ustawień czcionki i układu tekstu, ukrytych pod ikonę „Style”.

Ustawienia te sprowadzają się wyboru jednego z czterech krojów czcionek (domyślna, Empik Pro, Georgia, Helvetica), jednego z czterech kolorów tła oraz suwaka do regulacji wielkości czcionki.

Nie można zmienić rozmiaru interlinii ani marginesów. Każdej zmianie towarzyszy przeliczanie stron.

Aplikacja pozwala na wyświetlenie spisu treści. Mamy również możliwość przejrzenia listy dodanych zaznaczeń i zakładek, oraz przejścia do oznaczonego miejsca w tekście.

Onyx Boox Page – lista dodanych zaznaczeń w e-booku w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – lista dodanych zaznaczeń w e-booku w aplikacji Empik Go

Możemy przeglądać listy dodanych zaznaczeń i zakładek, oraz przejścia do oznaczonego miejsca w tekście.

Podczas testów nie działało poprawnie wyszukiwanie w tekście.

Empik Go pozwala również na odtwarzanie audiobooków i podcastów.

Onyx Boox Page – odtwarzanie audiobooka w aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – odtwarzanie audiobooka w aplikacji Empik Go

Panel sterowania zawiera przycisk „play/stop”, przyciski przejscia do poprzedniego następnego utworu oraz przewijania o 30 sekund do przodu lub wstecz.

Aplikacja pozwala ustawić automatyczny wyłącznik czasowy, a także dodać zakładkę.

Onyx Boox Page – odtwarzanie audiobooka w aplikacji Empik Go z wyłącznikiem czasowym
Onyx Boox Page – odtwarzanie audiobooka w aplikacji Empik Go z wyłącznikiem czasowym

Ekran odtwarzania możemy wyświetlić także w uproszczonym, ograniczając wyświetlanie do osi odtwarzania, przycisków przewijania o 30 sekund, przycisku „play/stop”.

Klikając przycisk w formie trzech kropek w prawym górnym rogu, wywołamy menu, z którego możemy pobrać utwór na urządzenie, wyświetlić listę rozdziałów, zakładek, informacje o książce i przejść do opcji odtwarzania.

Onyx Boox Page – opcje odtwarzacza audiobooków w aplikacji Empik Go z wyłącznikiem czasowym
Onyx Boox Page – opcje odtwarzacza audiobooków w aplikacji Empik Go z wyłącznikiem czasowym

Ustawienia systemowe

Onyx Boox Leaf 2 ma kilka istotnych ustawień systemowych, które ułatwiają korzystanie z czytnika, szczególnie w sytuacjach, gdy przychodzi mu „walczyć” z aplikacjami i animacjami, niedostosowanymi do specyfiki ekranów E Ink.

Tryby odświeżania ekranu

Ustawienia dotyczące trybów odświeżania znajdziemy, wybierając ikonę „Centrum E Ink” z menu rozwijanego muśnięciem w dół ekranu od prawego górnego rogu.

Onyx Boox Page – ustawienia kontrastu i trybów odświeżania ekranu
Onyx Boox Page – ustawienia kontrastu i trybów odświeżania ekranu

Mamy tu do wyboru cztery podstawowe tryby odświeżania: normalny, prędkości, A2 i X. Po jednej stronie mamy wolniejsze odświeżanie, ale czystszy ekran, po drugiej szybsze odświeżanie umożliwiające nawet odtwarzanie animacji, ale za cenę znacznego ghostingu, czyli pozostałości po poprzednim widoku ekranu.

Onyx Boox Page – ustawienia odświeżania ekranu podczas przewijania strony
Onyx Boox Page – ustawienia odświeżania ekranu podczas przewijania strony

Po kliknięciu „więcej ustawień” będziemy mogli wybrać tryb odświeżania używany podczas przewijania i określić czas, po przewinięciu strony, po którym ma nastąpić pełne odświeżenie ekranu (0-5 s).

Jeśli wybierzemy ikonę trybiku przejdziemy do ustawień trybu odświeżania dla poszczególnych aplikacji.

Onyx Boox Page – wybór trybu odświeżania dla aplikacji Empik Go
Onyx Boox Page – wybór trybu odświeżania dla aplikacji Empik Go

Tu mamy do dyspozycji tryb regal. Aktywny tryb odświeżania sygnalizuje odpowiednia ikona w pasku systemowym.

Możliwość skorzystania z szybszych trybów odświeżania ułatwia przewijanie plików PDF, nawigację w aplikacjach i stronach internetowych.

Kontrast

Pod przyciskiem „Centrum E Ink” znajdziemy również dwa suwaki służące do zmiany sposobu wyświetlania odcieni szarości. Jeden z nich odpowiada za wzmocnienie czerni, a drugi bieli.

Onyx Boox Page – ustawienia wzmocnienia czerni i bieli
Onyx Boox Page – ustawienia wzmocnienia czerni i bieli

Jeden suwak powoduje, że to co jest ciemnoszare staje jeszcze ciemniejsze, w drugi rozjaśnia to, co jest jasnoszare.

Ustawienia kontrastu mogą być przydatne w wyświetlaniu niektórych stron internetowych i dokumentów.

Pozostałe ustawienia

W zakładce „Ustawienia” znajdziemy informacje o naszym koncie Onyx, numer MAC karty sieciowej czytnika oraz czternaście ikon skrótów różnych ustawień czytnika.

Karta Ustawienia na czytniku Onyx Boox Page
Karta Ustawienia na czytniku Onyx Boox Page

Klikając w numer wersji oprogramowania obok ikony przedstawiającej czytnik, wyświetlimy szczegółowe informacje o urządzeniu. Znajdziemy tu poza numerem MAC, wersją oprogramowania, dane o certyfikatach, także skrót do przywracania ustawień fabrycznych.

Onyx Boox Page – informacje o urządzeniu i menu przywracania ustawień fabrycznych
Onyx Boox Page – informacje o urządzeniu i menu przywracania ustawień fabrycznych

Zastosowanie tej opcji powoduje usunięcie wszystkich plików i danych z pamięci wewnętrznej.

Onyx Boox Page – statystyki danych przechowywanych w chmurze
Onyx Boox Page – statystyki danych przechowywanych w chmurze

Kliknięcie w adres e-mail podany przy rejestracji wyświetla statystyki dotyczące ilości danych przechowywanych w chmurze. Do dyspozycji mamy 10 GB.

Język i klawiatura

W ekranie ustawień pod ikoną „Języki i wprowadzanie” znajdziemy opcje wyboru języka menu. Onyx Boox Page oferuje menu w 28 językach, w tym w polskim. Tłumaczenie jednak pozostawia sporo do życzenia, a w przypadku niektórych elementów po prostu go brak.

Dobrze przetłumaczone są elementy systemowe Androida.

Onyx Boox Page – ustawienia wyboru języka menu
Onyx Boox Page – ustawienia wyboru języka menu

Natomiast z tym, za co odpowiada Onyx bywa różnie.

Onyx Boox Page domyślnie oferuje dwie klawiatury: Onyx i Android (AOSP). Pierwsza posiada funkcję rozpoznawania głosu i zamiany go na tekst, ale tylko w języku chińskim i angielskim.

Każdy z układów klawiatury ma jeszcze własne ustawienia, w których możemy włączyć automatyczne wstawianie wielkich liter, autokorektę czy podpowiadanie wyrazów.

W celu skorzystania z pisania głosowego w języku polskim zainstalowałem klawiaturę Gboard.

Onyx Boox Page – ustawienia klawiatury Gboard
Onyx Boox Page – ustawienia klawiatury Gboard

Onyx Boox Page posiada USB z OTG, oznacza to, że przy pomocy przejściówki do czytnika podłączyć fizyczną klawiaturę.

Data i czas

Kolejny kafelek w karcie „Ustawienia” odpowiada z ustawienia daty i czasu. Możemy tu wybrać format wyświetlania godziny (12 h/ 24 h), strefę czasową, automatycznie lub ręcznie ustawić datę.

Onyx Boox Page – ustawienia daty i czasu
Onyx Boox Page – ustawienia daty i czasu

Ja korzystałem tylko z ustawień automatycznych. Komunikat na dole ekranu ostrzega, że w przypadku modyfikacji daty i godziny, niektóre aplikacje nie będą mogły połączyć się z internetem.

Zarządzanie energią

Pod kafelkiem „zasilanie” znajdziemy ustawienia związane z zarządzaniem energią. Z tego poziomu możemy ustawić czas bezczynności, po którym nastąpi automatyczne „uśpienie” (3, 5, 10, 30 minut, 1 godzina lub nigdy) lub wyłączenie czytnika (15, 30 minut, 1, 4, 8, 12 godzin, 1, 2 dni lub nigdy).

Onyx Boox Page – ustawienia zarządzania energią
Onyx Boox Page – ustawienia zarządzania energią

Dodatkowo możemy włączyć opóźnienie w rozłączaniu Wi-Fi i Bluetooth po przejściu w tryb uśpienia (5, 10, 30 minut, 1 godzina, 12 godzin, bez opóźnienia, natychmiast). Najkorzystniejszym z punktu widzenia zużycia energii jest włączenie opcji „natychmiast”.

Ustawienia aplikacji pozwalają włączyć lub wyłączyć:

  • autousypianie po zamknięciu etui,
  • Wi-Fi lub Bluetooth przy uruchamianiu urządzenia
  • oświetlenie po wybudzeniu czytnika, jeśli było ono wcześniej włączone,
  • usypianie krótkim naciśnięciem włącznika.

Pod hasłem „status baterii” kryją się szczegółowe dane dotyczące poziomu naładowania akumulatora.

Onyx Boox Page – dane dotyczące poziomu naładowania akumulatora
Onyx Boox Page – dane dotyczące poziomu naładowania akumulatora

Możemy tu włączyć lub wyłączyć menedżera baterii, który wykrywa aplikacje wpływające na jej szybkie rozładowanie. Znajdziemy tu także włącznik opcji wyświetlania poziomu naładowania baterii w procentach.

Wybierając ikonę w prawym górnym rogu w formie trzech poziomych kresek, wyświetlimy frazę „zużycie baterii”. Klikając w nią, przejdziemy do wykresu zużycia energii.

Znajdziemy tu też listę najbardziej energochłonnych aplikacji, wśród których poczesne miejsce zajmuje niestety Legimi.

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, to przy otwartej książce w aplikacji NeoReader, z automatyczną zmianą stron co 30 sekund, podświetleniem na ok. 50%, wyłączonym Wi-Fi, przez 10 h pracy poziom naładowania baterii spadł ze 100 do 86 % w ciągu. Jest to całkiem przyzwoity wynik.

Inny przykład to ponad 11 godzin pracy z aplikacją Woblink w ciągu 5 dni poziom naładowania baterii spadł z 60 do 30 procent, co też jest dobrym rezultatem

Ustawienia sieci

Pod kafelkiem „sieci” znajdziemy opcje zarządzania połączeniami Wi-Fi, Bluotooth i VPN. Możemy też puścić hotspot przez czytnik.

Onyx Boox Page – ustawienia połączeń Wi-Fi, Bluetooth i VPN
Onyx Boox Page – ustawienia połączeń Wi-Fi, Bluetooth i VPN

Z tego poziomu możemy nawiązywać połączenia, parować urządzenia wykorzystujące moduł Bluetooth z czytnikiem.

Hasło blokady ekranu

Onyx Boox Page pozwala zabezpieczenie hasłem dostępu do ekranu po uśpieniu czytnika.

Onyx Boox Page – ustawienia hasła blokady ekranu
Onyx Boox Page – ustawienia hasła blokady ekranu

Przy próbie skorzystania z opcji otrzymamy ostrzeżenie, że urządzenia z Android 11 nie wspierają resetowania hasła.

Wprowadania hasła blokady ekrany w Onyx Boox Page
Wprowadania hasła blokady ekrany w Onyx Boox Page

Ustawione hasło musi mieć od czterech do szesnastu cyfr. Po jego ustawienie przy wybudzeniu czytnika zostaniemy poproszeni o wpisanie hasła.

Ustawione hasło możemy usunąć.

Konta

Pod hasłem „Inne konta” znajdziemy ustawienia konta Google oraz usług powiązanych z czytnikiem, jak np. Google Drive czy Dropbox.

Onyx Boox Page – zarządzanie kontami usług i aplikacji
Onyx Boox Page – zarządzanie kontami usług i aplikacji

Z tego poziomu możemy usuwać konta.

Wygląd interfejsu

Pod kafelkiem „wyświetlanie systemu” znajdziemy kilka ustawień mających wpływ na wygląd i zachowanie interfejsu. Możemy tu wybrać jeden z czterech rozmiarów czcionki systemowej, określić jej krój.

Onyx Boox Page – ustawienia interfejsu i zawartości ekranu startowego
Onyx Boox Page – ustawienia interfejsu i zawartości ekranu startowego

Ustawienia pozwalają również wymusić pełne odświeżenie po określonej liczbie dotknięć ekranu (nigdy, 1, 5, 10, 15, 20, 30).

Możemy również określić wyświetlaną kartę po uruchomieniu czytnika, stanowiącą ekran startowy. Domyślnie jest to biblioteka.

Mamy także możliwość wyłączenia wyświetlania opisów pod kartami w dolnym panelu interfejsu czytnika. Możemy także wyłączyć rozwijanie bocznego menu czytnika krótkim dotknięciem w prawą część paska systemowego.

Serwer

Onyx Boox Page pozwala także wybrać lokalizację serwera obsługującego konto Onyx.

Onyx Boox Page – wybór lokalizacji serwera Onyx
Onyx Boox Page – wybór lokalizacji serwera

Do wyboru mamy serwer europejski, amerykański i wietnamski.

Aktualizacja oprogramowania

W ustawieniach znajdziemy też opcję aktualizacji oprogramowania. Możemy tu sprawdzić, czy pojawiła się nowa wersja oprogramowania i włączyć automatyczną aktualizację.

Onyx Boox Page – ustawienia aktualizacji i informacje o zmianach w ostatniej wersji oprogramowania
Onyx Boox Page – ustawienia aktualizacji i informacje o zmianach w ostatniej wersji oprogramowania

Mamy także możliwość przeglądania historii aktualizacji i najważniejszych zmian w wersjach oprogramowania

Ustawienia fizycznych przycisków

Pod kafelkiem z opisem „Ustawienia klawiszy fizycznych” znajdziemy opcje konfiguracji klawiszy do zmiany stron.

Onyx Boox Page –  ustawienia fizycznych przycisków
Onyx Boox Page – ustawienia fizycznych przycisków

W domyślnym układzie dolny klawisz odpowiada za przejście do następnej, a górny do poprzedniej strony. W ustawieniach możemy to odwrócić.

Ponadto możemy przypisać klawiszom funkcję zmiany strony lub regulacji dźwięku w poszczególnych aplikacjach.

Ponadto każdemy klawiszowi do zmiany stron w trybie długiego naciśnięcia możemy przypisać takie funkcję jak:

  • zrzut ekranu,
  • obracanie ekranu o 90 lub 180 stopni,
  • pełne odświeżenie ekranu,
  • przejście do następnego lub poprzedniego rozdziału,
  • włączanie/wyłączanie podświetlenia,
  • włączanie/wyłączanie ciepłego podświetlenia,
  • włączanie/wyłączanie zimnego podświetlenia,
  • powrót do poprzedniego widoku ekranu,
  • przejście do poprzedniej lub następnej strony,
  • powrót do ekranu startowego.

W ten sposób możemy skrócić dostęp do niektórych funkcji i usprawnić obsługę czytnika.

W ustawieniach możemy włączyć i wyłączyć wbudowany sklep z e-bookami.

Pod kafelkiem „Informacja zwrotna” znajdziemy FAQ w języku angielskim. Możemy też wysłać wiadomość z opisem problemu i załączonymi logami do producenta.

Z poziomu ustawień przy włączonym Wi-Fi możemy pobrać instrukcję czytnika, która jest dostępna w języku angielskim.

Tryb dziecięcy

W Onyx Boox Page pojawił się tzw. tryb dziecięcy. Pozwala on ograniczony dostęp dla do wybranych e-booków i aplikacji oraz ograniczonym czasem korzystania do 30, 45, 60, 90, 120 lub 180 minut.

Onyx Boox Page w trybie dziecięcym z ustawionym limitem czasowym
Onyx Boox Page w trybie dziecięcym z ustawionym limitem czasowym

Ustawienia te zabezpieczone są hasłem, które trzeba znać, by wrócić do pełnego dostępu.

Tryb podzielonego ekranu

W Onyx Boox Page znajdziemy tzw. tryb podzielonego ekranu. Pozwala on wyświetlić dwie różne aplikacje.

Ustawienia trybu podzielonego ekranu na Onyx Boox Page
Ustawienia trybu podzielonego ekranu na Onyx Boox Page

Możemy wybrać czy okna mają być wyświetlone w układzie poziomym czy pionowym, obok siebie, czy jedno pod drugim.

Onyx Boox Page w trybie podzielonego ekranu
Onyx Boox Page w trybie podzielonego ekranu

Tryb obsługiwany jest przez część aplikacji.

Magnetyczne etui

Do Onyx Boox Page producent wypuścił proste magnetyczne etui z sztucznej skróty z poliuretanu. Zewnętrzna strona jest w kolorze czarnym, ma wytłoczone logo Boox na części okładki zakrywającej ekran. Sztuczną skórę łątwo jest wyczyścić z pyłu lub kurzu.

Zewnętrzna strona okładkowego etui do Onyx Boox Page wykonanego z poliuretanu
Zewnętrzna strona okładkowego etui do Onyx Boox Page wykonanego z poliuretanu

Wewnętrzna część ma kolor ceglasto-pomarańczowy. Znajdziemy na niej podłużne wgłębienie na przyciski do zmiany stron

Wewnętrzna strona okładkowego etui do Onyx Boox Page w kolorze ceglasto-pomarańczowym z wgłębieniem na przyciski do zmiany stron
Wewnętrzna strona okładkowego etui do Onyx Boox Page w kolorze ceglasto-pomarańczowym z wgłębieniem na przyciski do zmiany stron

Etui jest magnetyczne, dzięki sile przyciągania przylega do czytnika. Nie ma tu żadnych zapięć i zaczepów. Etui w wygodny i prosty sposób zakładamy na czytnik.

Onyx Boox Page w okładkowym etui
Onyx Boox Page w okładkowym etui
Okładka etui do Onyx Boox Page zakrywająca ekran
Okładka etui do Onyx Boox Page zakrywająca ekran

Dodatkowo Onyx Boox Page posiada funkcję automatycznego usypiania przy zamknięciu i wybudzania – przy otwarciu okładki. Ułatwia to okazjalne czytanie czytnika. Wystarczy wyjąć urządzenie z kieszeni, torby i plecaka, odsłonić okładkę i można wrócić do lektury.

Onyx Boox Page w etui ustawiony pionowo na stole
Onyx Boox Page w etui ustawiony pionowo na stole

Dzięki niewielkim rozmiarom, minimalnie większym od objętości czytnika, urządzenie w etui mogłem wsadzić w kieszeń kurtki, bez konieczność zabierania ze sobą saszetki, czy plecaka.

Podsumowanie i ocena

Onyx Boox Page imponuje dużą wszechstronnością, ogromem ustawień i konfiguracji. Dużym atutem jest asymetryczne wzornictwo z fizycznymi przyciskami do zmiany stron. Czytnik, oferuje dużo możliwości, zapewniając przy tym dobrą wydajność i szybkość działania. Przy aplikacjach systemowych towarzyszy temu umiarkowane zużycie baterii.

Czytnik robi szczególnie korzystne wrażenie wydajnością działania, szybką zmianą stron. Radzi sobie nawet z wielostronnicowymi plikami PDF, będącymi skanami.

Na dobrym poziomie stoi praca z tekstem, zarówno zaznaczanie, dodawanie notatek, jak i ich eksport. Duży atutem jest słowniki i dostępne translatory. Gdzie słownik nie może, tam Tłumacz Google pomoże…

Jedną z ulubionych funkcji Onyxów jest aplikacja Boox Drop pozwalająca przesyłać do pamięci czytnika pliki z wykorzystaniem innego urządzenia podłączonego do tej samej sieci Wi-Fi.

Obecność mikrofonu pozwala na skorzystanie z pisania głosowego

Po stronie plusów zapisuje zatem:

  • sprawne i wydajne działanie,
  • dobrą obsługę plików PDF,
  • wygodne dodawanie i eksport notatek,
  • wygodne przesyłanie plików na czytnik przez Wi-Fi lub chmurę Onyx,
  • możliwość integracji czytnika z innymi usługami chmury,
  • dobry czas pracy na baterii przy aplikacjach systemowych,
  • Google Play i możliwość instalowania aplikacji,
  • słownik i usługi tłumaczenia tekstu.
  • możliwość optymalizacji aplikacji do specyfiki ekranu E Ink,
  • dobrej jakości podświetlenie.

Co jest słabszą stroną Onyx Boox Page

  • bateriożerne działanie aplikacji Legimi,
  • niechlujnie przetłumaczone elementy interfejsu.

Jeśli ktoś jest w stanie przeboleć, te dwa mankamenty, to Onyx Boox Page jest solidnym, wszechstronnym czytnikiem, łączącym poręczność i mobilność, z dużymi możliwościami pracy z tekstem.

Cena i gdzie kupić?

Onyx Boox Page w chwili tego artykułu był dostępny w sklepie z czytnikami czytio.pl w cenie 1239 zł.

Onyx Boox Page w sklepie z czytnikami czytio.pl
Onyx Boox Page w sklepie z czytnikami czytio.pl

Poniżej zamieszczam dla porównania kilka ofert z polskich sklepów internetowych:

Kupując czytnik warto zaopatrzyć się w magnetyczne etui z funkcją usypiania, którego koszt to 119 zł. Etui trzyma nie ma żadnych zaczepów. Trzyma się tylnej obudowy czytnika dzięki przyciąganiu magnetycznemu.

Onyx Boox Page w pakiecie z Magnetycznym etui w sklepie czytio.pl
Onyx Boox Page w pakiecie z Magnetycznym etui w sklepie czytio.pl

W ofercie czytio.pl w promocyjnym zestawie możemy kupić czytnik wraz z magnetycznym etui, to wydatek 1249 zł.

Magnetyczne etui do Onyx Boox Page w sklepie czytio.pl
Magnetyczne etui do Onyx Boox Page w sklepie czytio.pl

Ponieważ jego frontowa strona ma takie dość dyskretne, ledwie zauważalne logo Boox, często się myliłem otwierałem drugą stronę okładki, odczepiając ją omyłkowo od tyłu obudowy czytnika. Ogólnie jednak etui dobrze spełniało swoją rolę, zapewniając szybkie wybudzenie czytnika, bez konieczności wciskania przycisku i ochronę ekranu.

Dokonując z udanych i zgodnych z Waszymi potrzebami zakupów z podanych w artykule linków, wspieracie mnie duchowo i materialnie do dalszej pracy nad blogiem.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny, dokładny opis :) Trochę dużo o aplikacji Empik (to mógłby być osobny opis), a problem ze zjadaniem baterii przez nowsze wersje Legimi, to raczej nie wina czytnika...
    Pytanie, jak wywołać tryb podzielonego ekranu ? Wydaje mi się, że w nowej wersji oprogramowania go nie ma.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odnośnie Legimi to użytkownika nie obchodzi czyja to wina, tylko fakt, że korzystanie z Legimi w aktualnej wersji wiąże się z szybkim zżeraniem baterii. Moje przypuszczenie - w aplikacji odpala się jakiś proces, który wymaga modułu telefonicznego, w Onyx Boox Page go nie ma i stąd zżeranie baterii.

      Tryb podzielonego ekranu obsługują niektóre wybrane aplikację. Za parę dni znowu będę miał ten czytnik, może coś uzupełnie, ale nie obiecuję.

      Usuń